Chaos Gardening je bezstarostný přístup k zahradničení, který může vyzkoušet každý

Mějte na paměti tyto tipy, pokud jste připraveni nechat svou zahradu divokou.

Chaos gardening je nejnovějším trendem zahradničení, který se stal virálním na TikTok a nashromáždil více než 13 miliard zobrazení. Tento zábavný a bezstarostný přístup k zahradničení je o opuštění přísných pravidel, která se zahradničením souvisejí, a ponechání práce matce přírody.

Tento zahradnický trend se neomezuje pouze na zahradníky TikTok; získalo také pozornost profesionálních zahradníků, přičemž tento trend získal čestná uznání na květinové výstavě 2023 Royal Horticultural Society Chelsea Flower Show letos v květnu. Zde je to, co potřebujete vědět o tomto virálním online trendu, plus několik věcí, které je třeba mít na paměti, než založíte svou vlastní chaosovou zahradu.

Co je to chaos gardening?
Chaos gardening je přesně to, jak to zní – nahodilý a bezstarostný přístup k zahradničení, ve kterém jsou pravidla a pečlivé plánování zahrady vyhozeny z okna. Jednoduše posbírejte všechny zbývající balíčky semen, které máte (nebo si kupte nějaké nové), a semena hoďte po zahradě, abyste viděli, co zabere. Výsledkem je přirozeně vypadající zahrada, která překypuje životem a spoustou rozmanitosti. Navíc, pokud považujete proces plánování zahrady a setí semen za stresující, chaosové zahradničení vám ušetří spoustu času a úsilí.

Tento laissez-faire přístup k setí zahrady lze použít s jakýmkoliv typem rostlin, včetně květin, ovoce, zeleniny a travin, což jej odlišuje od podobných trendů, jako je úprava luk. Můžete proměnit celý svůj dvůr v divokou a nádhernou chaosovou zahradu nebo ponechat chaos obsažený v několika postelích. Trik je opustit očekávání a dovolit matce přírodě, aby udělala svou věc. Určitým rostlinám se nevyhnutelně bude dařit, zatímco jiné nemusí růst tak dobře.

 

 

Uživatelka TikTok Meg Grows Plants (@meggrowsplants) využívá chaos gardening k pěstování mrkve ve svých zahradách každý rok, což podle ní vede k mnohem bohatší úrodě, než když trávila čas pečlivým setím.

„Chaos zahradničení, také tomu říkám intuitivní zahradničení nebo instinktivní zahradničení, je jen zbavit se stresu ze zahradničení a vrátit tam zábavu, což by podle mě zahradničení mělo být,“ říká.

V tomto videu TikTok, které nashromáždilo téměř 900 000 zhlédnutí a více než 110 000 lajků, ukazuje, jak osévá své rostliny mrkve tím, že semena nahodile rozhazuje po svých zahradách každých pár týdnů. Rostliny mrkve fungují jako výplň v jejích stávajících zahradních záhonech a ona má po celé léto neustálou sklizeň lahodné mrkve. Také používá chaos gardening k zakládání rostlin, jako je hlávkový salát, koriandr, dýně, pórek a brambory.

 

Úvahy o Chaos Gardening
Zatímco chaos gardening je o opuštění pravidel, stále je dobré mít na paměti několik věcí.

Umístění
Stejně jako většina zahrad je nejlepším místem pro zahradu chaosu místo, kde je dostatek slunečního světla. To neznamená, že to nemůže fungovat ve stinném místě, ale musíte si vybrat rostliny, které přežijí ve stínu. Protože většina zeleniny a divokých květin vyžaduje několik hodin přímého slunečního záření, slunečné místo je skvělým místem, kde začít. Rozhodněte se, jak velkou zahradu chcete, zda ji budete držet uzavřenou na záhonech, nebo ji necháte volně šířit a zda ji založíte na dvorku nebo vpředu.

Kvalita půdy
Je také důležité mít na paměti kvalitu půdy, protože většina sazenic potřebuje bohatou, dobře odvodněnou půdu, aby vyklíčila a přežila. Pokud je půda na vašem dvoře příliš kamenitá nebo má hodně jílu, přimíchejte trochu čerstvé zahradní zeminy, než začnete setí vaši chaosovou zahradu.

 

Výběr rostlin
Typy rostlin, které si pro svou chaosovou zahradu vyberete, hrají roli v její životnosti a množství údržby, kterou potřebuje. Například výběr původních rostlin má za následek zahradu s dlouhou životností, která je nejen nenáročná na údržbu, ale je také ekologická. Pokud se rozhodnete pro ovoce a zeleninu, musíte zahradu přesévat a udržovat rostliny častěji.

Důležité je také seznámení s doprovodnou výsadbou. Výběr letniček vám poskytne krásnou zahradu na sezónu, ale musíte začít úplně v příštím roce. Pokud jde o výběr rostlin, neexistují žádné správné nebo špatné volby; jen nezapomeňte vybrat rostliny, které odpovídají vaší představě o prostoru. Vyhněte se rostlinám, které jsou ve vaší oblasti považovány za invazivní.

Údržba
Jak můžete očekávat, údržba je v chaos gardening minimální. Nicméně, malé množství údržby je nutné, aby vaše zahrada prosperovala, zvláště pokud je to váš první rok. Například semena je třeba po zasetí pravidelně zalévat, aby se jim pomohlo vyklíčit. Poté, co sazenice začnou růst, možná je budete muset mírně zředit, abyste zabránili přeplnění, zejména proto, že nikdy přesně nevíte, kolik semen najednou spotřebuje. Poté, co je zahrada založena a rostliny se začnou přirozeně znovu vysévat, možná zjistíte, že s přibývajícími roky děláte méně a méně práce.

Místní předpisy
Vždy je dobré si pročíst místní předpisy týkající se zahrady, zvláště pokud chcete na vaší zahradě vytvořit chaos. Některé obce mají pravidla o tom, zda lze na předzahrádkách sázet ovoce a zeleninu, o maximální výšce rostlin a celkovém pořádku a vzhledu předzahrádek. Pokud máte sdružení vlastníků domů (HOA), mohou být tato pravidla ještě přísnější. To neznamená, že nemůžete praktikovat chaos gardening, ale možná budete muset být kreativní, abyste to dělali na stávajících zahradních záhonech, než abyste přeměnili celý svůj dvůr na chaotickou divočinu divokých květin.