Co jsou to endorfiny a k čemu slouží?

Endorfiny, také známé jako endogenní opioidy, jsou skupiny proteinových řetězců nazývaných peptidy. Většinou jsou řízeny a uvolňovány hypotalamem a hypofýzou.

Jsou typem neurotransmiterů – a v některých případech se o nich také předpokládá, že jsou to hormony – které působí na opiátové receptory, aby zmírnily bolest a podpořily pocity potěšení.

Zajímavé je, že výraz endorfin pochází ze slov „endogenní“, což znamená z těla, a „morfium, opiátový lék proti bolesti.

Zatímco existují různé formy endorfinů, beta-endorfiny jsou nejvíce prozkoumané a známé pro své účinky zmírňující bolest.

Ačkoli nejsou plně pochopeny, má se za to, že se podílejí na tom, jak vnímáme bolest a potěšení.

Endorfiny se například uvolňují při bolestivých zážitcích, jako když si podvrtnete kotník, aby dočasně zmírnily bolest a nepohodlí. Uvolňují se také během příjemných chvil, jako je konzumace čokolády, sex nebo cvičení.

SOUHRN
Endorfiny jsou neurotransmitery, které uvolňuje mozek ke zmírnění bolesti a podpoře potěšení.

Jaké jsou výhody endorfinů?
Zatímco výzkum probíhá, existuje mnoho výhod endorfinů (2):

snížit bolest a nepohodlí
zvýšit potěšení
snížit stres, deprese a úzkost
zmírnit zánět
zlepšit náladu
zvýšit sebevědomí
může podporovat zdravý imunitní systém
může podporovat paměť a kognitivní funkce
Cílení na zvýšení vašich endorfinů tedy může být skvělým způsobem, jak podpořit vaši celkovou pohodu.

SOUHRN
Endorfiny mají mnoho výhod pro tělo, včetně snížení bolesti a nepohodlí, lepší nálady a sebevědomí a zvýšeného potěšení.

Co se stane s tělem, když nemáte dostatek endorfinů?
Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek endorfinů, můžete být vystaveni zvýšenému riziku vzniku určitých zdravotních stavů nebo příznaků, jako jsou:

zvýšená bolest a bolest
zvýšené riziko deprese a úzkosti
náladovost
závislost
problémové spaní
A zajímavé je, že studie ukázaly, že lidé s migrénou mají nižší hladinu beta-endorfinů v krvi.

To znamená, že výzkum nedostatku endorfinů je vzácný, což naznačuje, že je zapotřebí více výzkumu na toto téma.

8 způsobů, jak zvýšit endorfiny

Zde je 8 způsobů, jak přirozeně zvýšit své endorfiny.

1. Cvičení
Cvičení je dobře známé pro své účinky na zlepšení nálady a roli při snižování příznaků deprese a úzkosti.

Aerobní cvičení střední až intenzivní intenzity a silový trénink mohou vést k nárůstu endorfinů spolu s dalšími chemikáliemi pro dobrý pocit, jako jsou endokanabinoidy, dopamin a serotonin.

Cvičení střední intenzity zahrnuje aktivity, jako je rychlá chůze, mírná jízda na kole nebo zahradničení. Cvičení s intenzivní intenzitou zahrnuje aktivity, jako je jízda na kole, hraní fotbalu, běh nebo lyžování.

Naštěstí pouhých 20–30 minut každý den může pomoci zvýšit hladinu endorfinů.

2. Smějte se
Pořekadlo zní pravdivě: Smích je nejlepší lék.

Smích uvolňuje endorfiny a další hormony dobré nálady (např. dopamin a serotonin) a potlačuje stresové hormony (např. kortizol), čímž zlepšuje náladu, snižuje bolest a stres, snižuje krevní tlak a podporuje silnější imunitní systém.

Pokud tedy hledáte zlepšení nálady, zapněte si zábavnou show nebo se pobavte s přáteli.

3. Poslouchejte hudbu
Hudba jde za hranice zábavy – může také podpořit vaši pohodu.

Četné studie prokázaly, že hudba může podporovat mírné účinky snižující bolest tím, že uvolňuje endorfiny, které zvyšují práh bolesti. Ve skutečnosti se muzikoterapie stává populární a účinnou intervencí v mnoha nemocničních zařízeních.

Je zajímavé, že vám také může pomoci cvičit déle tím, že zmírní některé nepohodlí nebo bolest způsobenou cvičením.

Kromě toho může pozitivní hudba také podporovat pozitivní náladu tím, že uvolňuje endorfiny a dopamin.

Zkuste proto do svého dne přidat svou oblíbenou hudbu, abyste si posílili zdraví a náladu.

4. Akupunktura
Ačkoli byla akupunktura po staletí součástí tradiční čínské medicíny, nedávno si získala pozornost v západní medicíně jako účinná léčba bolesti a dalších poruch.

Ačkoli její mechanismy nejsou plně pochopeny, akupunktura zahrnuje vkládání malých jehel do kůže ke stimulaci centrálního nervového systému. To vede k uvolnění mnoha chemických látek, včetně endorfinů.

Četné studie prokázaly, že akupunktura je účinnou léčbou bolesti. Nemusí však vyhovovat každému.

5. Jezte hořkou čokoládu
Existují určité důkazy, že konzumace hořké čokolády může zvýšit endorfiny a další chemikálie pro dobrý pocit, jako je dopamin.

Hořká čokoláda je bohatá na polyfenolické sloučeniny, jako jsou flavonoidy, které spouštějí mozek k uvolňování endorfinů. Je to také mírný zdroj kofeinu, který může vyvolat zlepšení nálady.

Ideálně volte hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa, a držte se několika malých čtverečků na porci.

6. Sex
Sex zvyšuje uvolňování endorfinů, dopaminu, serotoninu a oxytocinu, hormonu a neurotransmiteru, který je spojen se spojením a důvěrou.

Také zvyšuje vaši srdeční frekvenci a podporuje vytrvalost, což může také podpořit vaše zdraví a náladu.

7. Tanec
Tanec může být zábavný a prospěšný vašemu zdraví.

Je to forma kardiorespiračního cvičení, které zrychlí vaši srdeční frekvenci a uvolní endorfiny, které mohou zlepšit vaši náladu a snížit bolest.

Kromě toho může tanec ve skupinovém prostředí zvýšit sociální propojení a snížit hladinu stresu.

Ať už tančíte sami v kuchyni nebo se svými přáteli, určitě vám to zlepší náladu.

8. Meditujte
Meditace je praxe, která zahrnuje trénink uvědomění a stává se více všímavý a přítomný.

Bylo prokázáno, že podporuje zdraví aktivací parasympatického nervového systému, známého také jako systém „odpočinek a trávení“. Snižuje také systém reakce těla na stres, který je známý jako osa hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA).

Navíc se má za to, že meditace může podporovat uvolňování endorfinů, protože bylo prokázáno, že často meditující mají vyšší práh bolesti, i když tento mechanismus není plně pochopen.

To znamená, že jiné studie zpochybňují, zda jsou ve hře endorfiny, a naznačují, že to spíše souvisí s tím, jak člověk bolest přijímá nebo ji předjímá.

SOUHRN
Pokud si chcete zvýšit hladinu endorfinů, zkuste cvičit, mít sex, jíst čokoládu, meditovat nebo jakoukoli činnost, při které se zasmějete a dobře se pobavíte.

 

 

Endorfiny ve srovnání s dopaminem

I když jsou často zaměňovány jeden za druhého, endorfiny nejsou totéž jako dopamin nebo endokanabinoidy.
Dopamin je neurotransmiter a hormon pro dobrý pocit, který se uvolňuje z centra odměny v mozku během doby potěšení, jako je sex, konzumace lahodného jídla nebo sledování komediální show.

I když jsou oba součástí systému odměn v mozku, endorfiny se rychle uvolňují během konkrétního aktu, jako je cvičení, aby pomohly zmírnit bolest a stres. Na rozdíl od toho se dopamin uvolňuje pomalu a pocit zlepšující náladu, který cítíte po aktivitě.

Endorfiny ve srovnání s endokanabinoidy

Endokanabinoidy jsou neurotransmitery produkované endokanabinoidním systémem těla. Hrají v těle mnoho rolí, například zmírňují bolest, snižují úzkost, regulují náladu, řídí chuť k jídlu a trávení a zlepšují spánek.

Ačkoli jsou endokanabinoidy podobné kanabinoidům – primárním chemikáliím nacházejícím se v konopí, jako je THC – jsou endokanabinoidy přirozeně produkovány tělem. Endokanabinoidy i kanabinoidy působí na kanabinoidní receptory umístěné v celém těle.

Zajímavé je, že endokanabinoidy jsou zodpovědné hlavně za „běžecké vzrušení“, které lidé zažívají během cvičení a které bylo dříve připisováno endorfinům.

Nedávný výzkum však naznačuje, že endokanabinoidy vedou k pocitům euforie, protože jsou snadno schopny překonat hematoencefalickou bariéru, na rozdíl od endorfinů, které jsou na to příliš velké.

Ve většině případů tělo uvolňuje mnoho neurotransmiterů a hormonů současně během bolesti a potěšení, a proto spolu endorfiny, endokanabinoidy a dopamin tak úzce souvisí.

SOUHRN
Ačkoli spolu úzce souvisejí a jsou součástí systému odměn a bolesti v mozku, endorfiny, dopamin a endokanabinoidy nejsou stejné a mají na tělo odlišné účinky.

Můžete být závislí na endorfinech?
Přestože existuje omezený výzkum na toto téma, někteří lidé se mohou stát závislými na „endorfinovém návalu“ způsobeném některými aktivitami.

Například hledači vzrušení mohou provozovat nebezpečné aktivity, aby získali příval adrenalinu (tj. adrenalinu) a endorfinů.

Zajímavé je, že jedna studie z roku 2016, která zahrnovala osm horolezců, pozorovala příznaky abstinenčního syndromu (např. odpojení, chuť jít lézt, změny nálady a podrážděnost) poté, když se po určitou dobu vyhýbali lezení.

Dalším příkladem je sebepoškozování, které vede k návalu endorfinů od ubližování si k „pocitu“ uvolnění emocionální bolesti. Člověk se může stát závislým na přívalu endorfinů a pokračovat v sebepoškozování, aby získal tento pocit emocionálního uvolnění.

K lepšímu pochopení závislosti na endorfinech je však zapotřebí dalšího výzkumu.

SOUHRN
Ačkoli mechanismy nejsou dobře pochopeny, někteří lidé se mohou stát závislými na zvycích, které vedou k nárůstu endorfinů.

Jaký je rozdíl mezi endorfiny a opioidy?
Ačkoli endorfiny a opioidy působí na stejné receptory, známé jako opioidní receptory, mají důležité rozdíly.

Opioidní léky (např. morfin a fentanyl) působí na opioidní receptory a uvolňují dopamin, chemickou látku pro dobrý pocit produkovanou mozkem. Účinky těchto léků jsou dočasné a brzy odezní, což obvykle vede člověka k tomu, že chce tento pocit zopakovat.

Po dlouhodobém užívání opioidů si tělo zvykne na vyšší hladiny dopaminu a vyžaduje větší dávku, aby získalo stejné výhody. Tento cyklus se opakuje a vede k neustálému hledání k dosažení stejného „vysokého“ jako dříve.

V konečném důsledku mohou být opioidní drogy vysoce návykové a vést ke snížené schopnosti pociťovat potěšení z jiných odměňujících činností, jako je jedení jídla, socializace a sex.

Vysazení opioidních drog může vést k vážným vedlejším účinkům, které někdy připomínají osoby procházející smutkem, jako je úzkost, deprese, potíže se spánkem, ztráta chuti k jídlu a změny nálad.

Naopak endorfiny působí podobně, když pomáhají zvládat bolest, ale mají méně intenzivní odezvu. Jsou přirozeně produkovány tělem a obvykle nedosahují úrovní nasycení, které vyžadují více aktivity k podpoře stejného pocitu potěšení.

SOUHRN
Opioidy jsou léky, které se vážou na opioidní receptory v mozku, aby podpořily pocity potěšení a zmírnily bolest. Endorfiny také působí na opioidní receptory, ale nemají stejné návykové vlastnosti a jsou přirozeně vytvářeny tělem.

Sečteno a podtrženo
Endorfiny jsou přirozeným prostředkem proti bolesti a také podporují potěšení. Vznikají při činnostech, jako je cvičení, sex, smích, tanec a poslech hudby.

Mají mnoho zdravotních výhod, včetně snížené míry deprese a úzkosti, zlepšení nálady, snížení bolesti a nepohodlí a zvýšení sebevědomí.

Zatímco endorfiny mohou být užitečné pro některé lidi, nemusí fungovat pro každého. Pokud zjistíte, že máte potíže s regulací nálady nebo zvládáním bolesti, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, který vám může doporučit další terapie a léčbu.

To znamená, že hledání způsobů, jak přirozeně zvýšit své endorfiny, může být jednoduchý, ale účinný způsob, jak podpořit své zdraví a pohodu.