Island je možné prozkoumat s omezeným rozpočtem. Zde je návod.

„Island je příliš drahý na to, abyste ho navštívili s omezeným rozpočtem“.  Pravda, Island může být neuvěřitelně drahý, ale s trochou plánování je možné navštívit Zemi ohně a ledu, aniž byste museli utratit jmění. Zde je návod, jak to provést.

Památky
Na Islandu jsou obzory poseté sopečnými vrcholy, tryskající vodopády vyvěrají z každé štěrbiny a zdá se, že za každou zatáčkou cesty číhají krásné pobřeží. Navzdory mnoha diskusím o zavedení systému přírodních pasů, což by znamenalo, že některé přírodní lokality v zemi by si od návštěvníků vyžadovaly (malý) poplatek, zůstává tato velkolepá scenérie většinou volně k prozkoumání.

Na některých místech se však platí parkovné. Poplatek se liší, ale často se pohybuje kolem 750 Ikr (6 USD) za den za běžné soukromé auto a používá se k financování údržby zařízení, jako jsou pěší cesty, toalety, parkoviště a servisní střediska. Některá místa zavedli poplatek – až 200 Ikr (1,50 USD) – za použití toalety.

K mnoha významným památkám země se snadno dostanete z okruhu, který obchází Island. Podél jižního pobřeží patří k úžasným vodopádům neuvěřitelné vodopády, jako je Seljalandsfoss, kde se můžete projít za vodopády, a Skógafoss, kde se duhy klenou ve slunečním svitu. Mezi další atrakce patří dramatická černá pláž v Reynisfjara u Víku, mohutná ledová čepice Vatnajökull a ledovcová laguna Jökulsárlón, kde se lesknoucí se ledovce vydávají na moře a občas po cestě odpočívají podél pláže s černým pískem – anglicky přezdívané Diamond Beach.

Nejoblíbenější jednodenní výlet z hlavního města Reykjavíku je do Zlatého kruhu. Je domovem velkolepého vodopádu Gullfoss, Geysir, gejzíru, po kterém jsou pojmenovány všechny ostatní, a Þingvellir, místa prvního parlamentu na světě.

Samotný Reykjavík je příjemné město k prozkoumání a na některé atrakce je vstup zdarma, včetně kostela Hallgrímskirkja, který musíte vidět (ačkoli za výstup na vrchol s výhledem na město a jeho střechy se platí poplatek 1000 Ikr (8 USD)). . Ikonická koncertní síň Harpa, kulturní centrum města, také stojí za návštěvu, i když zrovna nelákáte na vystoupení. City Walk Reykjavik mezitím nabízí oblíbené procházky městem s průvodcem, přičemž platíte, co chcete. Při cestování po hlavním městě ušetříte chůzí, veřejnou autobusovou dopravou Strætó nebo si pronajmete kolo (pro městskou cyklistiku se podívejte na nabídky Den oslí republiky).


Činnosti
Od odpočinku ve slavné Modré laguně až po zážitky, jako je jízda na sněžném skútru, turistika po ledovci a sestup do sopky, Island nabízí neuvěřitelné aktivity. Některé lze absolvovat nezávisle, i když byste se měli pečlivě připravit, protože přírodní prostředí Islandu je divoké a křehké. Cestovní kanceláře nabízejí spektrum aktivit, některé se zabývají památkami uvedenými výše, ale výlety nejsou levné, takže si vyberte jednu nebo dvě, které opravdu chcete vyzkoušet, a zaměřte se na nalezení nejlepšího zážitku za své peníze.

Pokud chcete jít například pozorovat velryby, měli byste si udělat průzkum nejlepších míst po celé zemi a porovnat ceny zájezdů. Ale také stojí za to zkontrolovat podmínky a optimální časy pro pozorování velryb – pokud není vhodná roční doba na jejich prohlížení, možná budete chtít ušetřit své haléře a rozhodnout se pro jinou aktivitu.

Zvažte také alternativy. Výlety na ledovec od takových, jako je Skaftafell na jihovýchodě země, mohou být mimo váš rozpočet, ale chůze po okraji ledovce vám poskytne fantastické výhledy bez nákladů. Podobně, i když Modrá laguna (od 6990 Ikr/54 USD mimo sezónu a 8990 Ikr/69 USD v hlavní sezóně) není cenově dostupná, můžete se namočit do jednoho z méně známých geotermálních míst v zemi za zlomek ceny.


Doprava
Po Islandu se můžete pohybovat autem nebo autobusem, s cestovní kanceláří nebo přes vnitrostátní lety. V létě, pokud si dáváte pozor, abyste se drželi mimo horské silnice, může půjčovna 2WD otevřít velkou část země a silnice jsou obecně snadno sjízdné. Nicméně s cenami začínajícími na 16 000 Ikr (123 USD) za den v hlavní sezóně (pokud je rezervace s dostatečným předstihem) a cenou paliva v oblasti 240 Ikr (1,85 USD) za litr, nemusí mít vlastní kola nutně přijít levně, tak zdražte alternativy.

Jak ušetřit na cestování:
Vyhněte se letištním taxíkům. Mezinárodní letiště Keflavík leží 50 km od Reykjavíku. Pokud si nepronajímáte auto, zvolte jednu z letištních autobusových linek, které nabízejí pravidelnou dopravu od Ikr 3300 (25 USD). Pro větší skupiny může objednávka velkého taxi vyjít levněji. Několikrát denně jezdí také veřejný autobus Strætó. Trvá to asi o 30 minut déle, ale stojí 2000 Ikr (15 USD).
V hlavní sezóně si zarezervujte auto s dostatečným předstihem. Ještě lépe, cestujte mimo hlavní sezónu za zvýhodněné ceny.
Porovnejte ceny zájezdů pro oblast, kterou chcete prozkoumat, s náklady na pronájem auta na daný den. Máte-li s sebou několik přátel, auto by mohlo být tou nejdostupnější možností, jak se vydat na cestu, jako je Zlatý kruh, a také vám dá svobodu prozkoumat oblast svým vlastním tempem.
Jeď autobusem. Strætó provozuje autobusovou dopravu v rámci hlavního města a do měst po celé zemi. Reykjavík Excursions nabízí v létě autobusovou jízdenku na Vysočinu – podívejte se však na jízdní řády, protože některé spoje nejezdí často. Opět porovnejte s náklady na pronájem auta, které může vyjít levněji než autobus, pokud cestujete ve dvou nebo více lidech.
Stopování není nikdy úplně bezpečné a my to nedoporučujeme, ale někteří lidé na Islandu stopují. Budete potřebovat spoustu trpělivosti a oblečení odolné proti povětrnostním vlivům. Případně se podívejte na webovou stránku spolujízdy samferda.is a zorganizujte si výtah předem. Obecně se očekává, že zaplatíte náklady na palivo.

Ubytování
Ani základní ubytování na Islandu není levné. Cestování mimo hlavní sezónu, od června do srpna, znamená, že ceny ubytování budou obvykle výrazně levnější.

Jak ušetřit za ubytování:
Rezervujte včas, zejména v hlavní sezóně. V některých oblíbených částech země, jako je trasa mezi Víkem a Jökulsárlónem, jsou možnosti ubytování omezené.
Přineste si spacák. Pár míst nabízí postele bez peřiny nebo přikrývky za levnější cenu.
Připojte se k Hostelling International před cestou a získejte slevu na většinu pobytů v hostelu.
Kempování je nejen nejlevnější možností, ale také nabízí možnost probudit se v některých z nejneuvěřitelnějších míst v zemi, například ve stínu vodopádu Skógafoss. Pokud cestujete jako rodina nebo navštěvujete Island na delší dobu, podívejte se na Camping Card, která umožňuje přístup na 28 nocí do kempů po celé zemi a může vás vyjít levněji.


Jídlo a pití
Jídlo a pití může srazit váš rozpočet, ale existuje několik jednoduchých způsobů, jak snížit náklady.

Jak ušetřit peníze za jídlo a pití:
Vyberte si ubytování s kuchyňským zařízením a nakupte zásoby v levnějších supermarketech jako Bónus a Krónan a zabalte si oběd na cestu.
Přineste znovu použitelnou láhev a pijte vodu z kohoutku! Island má jedny z nejčistších vod ze všech zemí na Zemi.
Nakupujte alkohol na letišti, kde je osvobozen od daní a cel, takže je výrazně levnější než v obchodech a barech.
Mějte oči na stopkách pro šťastné hodiny v Reykjavíku. S tím může pomoci aplikace Reykjavík Appy Hour.

Dostat se tam
Letenky na mezinárodní letiště Keflavík si rezervujte s dostatečným předstihem před cestou, létejte tam, kde je to možné, mimo letní sezónu. Vyhněte se víkendům a sledujte nabídky levných leteckých společností. Pokud cestujete mezi Severní Amerikou a Evropou, vyberte si let, který umožňuje několikadenní mezipřistání na Islandu bez příplatku.

 

Zdroj: lonelyplanet.com