Jak a kdy zasadit cibulky narcisů

Tyto veselé květiny vám přesně dají vědět, kdy začíná jaro.

Zasadit cibulky narcisů je tak jednoduché, že by to měl udělat upřímně každý. Ať už jste v zahradnictví úplně nováčci nebo jste vždy měli ruce v půdě, ať už žijete v severní Kalifornii nebo na severu státu New York, narcisy můžete snadno pěstovat. Štěstí, naděje a obnova jsou spojeny s těmito krásnými květinami. Narcisy jsou statné rostliny, které se po sněžení odrážejí a některým se také daří v teple na hlubokém jihu nebo západě. A jakmile narcisy zasadíte, budou se vracet rok co rok a dokonce se i množí. Zde je návod, jak a kdy zasadit cibulky narcisů, abyste si užili jejich veselé barvy po mnoho nadcházejících jar.

Druhy narcisů
Narcisy (Narcissus) jsou lékem na zimní blues. Vyberte si cibuloviny ze všech tří časů kvetení: brzy, v polovině sezóny nebo pozdě, a udržujte ve své zahradě narcisovou show v chodu celé měsíce. Pokud chcete první možné květy, vyzkoušejte ‚Rijnveld’s Early Sensation‘, klasický žlutý trumpetový narcis, který kvete v lednu nebo únoru. Rané, miniaturní, žluté „Tete a Tete“ si zaslouží hlavní roli vedle vaší přední procházky.

Expertka na narcisy Becky Heath z Brent & Becky’s Bulbs poukazuje na to, že většina oblíbených narcisů kvete v polovině sezóny, což je pro mnoho klimatických podmínek období 6 až 8 týdnů v březnu a dubnu. Jako poslední doporučuje básníkovy narcisy jako ‚Actaea‘. Nakupujte a najděte větrem ošlehané vzhledy narcisů cyclamineus, pěnivé dvojité narcisy a barvy od všech odstínů žluté po bílou, dvoubarevnou, oranžovou a dokonce i růžovou.

Kdy zasadit cibulky narcisů
Jakmile si vyberete, které druhy budete pěstovat, budete muset cibulky narcisů dostat do země ve správný čas. Cibule potřebují vytvořit kořenový systém, než půda zamrzne. Teplota půdy by měla být 55-60 ℉, což bude signalizovat cibulkám, aby rostly kořeny. Jakékoli teplejší a žárovky mohou začít rašit listy před plánovaným termínem.

Průvodce výsadbou jarních cibulovin
Doba výsadby závisí na vaší oblasti, ale obvykle je to září a říjen. Narcisy potřebují pro svůj životní cyklus mírně chladné zimy, takže pokud zahradničíte v zónách USDA 5-7, jste na správném místě. Jižanští zahradníci v zónách USDA 8-10 budou mít nejlepší štěstí s narcisy. Zahradníci v teplých oblastech na Západě, kde se v noci ochlazuje, mohou získat opakovaný výkon od ‚Barret Browning‘ a ‚Thalia‘. Ale pro zaryté milovníky narcisů v teplých podnebích, jako je San Diego a Florida, přijdou na pomoc prodejci narcisů, kteří předem vychladí cibulky a doručí vám je na prosincovou nebo lednovou výsadbu.

Jak zasadit cibulky narcisů
Narcisy mají dva základní požadavky: sluneční svit a odvodnění. Abyste zajistili, že se vaše narcisy na jaře plně vystaví slunci, vysaďte cibulky na otevřená prostranství nebo pod stromy, které každý rok opadávají. Dopřejte těmto cibulkám potřebnou drenáž výsadbou na svahu (nikdy na mokrém místě). Žádný svah, žádný problém. Vytvořte dobrou drenáž v rovné oblasti, kde chcete zasadit narcisy, vykopáním jedné velké díry asi 8 palců hlubokou a prokypřením půdy.

Výsadba narcisů ve skupinách po 5 a více vytváří nejpoutavější zobrazení květin. Pokud máte prostor, kopec na okraji lesa je ideálním místem pro to, čemu se říká „naturalizace“. Chcete-li toho dosáhnout, vyberte si narcisy, jako jsou „Ice Follies“, které jsou popsány jako dobré naturalizátory, což znamená, že se časem sami rozmnoží a rozšíří po určité oblasti. Cibulky narcisů sázejte do trsů po 10 s mezerami mezi nimi, aby se mohly šířit, a poté podle možností každý rok přidávejte nové závěje.

Nejlepší cibuloviny k výsadbě na podzim, které pomohou opylovačům přijít na jaře
V zahradních záhonech nebo pro naturalizaci je dobrou technikou výsadby pro výsadbu velkého množství cibulí narcisů najednou vykopání příkopů jakéhokoli nepravidelného tvaru, jako je slza. Chcete-li na zahradě, která je již osázená, zastrčit jednu cibulku po druhé, použijte tenký rýč nebo hladítko, nástroj na sázení cibulovin nebo dokonce šnek, který se připojuje k elektrické vrtačce, abyste vytvořili jednotlivé otvory. Cibulky narcisů sázejte asi 6 palců od sebe (pokud je pěstujete v kontejneru, můžete je zabalit asi na šířku prstů od sebe pro velkou parádu).

American Daffodil Society doporučuje zasadit spodní část cibulky alespoň 3krát tak hluboko, než je výška cibule. Například byste udělali 6 palců hluboký otvor pro 2 palce vysokou žárovku. Ne všechny cibulky narcisů mají stejnou velikost, proto si je před kopáním rychle změřte.

Smíchejte postřik fosforem s půdou na dně jámy nebo příkopu. Fosfor je živina, která zůstává na místě, takže je čas jej umístit blízko kořenů cibule. Pokud máte kyselou půdu, použijte měkký kamenný fosfor. Pro alkalickou půdu použijte guano z mořského ptáka. Nepřidávejte kostní moučku, protože by mohla přitahovat čtyřnohé škůdce, a nepoužívejte příliš silný superfosfát.

Vložte žárovku do otvoru nebo příkopu špičatou stranou nahoru. Smíchejte 1 díl kompostu s přibližně 3 díly půdy, kterou jste vykopali, abyste zasadili cibuloviny, a použijte tuto směs k vyplnění děr nebo příkopů. Jemně udusejte zasypanou zeminu přes cibulky a důkladně zalijte.

Co zasadit cibulkami narcisů
Při sázení cibulí narcisů můžete vytvořit jarní květinovou duhu smícháním s jinými na jaře kvetoucími cibulovinami. Hyacinty a tulipány mohou jít dovnitř ve stejné hloubce jako narcisy, rozmístěné stejně. Ještě zábavnější je vrstvení miniaturních cibulovin, které se často nevysazují; dokonce se jim říká „malé žárovky“. Některé z nich se mohou stát svačinou pro veverky, ale většina vám pokvete modře, bíle, žlutě nebo růžově. Vyzkoušejte například krokusy, které kvetou před narcisy, nebo hroznové hyacinty, které obvykle kvetou ve stejnou dobu jako narcisy v polovině sezóny, jako jsou velké poháry. Menší cibulky není třeba sázet tak hluboko, obvykle stačí asi 3 palce. Poté doplňte oblast výsadby kompostem a směsí půdy, udusejte a dobře zalijte.

Jak pěstovat cibuloviny v nádobách pro nádhernou jarní výstavu
Další dobrou strategií výsadby je umístit cibulky narcisů kolem trvalek, které na jaře zakryjí odumírající listy cibulovin. Narcisy v létě neocení extra vodu, a tak podle toho vybírejte jejich rostlinné společníky. Pokud je místo pro narcisy pod stromy, které koncem jara odlistují, zasaďte do země sbírku trvalek v suchých stínech ve stejnou dobu, kdy narcisy vysazujete. Pro suchou, slunnou oblast jsou klasickým pokračováním narcisů denivky.

Jak transplantovat cibule narcisů
Odstřihněte květy, jakmile květy uvadnou, jinak rostlina bude plýtvat energií na výrobu lusku se semeny. Listy budou nadále vyživovat cibulky, dokud listy nezežloutnou (asi po 8 týdnech). V té době můžete odříznout stonek a listy a dát je do hromady kompostu.

Po 3-5 letech mohou vaše narcisy produkovat méně květů, protože budou více přeplněné. Rozšiřte prostor pro své narcisy dělením a opětovným zasazením cibulí poté, co listy odumírají zpět na zem. Cibule vykopejte zahradní vidličkou, rozložte je, oddělte menší cibulky od hlavních cibulí a znovu zasaďte podle výše uvedených pokynů.

Nově rozdělené cibulky můžete také skladovat až do podzimní výsadby. Nejprve opláchněte všechny nečistoty na žárovkách a nechte je týden schnout. Poté vložte suché cibule do síťovaných cibulových sáčků nebo punčochových kalhot a uložte je na chladném a suchém místě. Zasaďte je na podzim zpět do své zahrady, aby vám pomohly vytvořit stále barevnější přivítání jara.

Často kladené otázky
Jak dlouho žijí cibule narcisů?
Jakmile narcisy vykvetou, pokvetou od šesti týdnů do 8 měsíců, v závislosti na vaší lokalitě a kultivaru, který pěstujete. Rostliny mohou žít od tří do pěti let, ale samy se množí, takže mohou žít jako nové cibule.

Dokážete vypěstovat narcisy ze semínka?
Narcisy se mohou množit samy semeny přepravovanými ptáky, nebo je můžete zasadit ze semen, která shromáždíte ze semenných lusků, které zůstaly na rostlinách. Při tomto způsobu pěstování může trvat několik let, než se z nich stanou kvetoucí rostliny. Semena získaná z hybridních rostlin nebudou růst věrně mateřské rostlině.

Jsou cibule narcisů toxické pro domácí zvířata nebo lidi?
Narcisy jsou toxické pro domácí zvířata. Cibulky jsou nejjedovatější částí rostliny. Jsou také toxické pro lidi a mohou způsobit nevolnost a žaludeční nevolnost.