Co je Hugelkultur Garden a proč byste si ji měli vytvořit

Posuňte zahradnictví na vyvýšeném záhonu na další úroveň s hugelkultur.

Poprvé vyvinutá v Německu a východní Evropě před staletími, hugelkultur (vyslovováno hoo-gul-culture) je klasická permakulturní a udržitelná zahradnická technika, která nabízí mnoho výhod pro domácí zahradníky. Hugelkultur lze použít k pěstování různých plodin, včetně bylinek, květin a zeleniny. Navíc, protože mohou být záhony hugelkultur tak kompaktní, mohou fungovat i v malých prostorných zahradách. A co je nejlepší, protože zahrady hugelkultur pomáhají snižovat množství odpadu a snižují vaši uhlíkovou stopu, je instalace záhonu hugelkultur skvělým způsobem, jak učinit váš domov a zahradu mnohem ekologičtější.

Co je Hugelkultur?
Slovo hugelkultur se překládá jako „kultiva mohyly“, což je pro tento proces výstižný název, protože zahrady hugelkultur jsou v podstatě vyvýšené záhony, které jsou vyrobeny z hromady klád a větví pokrytých kompostem, zeminou a dalšími přírodními materiály. Stejně jako při zahradničení lasagní, i hugelkultur přeměňuje odpad ze zahrady k vytvoření bohaté zahradní půdy, která výjimečně dobře odvodňuje a může poskytovat živiny pro zeleninu a květiny po mnoho příštích sezón.

Výhody Hugelkultur Gardening
Ať už pěstujete okrasné nebo jedlé zahrady, hugelkultur může zlepšit váš zážitek ze zahradnictví mnoha různými způsoby, včetně:

Méně odpadu. Namísto vyhazování zahradního odpadu, jako jsou spadlé větve a podzimní listí do koše, metoda hugelkultur gardening znovu využívá tyto přírodní materiály a snižuje produkci odpadu vašeho domova.
Méně zalévání. Jak se materiály uvnitř hromady hugelkultur rozkládají, budou přirozeně zadržovat vodu jako houba, což snižuje, kolik budete muset zalévat své rostliny, jak plyne čas.
Méně hnojiva. Jak se přírodní materiály v obrovském lůžku rozkládají, uvolňují živiny do půdy, čímž snižují množství hnojiva navíc, které budete muset aplikovat.
Ergonomičtější. Stejně jako jiné zahrady s vyvýšenými záhony jsou záhony hugelkultur postaveny nad zemí, takže se nebudete muset příliš ohýbat, abyste se o ně postarali. To může být užitečné pro prevenci namáhání zad a bolesti kloubů.
Delší vegetační období. Jak se klacíky, listí a polena, které se používají ke stavbě vyvýšených záhonů hugelkultur, rozkládají, přirozeně generují teplo. To způsobí, že se půda na jaře o něco rychleji zahřeje a může to prodloužit vaše vegetační období o několik týdnů.
Podporuje těžké krmné rostliny. Dýně, tykve a melouny mohou být docela náročné rostliny, ale budou mít všechny živiny, které potřebují, když budou pěstovány v bohaté půdě na velkém lůžku.
Dobré pro zahrady se špatnou půdou. Zahrady, které jsou bohaté na hlinitou nebo písčitou půdu, mohou být pro pěstování rostlin složité. Záhony hugelkultur se ale staví na stávající půdě, což vám umožňuje pěstovat zahradu, i když máte velmi chudou půdu.
Malý prostor přátelský. Můžete růst na vrcholu a po stranách obrovských kultur,
takže do omezeného pěstebního prostoru můžete zabalit ještě více rostlin.
Není potřeba obdělávání. Při degradaci materiálů v záhonech hugelkultur se v půdě otevírají vzduchové kapsy, které mohou přirozeně provzdušňovat půdu bez nutnosti obdělávání.

Jak udělat Hugelkultur zahradu
Zahrady Hugelkultur lze snadno vytvořit a můžete je vytvořit z materiálů vytěžených přímo z vašeho pozemku. Postavte jednu nebo několik z těchto ekologických zahrad podle následujících kroků.

1. Vyberte a označte místo.
Vyznačte si oblast na slunné části svého dvora, kde byste si chtěli postavit zahradu. I když můžete vytvořit záhony v různých velikostech, mohyly hugelkultur, které měří asi 4 stopy na šířku a 8 stop na délku, jsou dobré velikosti pro domácí zahrady a na šířku lze snadno dosáhnout při plení.

2. Vyčistěte oblast.
Vyčistěte oblast pro vaši hugulkulturní záhon od všech velkých nečistot, jako je vegetace a kameny. Posekejte veškerou stávající trávu nízko u země.

3. Vykopejte příkop.
Pomocí lopaty vykopejte oblast, kterou jste označili, do hloubky 12 až 18 palců. Tento příkop by měl být relativně rovný. Uložte si veškerou trávu a půdu, kterou odstraníte z tohoto příkopu, abyste je mohli použít k vybudování obrovského valu.
4. Začněte stavět mohylu.
Do základny jamky začněte vrstvit polena a větší větve ze stromů a keřů. Používejte stále menší kusy dřeva a rostlinných zbytků, jak se hromada zvyšuje. Pokračujte v přidávání materiálu, dokud nevybudujete kopec do požadované výšky.

Mohutné mohyly lze postavit jak vysoké chcete, běžné jsou ale mohyly vysoké 2 až 6 stop. Mějte na paměti, že pahorky se potopí a stlačí, protože se materiály v nich rozloží a 6 stop vysoký pahorek se může po několika letech zmenšit na 2 stopy. Vyšší kopce navíc lépe zadržují vodu a živiny než menší a je méně pravděpodobné, že se časem zhutní.
Hugelkultur záhony by měly být formovány tak, aby byly dole širší než nahoře a můžete je udělat ještě studenější tím, že spletete větve a větvičky dohromady a materiál dobře zabalíte.

5. Vyplňte vzduchové kapsy.
Jakmile vytvoříte základní strukturu svého valu, zabalte všechny vzduchové kapsy, které uvidíte, spadaným listím, menšími větvičkami, posekanou trávou, kompostem a dalšími rostlinnými zbytky.

5. Kopec zasypte zeminou.
Nakonec celý kopec zakryjte asi 6 palci horní půdy a dřevěnými štěpky nebo mulčem. Můžete k tomu použít špínu, kterou jste vykopali z příkopu, stejně jako jakoukoli trávu, kterou jste z oblasti odstranili, ale převraťte trávu tak, aby kořeny směřovaly nahoru, aby neklíčila.

6. Dobře zalijte a počkejte.
Zalévejte svůj obrovský záhon důkladně, aby se organická hmota mohla začít rozkládat na úrodný vyvýšený záhon pro výsadbu. První rok přidávejte vodu často, abyste podpořili rychlejší rozklad materiálů. Postele by měly být vlhké asi jako vyždímaná houba. Pokud na vaší hromadě hugelkultur začnou rašit houby, je to dobré znamení, že je dostatečně zalévána.

Co zasadit do záhonu Hugelkultur
Nejvhodnější dobou pro vybudování hugelkultur zahrady je podzim. Organické materiály budou mít dostatek času, aby se před jarem rozložily a vytvořily bohatou zahradní půdu pro výsadbu. Obecně platí, že záhony hugelkultur postavené na podzim by měly být připraveny k výsadbě na jaře. Protože se však dřevo ještě úplně nerozpadlo, může vázat část dusíku v hromadě. To je důvod, proč mnoho zahradníků sází během prvního vegetačního období pouze hrách, fazole a další rostliny, které produkují svůj vlastní dusík, v obrovských hromadách.

Jakmile je vaše zahrada hugelkultur založena, můžete na ní pěstovat řadu jedlých a kvetoucích rostlin, včetně těžkých krmítek, jako jsou dýně. Pro úsporu místa zkuste vysévat rostliny na horní a boční strany kopce. Další materiál můžete do zahrady přidat i na podzim, pokud se váš obrovský záhon po několika letech smrští.

Často kladené otázky
Jaké materiály lze použít k vytvoření obrovské zahrady?
K vytvoření zahrady hugelkultur lze použít mnoho různých materiálů, včetně klád, neošetřeného řeziva, spadaných větví a větviček, podzimního listí, posekané trávy, kompostu, slámy, lepenky, hnoje a mořských řas.

Jaký druh dřeva je nejlepší použít pro hugelkultur?
Ideálně hledejte předem ztrouchnivělá polena, která se rychleji rozpadnou, a použijte směs tvrdého a měkkého dřeva (například mix javorových, březových, dubových a topolových větví). Jakmile jsou tyto položky v hromadě, postupem času se přirozeně promění v kompost.

Existuje nějaký druh dřeva, kterému je třeba se vyhnout v obrovském lůžku?
Zatímco většina dřev bude fungovat v hugelkultur, existuje několik výjimek. Ořešák černý by se neměl používat, protože tyto stromy obsahují chemickou látku, která může potlačit růst jiných rostlin. Dřevo ze stromů, které jsou přirozeně odolné vůči vodě, jako je cedr a akát, se také nedoporučuje pro hugelkultur, protože tato dřeva se v půdě snadno nerozpadají.