Jak cestovat po Rocky Mountains s nízkým rozpočtem

Prohlídka Skalistých hor je samozřejmě na vašem seznamu úkolů. Ať už je to vaše první nebo četná návštěva definitivního pohoří Ameriky, vždy je toho k vidění víc. S ohledem na to jsme vybrali základní místa, která musíte vidět v Coloradu, Utahu a Wyomingu, která nabízejí červené skály, černé skály a výhledy na celé dny, spolu se zvládnutelným itinerářem, který maximalizuje faktor wow.


Velká křižovatka
Váš výlet do Rocky Mountains začíná v Grand Junction v Coloradu. Jméno města je poctou jeho poloze, západně od Grand Mesa, v oblasti Western Slope s výjimečnými víny a šmrnc na cestě řeky Colorado. Než vyrazíte na cestu, věnujte nějaký čas prohlídce galerií a butiků Grand Junction a jedné z největších venkovních výstav soch v Americe. A ušetřete čas na historické exponáty a sbírku dinosaurů v Muzeu západního Colorada. Chcete-li něco trochu divočejšího, zkuste rafting na řece s možnostmi od mírných peřejí až po třídy IV. Zakousněte se do Bin 707 Foodbar, který se zaměřuje na maso a produkty z místních zdrojů. Spolehlivé hotelové řetězce nabízejí pokoje již od 150 USD/noc.

Černý kaňon národního parku Gunnison
Z Grand Junction se vydejte na východ po US-50 na 80 minut jízdy do jednoho z nejvznešenějších „tajemství National Park Service“, Black Canyon národního parku Gunnison. Zde objevíte svět jedinečných černých skalních útvarů tyčících se 2000 stop nad krásnou řekou Gunnison. Zůstaňte den, týden nebo déle a prozkoumejte stezky South Rim v kaňonu, příležitosti k rybaření a horolezectví a programy vedené rangery. Nejlevnější ubytování najdete v kempech parku; pokud se rozhodnete kempovat, nejprve si vyzvedněte jídlo a vodu v nedalekém Montrose. Pokud to není váš styl, zarezervujte si pokoj v Double G Guestranch v Montrose s cenami začínajícími pod 150 $/noc.

Moab
Z Montrose se vydejte na západ po silnici I-70 na tři hodiny jízdy do Moabu v Utahu. Kromě svého značného kouzla je Moab shodou okolností vstupní branou do dvou „Mighty Five“ v Utahu, do národního parku Canyonlands a národního parku Arches. Budete chtít strávit spoustu času procházkou po jejich charakteristických červených skalách a také se znovu spojíte s řekou Colorado v Moabu. Ušetřete si čas na objevování nedalekého státního parku Dead Horse Point (slibujeme, že je mnohem krásnější než jeho název). Dejte si snídani v Jailhouse Cafe a na konci dne si odpočiňte v pivovaru Moab. Rezervujte si pokoj v Expedition Lodge již od 150 $/noc.

Salt Lake City
Pro dávku velkoměstského stylu uprostřed vašeho pobytu v horách se vydejte na západ z Moabu po US-6 na čtyřhodinovou jízdu do Salt Lake City. Návštěva zde nabízí tolik zážitků, že si budete chtít přizpůsobit itinerář svému osobnímu vkusu. Milovníci přírody budou chtít pokračovat v pěších túrách a objevování ve státním parku Antelope Island, v parku Sugar House se stezkami a jezery přímo na území města a v jednodenním výletu do nedalekého Park City. Milovníci historie si zamilují procházky centrem města kolem náměstí Temple Square a poznávání jedinečné kulturní směsi a příběhů města. Fajnšmekři – a upřímně i všichni ostatní – by měli ochutnat kulinářskou scénu SLC v Ruth’s Diner s jeho legendárními sušenkami (od roku 1930) a městskou oblíbenou mexickou restauraci Red Iguana. Skvělé ubytování je k dispozici v The Kimball na Temple Square již od 150 $/noc; Možnosti motelů pod 100 $/noc jsou v blízkosti letiště.

Národní park Grand Teton
Než opustíte Salt Lake City, vyzvedněte si tucet právem slavných bagelů a smetanového sýra v Bagels and Greens, pak se vydejte na sever z I-15 na téměř pětihodinovou jízdu do národního parku Grand Teton ve Wyomingu. Výrazné Tetony budou povědomé každému, kdo viděl klasické černobílé snímky od fotografa Ansela Adamse, a zachycení úžasné krajiny a divoké zvěře pro potomky (nebo pro „gram“) je nutností. Pokud chcete vzdát hold Adamsovi pokusem napodobit jeho práci, zeptejte se rangerů na cestu k značce přesného místa, kde Adams v roce 1942 zastřelil „Tetons and the Snake River“. Máte hlad? Chuckwagon Breakfast at Dornan’s je legendární a můžete si tam dát i lahůdkové sendviče. Ubytujte se v Targhee Lodge v nedaleké Altě, pokoje začínají pod 150 $/noc, nebo si rezervujte kemp v parku s dostatečným předstihem před vaší návštěvou. (A nezapomeňte, že můžete vstoupit do sousedního Yellowstonského národního parku bez dalších poplatků!)

Dubois
Z Grand Teton je to do Dubois asi hodinu jízdy po US-26 East/US-287 South. Tady, na Wind River, najdete chladné město, kde páteční noci v létě znamenají rodeo a každý den je dobrý den na prohlídku nedalekého národního centra pro ovce Bighorn. Vezměte si burger v Cowboy Cafe a zarezervujte si pokoj v Stagecoach Inn & Suites za méně než 125 $/noc.

Laramie
Z Dubois je to do Laramie asi čtyři a půl hodiny po US-287 South a I-80 East. Snowy Ridge Range je jednou z hvězdných atrakcí v této oblasti Wyomingu, s 12 000 stopami Medicine Bow Peak jen prosí o fotografování. Strávte nějaký čas v proslulém muzeu umění na univerzitě ve Wyomingu a navštivte ho v jeho geologickém muzeu allosaurus („Big Al“), který byl objeven mimo Laramie. Natankujte v Coal Creek Coffee & Tap a dobře se vyspěte (s vizemi Skalistých hor a Tetonů tančících ve vaší hlavě) v Holiday Inn, již od 125 USD/noc.

 

Zdroj: lonelyplanet.com