Co jedí velbloudi v poušti?

Velbloudi jsou stvořeni pro drsné pouštní prostředí. Pro trnité rostliny mají dokonce zvlášť tvrdé pysky.

Velbloudi přežívají na nejsušších, nejžhavějších a nejpustějších místech na Zemi. A nějak se jim podaří získat dostatek jídla; ale co jedí na místech, která se zdají bez života?

Všechny tři druhy velbloudů – Camelus dromedarius, Camelus bactrianus a Camelus ferus – si podle Natural History Museum v Londýně (NHM) vyvinuly několik adaptací, aby umožnily život v poušti. Kromě jednoho nebo dvou hrbů, které provozují – které jsou vyrobeny z tuku a nefungují jako vodní nádrže – také specializovali rty na pouštní jídla.

Mají rozdělený horní pysk, přičemž každá polovina se pohybuje odděleně, aby se zvíře mohlo pást blízko země a žrát krátkou trávu – podle Zoo v San Diegu je to v poušti, kde všechno roste pomalu, nutnost.

Jejich rty jsou také kožovité a tuhé, ale stále pružné, což znamená, že se velbloudi mohou odlomit a pozřít jak trnité, tak slané rostliny (jako je solný keř), uvedla zoo. Masité výčnělky nazývané papily také lemují jejich ústa, aby chránily ústa před pokousaným jídlem a pomáhaly velbloudům manipulovat a polykat toto jídlo, podle NHM.

Velbloudi dromedáři – kteří mají jeden hrb – primárně jedí „trnité rostliny, suché trávy a slané keře,“ uvedla zoologická zahrada v Oaklandu a dodala, že zvířata také sežerou téměř všechny dostupné pouštní rostliny. Celkově tito velbloudi jedí trávy, listy a větvičky z jakékoli rostliny v poušti spolu se zelenými výhonky saxaulského keře rodu Haloxylon, podle San Diego Zoo Wildlife Alliance. Kromě toho jedí stonky a listy z různých pouštních keřů rodů Salsola, Ephedra a Zygophyllum, podle aliance zoo.

Velbloudi dvouhrbí (C. bactrianus a C. ferus) se v Mongolsku živí rostlinami Caragana, Haloxylon, Reaumuria a Salsola, které tam rostou, uvedla aliance zoo.

Co se tedy stane, jakmile spolknou své býložravé jídlo? Velbloudi mají tři až čtyři žaludky; potrava se částečně rozloží v prvních dvou žaludcích, než je vyvrhnuta. Jakmile je spolknou a dostane se do druhého žaludku (nebo dvou), podlehne silám mikrobů, které pomáhají s trávením.

A když jídlo není k dispozici, nebojte se, protože velbloudi mohou podle PBS přežít déle než týden bez vody a měsíce bez jídla.

Zdroj: livescience.com