Co je to Cold Frame Gardening? (Začínáme, tipy a výhody)

Zahradnictví za studena zahrnuje použití studeného rámu jako nástroje k prodloužení zahradní sezóny. Na zahradní zeleninu se obvykle umísťuje studený rám, který ji chrání před mrazem. Může být použit na jaře k zahájení pěstování zeleniny o dva až tři týdny dříve, než je obvyklé ve vaší oblasti, a na podzim k ochraně rostlin před ranými podzimními mrazíky.

Co je studený rám?
Chladicí rám může být tak jednoduchý nebo propracovaný, jak si přejete. Obvykle se skládá z bezedné krabice s těžkým plastem nebo sklem jako krytem. Může se také skládat z PVC obručí nastavených tak, aby vytvořily tunel nad řadami v zahradě a pokrytých plastem. Technicky je nevytápěný skleník velký studený rám.

Jaké jsou výhody studených rámů?
Studené rámy vám umožňují zasadit dříve na jaře a jsou ideální pro zahájení chladných sezónních plodin, jako je salát, ředkvičky a členové rodiny zelí, o týdny dříve na jaře. Studený rám absorbuje teplo ze slunce a vytváří uvnitř teplou chráněnou oblast.

Studené rámy lze také umístit na podzimní plodiny v teplé sezóně, aby se prodloužila doba sklizně. To funguje dobře, pokud melouny, okurky nebo dokonce fazole nedozrály, když hrozí první podzimní mrazík. Ale mějte se na pozoru, že některé plodiny, jako jsou okurky, nemusí pozdě na podzim plodit dobře, přestože se je snažíte chránit studeným rámem, protože se spoléhají na hodiny slunečního světla, které dostávají, aby dobře produkovaly. Ubývající hodiny slunečního záření na podzim mohou způsobit zpomalení jejich růstu a snížení produkce ovoce.

Studené rámy lze také použít k výsadbě podzimních plodin a prodloužení sklizně do zimy v jižních polohách, ale v severních podnebích jsou pro toto použití omezené. Nicméně chladné sezónní plodiny, jako je salát, špenát a mangold, lze často pěstovat až do podzimu s pomocí chladného rámce v severních klimatech.

Jaký je nejjednodušší studený rám vyrobit?
Konvičky na mléko: Galonová konvička na mléko se spodním výřezem funguje jako jednoduchý studený rám. Umístěte džbán nad křehké plodiny, jako jsou okurky nebo rajčata, když se očekává neočekávaný pozdní jarní mráz. Zpevněte půdu kolem okraje konvičky na mléko, abyste zabránili jejímu přefouknutí v noci. Džbán ponechte nad rostlinami během dne, ale otevřete horní část, aby se vytvořila cirkulace vzduchu. Vršek na noc zavírejte, dokud všechna nebezpečí mrazu nepominou a vaše rostliny nevykážou bujný růst. Někteří dávají přednost ponechání těchto jednoduchých studených rámů na místě, dokud rostliny nenaplní nádobu, než ji zcela odstraní.
Kryté vyvýšené postele: Pokud máte vyvýšené postele, můžete je přeměnit na studené rámy tím, že je na jaře zakryjete starým oknem nebo plastem. Pokud je záhon dostatečně hluboký, můžete své sazenice zasadit přímo na vyvýšený záhon několik týdnů před běžnou dobou výsadby a při oteplení jednoduše kryt sejmout.
Jak na jaře připravit studený rám?
Pro dosažení nejlepších výsledků budete chtít umístit svůj studený rám na zahradu dva až tři týdny před tím, než zamýšlíte zasadit sazenice. Tím se půda zahřeje, takže se vašim sazenicím bude dařit.
Zasaďte sazenice do půdy a na noc zavřete horní část studeného rámu.
Během dne v teplých dnech otevřete horní část studeného rámu, abyste umožnili cirkulaci vzduchu. Nechte ji zavřenou nebo částečně otevřenou, pokud teploty během dne klesnou.

Potřebujete umístit chladící rám na zahradu?
Ne. Chladicí rám můžete použít kdekoli, kde je dostatek slunečního světla pro vaše rostliny. Umístění sazenic v květináčích do studeného rámu, dokud nejsou připraveny k výsadbě na zahradě, jim také poskytne náskok. Ve skutečnosti někteří preferují tuto metodu, protože vám umožňuje ztvrdnout rostliny před výsadbou.

Otužování znamená vystavení rostlin živlům ve stínu nebo na odlehlém místě. Se studeným rámem umožní otevření boků a vršku během dne rostlinám přizpůsobit se venkovním podmínkám dlouho předtím, než je vysadíte na zahradu.

Jak si postavíte studený rám?
Studený rám můžete vytvořit vytvořením obdélníkové krabice bez dna. I když jsou často postaveny ze dřeva, můžete použít materiál, který máte po ruce. K výrobě studeného rámu se dobře hodí škvárové bloky, cihly a zbytky dřeva. Můžete dokonce odstranit dno starých přepravek pro jednoduchý studený rám.
Zakryjte horní část studeného rámu sklem nebo plastem. Staré okno nebo vyřazené sprchové dveře jsou skvělým vrcholem vašeho studeného rámu. Ale můžete také vyrobit jednoduchý dřevěný rám, který se hodí k horní části studeného rámu a zakryje ho plastem.
Pomocí pantů připevněte horní část studeného rámu, protože budete potřebovat způsob, jak ovládat teplo a vlhkost ve vašem studeném rámu. Schopnost otevřít studený rám je životně důležitá.

Alternativně můžete vytvořit studený rám s obručemi pokrytými plastem. Pro tento účel si můžete zakoupit obruče, ale můžete si je také vyrobit vlastní tak, že kůly vložíte do země a pomocí plastové PVC trubky vytvoříte obruč mezi dvěma kůly. Přesuňte konec PVC trubky přes kolíky a vytvořte oblouk. Opakujte postup pro vytvoření studeného rámu požadované velikosti a zakryjte obručový tunel plastem.