9 vnitřních kapradin, které z vašeho domova udělají tropický ráj

Přidejte tyto kapradiny do své sbírky pokojových rostlin pro trochu svěží zeleně.

Mnoha druhům kapradin se daří v interiéru a dodávají bujný, tropický vzhled každé místnosti. Tato rozmanitá skupina rostlin přichází v řadě barev a textur, včetně jemných krajkových listů a hladkého, masivního listí. Zde je devět doporučení, jak začít, plus tipy pro péči o vnitřní kapradiny a nápady na vystavení.

01 z 09
Staghorn Fern

Tato rostlina přitahuje pozornost ze dvou důvodů: jejich stejnojmenné rozeklané listy, které vypadají trochu jako parohy, a jejich jedinečný růst. Staghorni jsou epifyti, což znamená, že v přírodě rostou na jiných rostlinách (nejsou však parazity na hostitelské rostlině). Nepotřebují tedy růst v květináči s půdou jako jiné rostliny. Místo toho je používejte jako stojany pro vytváření prohlášení, například namontované na deskách zavěšených na zdi. Zalévejte je, jako byste větrali rostliny, každý den je zamlžujte nebo je každý týden namočte do vody.

Název: Platycerium bifurcatum

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 3 stop výšky a šířky

02 z 09
Maidenhair Fern
adiantum raddianum kapradina panenská v teráriu

Maidenhairs mají pověst, že jsou poněkud náročné na pěstování uvnitř. Je to proto, že milují vlhkost, což znamená, že potřebují hodně vody a vlhkosti. Takže pokud jste sériový zalévač, toto je rostlina pro vás. Hoďte denně mlhu nebo dvě a tyto kapradiny vás odmění jemnými listy na dlouhých černých drátovitých stoncích.

Název: Adiantum raddianum

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 2 stop výšky a šířky

03 z 09
Lemon Button Fern

Tato rostlina je roztomilá jako knoflík se svými drobnými, zlatozelenými, zaoblenými lístečky (které jí dodávají stejnojmenný knoflíkový vzhled). Tyto dlouhé, klenuté listy dobře fungují v závěsných koších nebo stolním teráriu. Nenápadné kapradí propůjčí bujnost každému stylu zdobení.

Název: Nephrolepis cordifolia ‚Lemon Button‘

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 3 stop na výšku a 4 stopy na šířku

04 z 09
Kapradina klokaní tlapky

Lesklé, tmavě zelené listy vyrůstají v neudržovaný pahorek připomínající Medusiny vlasy. Tato kapradina, původem z Austrálie, dostala své jméno podle svých dlouhých listů, podobných velkým nohám klokanů. Stejně jako kapradina králičí nohy má silné oddenky, které se mohou plazit po stranách nádoby.

Název: Microsorium diversifolium (syn. Phymatosorus)

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a průměrná vlhkost

Velikost: do 2 stop výšky a šířky

05 z 09
Krokodýlí kapradina

Popruhové, jasně zelené listy (na kapradinách nazývané listy) mají rozhodně plazí, šupinatý vzhled, který neodpovídá tomu, co si většina lidí představuje jako kapradinu. Jeho listy také vysvětlují jeho obecný název. Krokodýlí kapradiny vynikají, když jsou plné, často dosahují délky 2-3 stop.

Název: Microsorium musifolium ‚Crocodyllus‘

Podmínky pěstování: střední až slabé světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 3 stop výšky a šířky

06 z 09
Kapradina králičí nohy

Tato kráska se vyznačuje tmavě zelenými, jemnými, jemně vypadajícími listy a neostrými kořeny podobnými stonky (oddenky), které se plazí po straně květináče nebo podél půdy. Šedobílé chloupky pokrývají oddenky, které inspirovaly společný název. Pochlubte se (nebo si dokonce pohlaďte) tyto oddenky pěstováním v závěsných květináčích.

Jméno: Humata tyermanii

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 2 stop výšky a šířky

 

07 z 09
Kapradina ptačí hnízdo

Kožené listy se zvlněnými okraji vybíhají ze středu rostliny a vytvářejí nápadný tvar vázy, který matně připomíná hnízdo. Protože tyto kapradiny milují vysokou vlhkost, jsou skvělými rostlinami pro pěstování ve vaší koupelně, pokud máte okno poskytující dostatek nepřímého světla.

Název: Asplenium nidus

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 5 stop vysoký a široký (ale obvykle 1-2 stopy uvnitř)

08 z 09
Stříbrná brzda Fern

Milujeme dvoubarevné olistění na této nápadné rostlině, která se také nazývá stříbrná krajková kapradina a štíhlé brzdové kapradiny. Každý list má několik štíhlých lístků se světlým stříbřitým pruhem uprostřed. Letáky mají také hřebínkové (nebo rozvětvené) špičky. Udržujte tuto vlhkomilnou kapradinu šťastnou tím, že nikdy nenechávejte půdu mezi zálivkami úplně vyschnout.

Jméno: Pteris cretica ‚Mayi‘

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a vysoká vlhkost

Velikost: do 2 stop výšky a šířky

09 z 09
Bonbónová vata Boston Fern

Bostonské kapradiny jsou vynikajícími pokojovými rostlinami, protože nejsou příliš vybíravé v ničem kromě pravidelného zavlažování a jasného nepřímého světla. Mají listy s kursovou texturou a ve zralosti mohou být poměrně velké. Některé odrůdy zůstávají malé (jako ‚Cukrová vata‘, která je zde zobrazena, kterou milujeme pro její extra jemné, péřové listy).

Název: Nephrolepis exaltata ‚Cudrová vata‘

Podmínky pěstování: střední až jasné světlo a průměrná vlhkost

Velikost: do 1 stopy na výšku a šířku