Dodejte své zahradě šmrnc pomocí těchto nízkoúdržbových tropických rostlin

Naplňte svou zahradu – nebo obklopte terasu – odvážnými texturami, poutavými barvami a opojnými vůněmi těchto nenáročných tropických rostlin.

01 z 23
Canna

Cannas jsou tropické rostliny nenáročné na údržbu a všechny jsou o barvě. Jejich listy mají různé odstíny zelené a bronzové a květy kvetou ve žluté, červené, oranžové a fuchsiové. Standardní cannas dorůstá do výšky 4 až 10 stop. Nebo vyzkoušejte zakrslé odrůdy, které dosahují výšky pouze 1 až 2 stopy a jsou vynikající volbou pro nádoby. Tyto něžné trvalky je třeba na podzim vykopat a na jaře znovu zasadit.

02 z 23
Žlutá andělská trubka

Brugmansia — andělská trubka — detail žlutých květů
Oznamte svou tropickou zahradu andělskými trubkami (Brugmansia spp.). 6 až 12 palců dlouhé květy ve tvaru trubky upoutají pozornost očí a nosu. Večer provoní zahradu sladkou vůní. Vypěstujte si andělské trubky poblíž terasy nebo vchodu, abyste využili vůni.
11 podpěr révy, které posouvají popínavé květiny na další úroveň

03 z 23
Bílá andělská trubka

Květy andělské trubky visí na větvích a každých několik týdnů pokrývají rostlinu kaskádami převislých růžových, žlutých, oranžových nebo bílých květů. Pro snadné přezimování pěstujte tento něžný tropický druh ve velké nádobě.

04 z 23
Taro

Napodobujte bujnost tropů s pohádkovým listím taro (Colocasia esculenta). Také známý jako sloní ucho, má listy ve tvaru srdce asi 1 stopu široké a 2 až 3 stopy dlouhé. Tyto masivní listy sedí na masitých 3 až 6 stop vysokých stoncích. Zastrčte taros doprostřed okraje, abyste zakryli uzlovité nohy vysokých rostlin a poskytli zázemí pro malé pěstitele. V chladném podnebí vykopejte a uložte hlízy na chladném místě po mrazu, který zabíjí listy.

05 z 23
Červené a zelené Caladium

Propíchněte hustý stín strakatými listy caladiums, nenáročné tropické krajinné rostliny. Caladium postříkané růžovou, bílou a zelenou barvou dodává barvy celé léto. Tento paralyzér pro teplé období má jako papír tenké listy ve tvaru šípu a drátovité stonky. Tyto hlíznaté rostliny pocházejí z tropických oblastí Jižní Ameriky a obývají podrost a daří se jim ve stínu.

06 z 23
Bílé Caladium

Caladium, původem z tropických oblastí Jižní Ameriky, obývá podrost a daří se jim ve stínu. Stejně dobře se jim daří ve vlhkých, úrodných zahradních záhonech nebo nádobách se směsí bez půdy. Vykopejte hlízy na podzim, abyste je uskladnili přes zimu.

07 z 23
Crocosmia

Červené, oranžové a žluté květy Crocosmia se vznášejí podél klenutých stonků. Pěstujte ji vedle cannas, abyste přidali barvu k základně tohoto vysokého pěstitele, nebo ji smíchejte s jiřinami, abyste získali jasnou barvu. Květiny jsou vrcholem v srpnu a září, zatímco výrazné mečovité listy dodávají zahradě texturu po celý rok. S ochranným mulčovacím krytem přežije krokosmie až na severu v zóně 6; v chladnějším podnebí je přiveďte dovnitř.

08 z 23
Mandevilla

Tropy jsou plné vinné révy; vaše zahrada by měla být také. Přidejte mandevillu do oblasti výsadby, abyste jí umožnili toulat se na mříž nebo strom. Jeho 3- až 4-palcové bílé nebo růžové květy zesvětlují tmavé listy. Vinná réva překlenuje propast mezi vysokými a nízkými tropickými pěstiteli tím, že se od základu vleče barva.

09 z 23
Mandevilla v hrnci

V oblastech s mrazivými zimami zasaďte mandevillu do nádoby vybavené mříží. Nádobu skladujte v zimě na chladném a tmavém místě a každých pár týdnů rostlině dopřejte trochu vody, abyste zabránili vysychání.

10 z 23
Tropický ibišek

Váš drobný kousek ráje není úplný bez jednoho z těchto zářivých květů. Květy tropického ibišku (Hibiscus rosa-sinensis) mají průměr 5 až 12 palců a jsou k dispozici ve směsi teplých barev. Květy podobné krepovému papíru se rozvinou v polovině až koncem léta při vysokých teplotách.

11 z 23
Mořská cesmína

Stříbrnomodré okvětní lístky a bodlákovité listy cesmíny mořské (zde zobrazeny s jasně zeleným koprem) stojí na záhonu téměř po boky. Tento strašidelný obr je dvouletý a rostlina se snadno znovu zaseje. Roste pohodlně v zónách 5-8.

12 z 23
Mořská cesmína

Postupem času vyroste cesmína mořská do značné kolonie. Je odolný vůči suchu a daří se mu v chudých písčitých půdách, takže je vynikající volbou pro pobřežní zahrady. V opačném případě ji použijte do dobře propustného slunného záhonu nebo obruby.

13 z 23
Acanthus spinosus

Od pradávna byli umělci fascinováni listy a krásnými fialovo-bílými trubkovitými květy na akantech a zpracovávali je do architektonických detailů. Květy se objevují asi měsíc uprostřed léta. Dramatické listy rostou 2 stopy dlouhé, s ostrými ostny podél okrajů.

14 z 23
Medvědí kalhoty

Medvědí kalhoty dorůstají výšky 3 až 4 stopy, takže jsou dobrou volbou pro střed nebo zadní stranu slunečného záhonu nebo okraje. Může se však rychle šířit, takže mu dejte prostor a buďte připraveni každé jaro vytáhnout nežádoucí rostliny.

15 z 23
Cushion Spurge
Euphorbia, rostlina, zeleň, zelené květy, pryšec, polštář pryšec

Pryšce jsou tropické krajinné rostliny nenáročné na údržbu (zóny 4-8), kterým se daří v horkých, suchých a slunečných místech. Hlavním bodem zájmu této trvalky nejsou její květy nebo listy, ale listovité bílé, zelené nebo žlutozelené listeny, které obklopují a objevují se pod malými květy. Mnoho druhů se používá do zídek nebo skalek a jsou zajímavými doplňky do trvalkových zahrad. Dokud je půda dobře odvodněná, pryšci se dobře daří.

16 z 23
Voňavá Šalamounova pečeť

Oblíbená lesní výsadba divokých květin, tato původní rostlina má výrazné zelené střídavé listy vysoké 3 nebo 4 palce, které mají efekt podobný žebříku. Koncem jara vytváří drobné zvonkovité květy a v dobrých podmínkách se dobře šíří. Odrůda Polygonatum odoratum variegatum má krémově lemované listy a vonné květy, které přitahují kolibříky.

17 z 23
Hosta

Se svou širokou škálou barev a velikostí listů patří hosta mezi odolné rostliny s tropickým vzhledem. Některé jsou miniatury několik palců široké; jiní jsou obři, kteří se rozpínají 6 stop napříč nebo více.

18 z 23
Hosta

Hostas má nápadné listy, které jsou pestré, svraštělé nebo nařasené a liší se od oválných po podlouhlé a úzké až široké. Některé květy hosta jsou velmi voňavé. Hostas jsou z větší části tropické krajinné rostliny nenáročné na údržbu.

19 z 23
Iris japonský

Japonský kosatec se svými intenzivně zbarvenými květy a tuhými listy podobnými trávě je přirozenou součástí tropické zahrady. Rostoucí v zónách 4-8, kosatce mají rády slunce a dostatek vláhy, ale bude se jim dařit i s menším množstvím každé z nich. Pokud jsou ponecháni sami, rychle se rozmnoží do krásné skupiny.

20 z 23
Red-Hot Poker

Red hot poker (zóny 5-8) se vyznačuje vysokými hroty šarlatových, žlutých, bílých a oranžových trubkovitých květů a fontánovitými shluky hrubých, travnatých, šedozelených 2 až 3 stopy dlouhého listí.

21 z 23
Red-Hot Poker

Rozžhavený poker (Kniphofia) je působivý v malých skupinách na zadní straně trvalého okraje nebo jako jeden exemplář rostliny. Květy kvetou odspodu, přitahují kolibříky a výborně se hodí do aranžmá z řezaných květin.

22 z 23
Kardinál Květina

Vysoká, majestátní původní severoamerická kardinální květina je vynikající pro chladná, stinná a vlhká místa, jako jsou lesy nebo bažiny, nízké vlhké skvrny, vlhké louky nebo podél potoků. Tato krátkověká, ale samosévá trvalka (zóny 3-9) nese jasně červené květy na 24- až 48-palcových vzpřímených klasech.

23
z 23
Prasečí kvičení
Bergenia cordifolia ‚Winterglut‘

Stínomilná prasečí svině (Bergenia cordifolia, zóny 3-8) je nízko rostoucí půdopokryvná s masitými kulatými listy, které jsou v létě tmavě zelené a v zimě fialové. Na jaře vytváří 3- až 6-palcové shluky růžových květů.