Delfíni udržují svou pokožku zdravou díky látkám obsažených v korálech.

Bioložka Angela Ziltenerová z Curyšské univerzity si při svých ponorech do hlubin moře často všimla indicko-pacifických delfínů, kteří dělají něco zajímavého. Delfíni (Tursiops aduncus) se seřadili, aby se střídali v otírání těl o korály nebo mořské houby lemující mořské dno – Delfíni mohou používat korály a mořské houby jako vlastní soukromé lékárny.

Bezobratlí vytvářejí antibakteriální sloučeniny – stejně jako další s antioxidačními nebo hormonálními vlastnostmi – které se pravděpodobně uvolňují do vod Severního Rudého moře při kontaktu delfínů, uvádí Ziltener a kolegové 19. května v iScience. Takže tření by mohlo pomoci delfínům udržovat zdravou kůži.

Ziltener a kolegové analyzovali jednocentimetrové plátky odebrané z divokých korálů a hub. Tým identifikoval celkem 17 sloučenin, včetně
10 s antibakteriální nebo antimikrobiální aktivitou. Je možné, že když delfíni proplouvají korály, sloučeniny pomáhají chránit zvířata před podrážděním kůže nebo infekcemi.

Například je také možné, že kromě prevence používají delfíni korály a mořské houby k léčbě aktivních kožních infekcí, říká, ale tým ještě neviděl důkaz o korálové léčbě. Ziltener dále říká, že zjišťuje, zda delfíni dávají přednost tření konkrétních částí těla o konkrétní korály v takových „podvodních lázních“.

Zdroj: sciencenews.org