9 nejlepších dietních plánů pro vaše celkové zdraví

Diety nejsou jen pro hubnutí. Zatímco změna jídelníčku může být jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout, může být také vstupní branou ke zlepšení vašich návyků, zaměření na své zdraví a vedení aktivnějšího životního stylu.

Přesto velké množství dostupných dietních plánů může ztížit začátek. Různé diety budou pro různé lidi vhodnější, udržitelnější a účinnější.

Některé diety mají za cíl omezit vaši chuť k jídlu a snížit příjem potravy, zatímco jiné doporučují omezit příjem kalorií a sacharidů nebo tuků. Někteří se zaměřují spíše na určité stravovací návyky a změny životního stylu, než na omezování některých potravin.

A co víc, mnoho z nich nabízí zdravotní výhody, které jdou nad rámec hubnutí.

Zde je 9 nejlepších dietních plánů, které vám pomohou zlepšit vaše celkové zdraví.

1. Středomořská strava
Středomořská strava byla dlouho považována za zlatý standard pro výživu, prevenci nemocí, zdraví a dlouhověkost. To je založeno na jeho nutričních výhodách a udržitelnosti.

Jak to funguje
Středomořská strava je založena na potravinách, které tradičně jedí lidé v zemích jako Itálie a Řecko. Je bohatý na:

zelenina
ovoce
celá zrna
ryba
ořechy
čočka
olivový olej
Potraviny jako drůbež, vejce a mléčné výrobky je třeba jíst střídmě a červené maso je omezeno.

Středomořská strava navíc omezuje:

rafinovaná zrna
trans tuky
zpracované maso
přidaný cukr
další vysoce zpracované potraviny

Výhody zdraví
Důraz této diety na minimálně zpracované potraviny a rostliny je spojován se sníženým rizikem mnoha chronických onemocnění a delší očekávanou délkou života. Studie také ukazují, že středomořská strava má preventivní účinek proti některým druhům rakoviny.

Přestože dieta byla navržena tak, aby snížila riziko srdečních onemocnění, četné studie naznačují, že její dietní schéma na rostlinné bázi s vysokým obsahem nenasycených tuků může také pomoci při hubnutí.

Systematický přehled analyzující pět různých studií zjistil, že ve srovnání s nízkotučnou dietou vedla středomořská strava k většímu úbytku hmotnosti po 1 roce. Ve srovnání s nízkosacharidovou dietou přinesla podobné výsledky při hubnutí.

Jedna studie na více než 500 dospělých po dobu 12 měsíců zjistila, že vyšší dodržování středomořské stravy bylo spojeno s dvojnásobnou pravděpodobností udržení úbytku hmotnosti.

Středomořská strava navíc podporuje konzumaci velkého množství potravin bohatých na antioxidanty, které mohou pomoci v boji proti zánětu a oxidativnímu stresu neutralizací volných radikálů.

Ostatní výhody
Nedávné studie také zjistily, že středomořská strava je spojena se sníženým rizikem duševních poruch, včetně kognitivního poklesu a deprese.

Jíst méně masa je také spojeno s udržitelnější stravou pro planetu.

Nevýhody
Vzhledem k tomu, že středomořská strava neklade velký důraz na mléčné výrobky, je důležité zajistit, abyste ve své stravě stále měli dostatek vápníku a vitamínu D.

SOUHRN
Středomořská strava klade důraz na konzumaci velkého množství ovoce, zeleniny, ryb a zdravých olejů a zároveň omezuje rafinované a vysoce zpracované potraviny.

I když to není dieta na hubnutí, studie ukazují, že může podpořit hubnutí a celkové zdraví.

2. DASH dieta
Dietní přístupy k zastavení hypertenze neboli DASH je stravovací plán navržený tak, aby pomohl léčit nebo předcházet vysokému krevnímu tlaku, který je klinicky známý jako hypertenze.

Klade důraz na konzumaci velkého množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libového masa. Má nízký obsah soli, červeného masa, přidaných cukrů a tuku.

Zatímco DASH dieta není dieta na hubnutí, mnoho lidí při ní hlásí hubnutí.

Jak to funguje
DASH dieta doporučuje konkrétní porce různých skupin potravin. Počet porcí, které byste měli jíst, závisí na vašem denním příjmu kalorií.

Například průměrný člověk na DASH dietě by každý den snědl přibližně:

pět porcí zeleniny
pět porcí ovoce
sedm porcí zdravých sacharidů, jako jsou celá zrna
dvě porce nízkotučných mléčných výrobků
dvě porce nebo méně libového masa
Kromě toho se doporučuje konzumovat ořechy a semínka dvakrát až třikrát týdně (7).

Výhody zdraví
Bylo prokázáno, že dieta DASH snižuje hladinu krevního tlaku a několik rizikových faktorů srdečních onemocnění. Také může pomoci snížit riziko rakoviny prsu a tlustého střeva a konečníku.

Studie ukazují, že DASH dieta vám také může pomoci zhubnout. Například analýza 13 studií zjistila, že lidé na dietě DASH zhubli během 8–24 týdnů více než lidé na kontrolní dietě.

Další studie u dospělých s obezitou po 12 týdnech zjistila, že dieta DASH pomohla snížit celkovou tělesnou hmotnost, procento tělesného tuku a absolutní tukovou hmotu u účastníků studie při zachování svalové síly.

Ostatní výhody
Kromě hubnutí může DASH dieta pomoci v boji proti symptomům deprese.

Srovnávací studie trvající 8 let zjistila, že i mírné dodržování diety DASH souvisí s nižším rizikem deprese.

Nevýhody
Zatímco dieta DASH může pomoci při hubnutí a snížení krevního tlaku u jedinců s hypertenzí, existují smíšené důkazy o příjmu soli a krevním tlaku.

Jíst příliš málo soli je spojeno se zvýšenou inzulinovou rezistencí a dieta s nízkým obsahem sodíku není tou správnou volbou pro každého.

Dieta s nízkým obsahem sodíku, jako je dieta DASH, je vhodnější pro osoby s hypertenzí nebo jinými zdravotními stavy, které těží z omezení sodíku nebo jej vyžadují.

V této oblasti je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jak může dieta s nízkým obsahem sodíku ovlivnit inzulínovou rezistenci u jedinců bez hypertenze.

SOUHRN
DASH dieta je dieta s nízkým obsahem soli, u které bylo prokázáno, že pomáhá při hubnutí.

Studie jej také spojují s dalšími přínosy pro vaše srdce a sníženým rizikem dalších chronických onemocnění.

3. Rostlinná a flexitariánská strava
Vegetariánství a veganství jsou nejoblíbenější verze rostlinné stravy, která omezuje živočišné produkty ze zdravotních, etických a ekologických důvodů.

Existují však i flexibilnější rostlinné diety, jako je flexitariánská strava. Jedná se o rostlinnou stravu, která umožňuje konzumaci živočišných produktů s mírou.

Jak to funguje
Typická vegetariánská strava omezuje maso všeho druhu, ale povoluje mléčné výrobky. Typická veganská strava omezuje všechny živočišné produkty, včetně mléčných výrobků, másla a někdy i jiných vedlejších produktů, jako je med.

Flexitariánský stravovací plán nemá jasná pravidla nebo doporučení ohledně kalorií a makroživin, takže je považován spíše za životní styl než za dietu. Mezi jeho principy patří:

konzumace bílkovin z rostlin místo zvířat
jíst převážně ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky
jíst nejméně zpracované, nejpřirozenější formy potravin
omezení cukru a sladkostí
Navíc umožňuje čas od času flexibilitu konzumovat maso a živočišné produkty.

Výhody zdraví
Četné studie prokázaly, že rostlinná strava může snížit riziko vzniku chronických onemocnění, včetně zlepšení markerů metabolického zdraví, snížení krevního tlaku a snížení rizika cukrovky 2. typu. Mohou vám také pomoci zhubnout.

Bylo také prokázáno, že flexitariánské diety snižují riziko diabetu 2. typu a zlepšují metabolické zdraví a krevní tlak a navíc mohou mít své vlastní výhody při hubnutí.

Ostatní výhody
Pro ty, kteří chtějí vést udržitelný životní styl, může snížení spotřeby masa také snížit emise skleníkových plynů, odlesňování a degradaci půdy (19).

Nevýhody
Rostlinné stravovací návyky, jako je vegetariánství a veganství, může být někdy obtížné udržet a může se zdát omezující, zvláště pokud přecházíte ze stylu stravování více založeného na mase.

A zatímco flexibilita flexitariánské diety usnadňuje její dodržování, přílišná flexibilita s ní může působit proti jejím výhodám.

SOUHRN
Rostlinná strava, jako je veganství a vegetariánství, může mít skutečné zdravotní přínosy, jako je snížené riziko cukrovky 2. typu, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Pro některé lidi však mohou také pociťovat omezení.

Flexitariánská dieta je méně přísná verze rostlinné stravy, která umožňuje minimální spotřebu masa a živočišných produktů.

4. Dieta MIND
Dieta Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay (MIND) kombinuje aspekty středomořské a DASH diety a vytváří tak stravovací vzorec, který se zaměřuje na zdraví mozku.

Jak to funguje
Stejně jako flexitariánská dieta, ani dieta MIND nemá striktní jídelníček, ale místo toho podporuje konzumaci 10 konkrétních potravin s přínosy pro zdraví mozku.

Za týden MIND zahrnuje stravování:

šest nebo více porcí zelené listové zeleniny
jedna porce neškrobové zeleniny
pět nebo více porcí ořechů
Mezi další potraviny, které doporučuje několikrát týdně, patří:

bobule
fazole
olivový olej
celá zrna
ryba
drůbež

Výhody zdraví
Výzkumy ukazují, že dieta MIND může u člověka snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, a studie ukazují, že dieta MIND je lepší než jiné diety bohaté na rostliny pro zlepšení kognice.

Výzkum také ukazuje, že dieta MIND může pomoci zpomalit kognitivní pokles a zlepšit odolnost u starších dospělých.

Může také pomoci oddálit nástup pohybové poruchy Parkinsonovy choroby.

Existuje jen málo výzkumů týkajících se stravy MIND a hubnutí. Přesto, protože se jedná o kombinaci dvou diet, které podporují hubnutí, může vám dieta MIND také pomoci zhubnout.

Jedním ze způsobů, jak může pomoci podpořit hubnutí, je to, že podporuje omezení konzumace potravin, jako jsou:

máslo
sýr
červené maso
smažené jídlo
cukroví
Je však třeba provést další výzkum týkající se stravy MIND a hubnutí.

Ostatní výhody
Kombinací toho nejlepšího ze dvou diet má dieta MIND hodně co nabídnout a nabízí větší flexibilitu než přísnější diety.

I když můžete jíst více než 10 skupin potravin, které doporučuje, čím blíže se budete držet diety, tím lepších výsledků můžete dosáhnout.

SOUHRN
Dieta MIND kombinuje aspekty středomořské a DASH diety a může pomoci snížit riziko Alzheimerovy choroby a demence.

Je však třeba provést další výzkum, aby bylo možné vyhodnotit jeho schopnost pomoci vám zhubnout.

5. WW (dříve Weight Watchers)
WW, dříve Weight Watchers, je jedním z nejpopulárnějších programů na hubnutí po celém světě.

I když to neomezuje žádné skupiny potravin, lidé s plánem WW musí jíst v rámci stanoveného počtu denních bodů, aby jim pomohli dosáhnout ideální váhy.

Jak to funguje
WW je bodový systém, který přiřazuje různým potravinám a nápojům hodnotu v závislosti na jejich obsahu kalorií, tuku a vlákniny.

Když pracujete na dosažení požadované hmotnosti, musíte zůstat v rámci svého denního limitu bodů.

Výhody zdraví
Mnoho studií ukazuje, že program WW vám může pomoci zhubnout.

Například přehled 45 studií zjistil, že lidé, kteří drželi WW dietu, zhubli o 2,6 % více než lidé, kteří dostali standardní poradenství.

A co víc, bylo prokázáno, že lidé, kteří dodržují programy WW, jsou po několika letech úspěšnější v udržení hubnutí ve srovnání s těmi, kteří drží jiné diety.

Ostatní výhody
WW umožňuje flexibilitu, což usnadňuje sledování. To umožňuje lidem s dietními omezeními, jako jsou lidé s potravinovými alergiemi, dodržovat plán.

Nevýhody
I když umožňuje flexibilitu, WW může být nákladná v závislosti na plánu předplatného a době, po kterou ho zamýšlíte dodržovat.

Studie ukazují, že může trvat až 52 týdnů, než dojde k významnému snížení hmotnosti a klinickým přínosům.

Navíc, jeho flexibilita může být pádem, pokud dietáři volí nezdravá jídla.

SOUHRN
WW neboli Weight Watchers je program na hubnutí a zdravé stravování, který využívá bodový systém.

Studie ukazují, že je účinný pro dlouhodobé hubnutí a je vysoce flexibilní.

6. Přerušovaný půst
Přerušovaný půst je dietní strategie, která se střídá mezi obdobími půstu a jídla.

Existují různé formy, včetně metody 16/8, která zahrnuje omezení příjmu kalorií na 8 hodin denně. Existuje také metoda 5:2, která omezuje váš denní příjem kalorií na 500–600 kalorií dvakrát týdně.

I když je to primárně známé jako dieta na hubnutí, přerušovaný půst může mít silné výhody pro vaše tělo i mozek.

Jak to funguje
Přerušovaný půst omezuje dobu, po kterou smíte jíst, což je jednoduchý způsob, jak snížit příjem kalorií. To může vést ke ztrátě hmotnosti – pokud to nekompenzujete tím, že budete jíst příliš mnoho jídla během povolených období jídla.

Výhody zdraví
Přerušovaný půst je spojován s účinky proti stárnutí, zvýšenou citlivostí na inzulín, zlepšením zdraví mozku, snížením zánětu a mnoha dalšími výhodami.

Studie na zvířatech i lidech ukazují, že přerušovaný půst může také zlepšit zdraví srdce a prodloužit životnost.

Může vám také pomoci zhubnout.

V přehledu studií bylo prokázáno, že přerušované hladovění způsobuje 0,8–13% úbytek hmotnosti po dobu 2 týdnů až 1 roku. To je výrazně vyšší procento než u mnoha jiných metod.

Jiné studie zjistily, že přerušovaný půst může zvýšit spalování tuků při zachování svalové hmoty, což může zlepšit metabolismus.

Ostatní výhody
Zatímco některé diety mohou mít spoustu pravidel, vyžadují časté cesty do obchodu s potravinami a může být obtížné je dodržovat, přerušovaný půst je známý jako jednodušší stravovací plán.

Vzhledem k povaze stravy je méně jídel, která musíte připravit, uvařit a uklidit po nich.

Nevýhody
Obecně platí, že přerušovaný půst je bezpečný pro většinu zdravých dospělých.

To znamená, že ti, kdo jsou citliví na pokles hladiny cukru v krvi, by si před zahájením přerušovaného půstu měli promluvit se zdravotníkem. Mezi tyto skupiny patří lidé:

kteří mají cukrovku
kteří mají nízkou váhu
kteří mají poruchu příjmu potravy
které jsou těhotné
které kojí nebo kojí

SOUHRN
Cykly přerušovaného půstu mezi obdobími půstu a jídla.

Bylo prokázáno, že pomáhá při hubnutí a je spojen s mnoha dalšími zdravotními přínosy.

7. Volumetrická dieta
Volumetrics dieta byla vytvořena profesorkou výživy na Penn State University Barbara Rolls a má být spíše dlouhodobou změnou životního stylu než přísnou dietou.

Jak to funguje
Stravovací plán je navržen tak, aby podpořil hubnutí tím, že budete sytit potraviny bohaté na živiny, které mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody.

Mezitím omezuje potraviny s vysokým obsahem kalorií, jako jsou sušenky, bonbóny, ořechy, semena a oleje.

Volumetrická dieta rozděluje jídlo do čtyř kategorií na základě kalorické hustoty jídla, kterou lze vypočítat pomocí vzorce vytvořeného společností Rolls. Jedná se o tyto kategorie:

Kategorie jedna: zahrnuje potraviny s velmi nízkou hustotou kalorií, jako je neškrobové ovoce a zelenina, odtučněné mléko a polévka na bázi vývaru
Kategorie dvě: zahrnuje potraviny s nízkým obsahem kalorií, jako je škrobové ovoce a zelenina, obiloviny, snídaňové cereálie, nízkotučné maso, luštěniny a nízkotučné smíšené pokrmy, jako je chilli
Kategorie tři: zahrnuje středně kalorické potraviny, jako je maso, sýr, pizza, chléb a zmrzlina
Kategorie čtyři: zahrnuje potraviny s vysokým obsahem kalorií, jako jsou sušenky, chipsy, čokoládové bonbóny, ořechy, máslo a olej
Jídla na volumetrické dietě se skládají převážně z potravin z kategorie 1 a 2, s omezeným množstvím potravin z kategorie 3 a 4.

Na volumetrickou dietu nejsou úplně zakázány žádné potraviny a každý den se doporučuje cvičit alespoň 30–60 minut.

Výhody zdraví
Volumetrická dieta podporuje výživná jídla s nízkým obsahem kalorií, ale s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů, což může pomoci zvýšit příjem klíčových živin a chránit před nutričními nedostatky.

Výzkum také spojuje diety s nízkou hustotou kalorií se zlepšenou kvalitou stravy.

Navíc omezuje množství zpracovaných potravin, které budete jíst, což může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny a srdečních onemocnění.

Volumetrická dieta vám také může pomoci zhubnout.

Přehled 13 studií na více než 3 000 lidech zjistil, že diety bohaté na potraviny s nízkou kalorickou hustotou vedly ke zvýšenému úbytku hmotnosti. Podobně osmiletá studie na více než 50 000 ženách zjistila, že potraviny s vysokým obsahem kalorií vedly ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Nevýhody
Zatímco Volumetrics dieta může být účinná pro zdravotní přínosy a hubnutí, vyžaduje dobré porozumění Volumetrics, což zahrnuje učení o kalorických úrovních potravin ve vztahu k velikosti porcí a úrovním živin.

To může být pro některé jednodušší než pro jiné.

SOUHRN
Volumetrics je navržen tak, aby podporoval hubnutí tím, že vás nasytí potravinami bohatými na živiny, které mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody.

I když vám to může pomoci zhubnout, vyžaduje to dobré pochopení volumetrie a hladiny kalorií v potravinách.

8. Dieta Mayo Clinic
Dieta Mayo Clinic Diet byla vytvořena renomovanou lékařskou organizací stejného jména.

Jak to funguje
Dieta Mayo Clinic Diet, navržená tak, aby byla změnou životního stylu oproti rychlé nápravě, se zaměřuje na nahrazení méně zdravého chování těmi, které s větší pravděpodobností podporují dlouhověkost a hubnutí.

Spíše než zakazování určitých potravin používá Mayo Clinic Diet pyramidu k podpoře cvičení a ilustraci množství potravin, které byste měli konzumovat.

Ovoce, zelenina a fyzická aktivita tvoří základ pyramidy, následují sacharidy v další vrstvě, potom bílkoviny a mléčné výrobky, tuky a nakonec sladkosti.

Dieta se skládá ze dvou fází. Počáteční, 2týdenní fáze navržená tak, aby nastartovala vaše hubnutí zavedením 5 zdravějších návyků a povzbuzením k tomu, abyste přerušili 5 běžných méně zdravých návyků.

Druhá fáze je spíše změnou životního stylu navrženou tak, aby byla dodržována dlouhodobě, podněcující kromě fyzické aktivity také osvětu o výběru výživných potravin a velikosti porcí.

Výhody zdraví
O zdravotních přínosech Mayo Clinic Diet je k dispozici jen málo výzkumů.

Mayo Clinic však uživatelům říká, aby očekávali úbytek hmotnosti asi 10 liber během prvních 2 týdnů a až 2 libry během druhé fáze.

Vzhledem k tomu, že diety bohaté na vlákninu mohou zvýšit pocit sytosti tím, že se budete cítit sytější, může dieta Mayo Clinic přispět ke snížení hmotnosti. Může také snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Studie navíc ukazují, že cvičení na nízkokalorické dietě je při podpoře hubnutí účinnější než samotná dieta.

K určení účinnosti Mayo Clinic Diet pro hubnutí je však zapotřebí více výzkumu.

Nevýhody
Zatímco digitální verze programu obsahuje jídelní plány, recepty, sledování jídla, virtuální skupinové sezení, domácí cvičení a další, nákup programu vás bude stát měsíčně.

SOUHRN
Mayo Clinic Diet využívá snadno sledovatelnou pyramidu k podpoře cvičení a stravy bohaté na ovoce a zeleninu.

Zatímco tvůrci říkají přívržencům diety, aby během prvních 2 týdnů očekávali asi 10 kilo úbytku hmotnosti, je třeba provést další výzkum, abychom plně porozuměli jejím zdravotním přínosům.

9. Nízkosacharidové diety
Nízkosacharidové diety patří mezi nejoblíbenější diety na hubnutí. Příklady zahrnují Atkinsovu dietu, ketogenní (keto) dietu a dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku (LCHF).

Některé odrůdy snižují sacharidy výrazněji než jiné. Například diety s velmi nízkým obsahem sacharidů, jako je keto dieta, omezují tuto makroživinu na méně než 10 % celkových kalorií ve srovnání s 30 % nebo méně u jiných typů.

Jak to funguje
Nízkosacharidové diety omezují příjem sacharidů ve prospěch bílkovin a tuků.

Obvykle mají vyšší obsah bílkovin než nízkotučné diety, což je důležité, protože bílkoviny mohou pomoci omezit vaši chuť k jídlu, zvýšit váš metabolismus a zachovat svalovou hmotu.

Při dietách s velmi nízkým obsahem sacharidů, jako je keto, vaše tělo začne používat mastné kyseliny spíše než sacharidy pro energii tím, že je přemění na ketony. Tento proces se nazývá ketóza.

Výhody zdraví
Výzkum naznačuje, že diety s nízkým obsahem sacharidů mohou snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vysokého cholesterolu a krevního tlaku. Mohou také zlepšit hladinu krevního cukru a inzulínu u lidí s diabetem 2. typu.

Mnoho studií ukazuje, že nízkosacharidové diety mohou pomoci při hubnutí a mohou být účinnější než konvenční nízkotučné diety.

Například přehled 53 studií složených z 68 128 účastníků zjistil, že nízkosacharidové diety vedly k výrazně většímu úbytku hmotnosti než nízkotučné diety.

A co víc, nízkosacharidové diety se zdají být docela účinné při spalování škodlivého břišního tuku.

Nevýhody
V některých případech může dieta s nízkým obsahem sacharidů zvýšit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Diety s velmi nízkým obsahem sacharidů mohou být také obtížné dodržovat a u některých lidí způsobit zažívací potíže.

Ve velmi vzácných situacích může dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů způsobit stav známý jako ketoacidóza, nebezpečný metabolický stav, který může být smrtelný, pokud se neléčí.

SOUHRN
Nízkosacharidové diety omezují příjem sacharidů, což povzbuzuje vaše tělo, aby jako palivo využívalo více tuku.

Mohou vám pomoci zhubnout a nabídnout mnoho dalších výhod.

Sečteno a podtrženo
Mnoho diet vám může pomoci zhubnout a nabídnout jedinečné zdravotní výhody.

Některé z nejoblíbenějších stravovacích plánů zahrnují středomořskou dietu, WW (Weight Watchers), dietu MIND, dietu DASH, přerušovaný půst, rostlinné diety, diety s nízkým obsahem sacharidů, dietu Mayo Clinic Diet a volumetrickou dietu.

Zatímco všechny výše uvedené diety se ukázaly jako účinné při hubnutí, dieta, kterou si zvolíte, by měla záviset na vašem životním stylu a preferencích potravin. To zajišťuje, že je pravděpodobnější, že se toho budete držet dlouhodobě.

A před zahájením jakékoli nové diety je vždy dobré promluvit si se svým lékařem o své osobní zdravotní anamnéze. Mohou vám pomoci rozhodnout, který plán by pro vás byl nejlepší.

Navíc, jakmile se rozhodnete začít s novou dietou, registrovaný dietolog vám může pomoci orientovat se v nových pravidlech a pomoci vám naplánovat jídla, která skutečně chcete jíst.