Jak cestovat po Středozápadě USA s nízkým rozpočtem

Lidé, kteří o návštěvě „Flyover Country“ nikdy neuvažovali, jsou obvykle příjemně překvapeni – a někdy dokonce přímo šokováni – tím, kolik toho lze na velkém americkém Středozápadě vidět, dělat a zažít, často zdarma.

Toto prosté území, definované široce otevřenými pásy zemědělské půdy, přátelskými malými městy a atraktivními městskými městy (nemluvě o bonusu mnohem nižších cen za plyn a ubytování, než byste očekávali, že zaplatíte na pobřeží), má všechny předpoklady pro nezapomenutelný výlet.

St. Louis – Missouri
S cenově dostupnými atrakcemi, chutným jídlem a kulturou říčního města je St. Louis skvělým výchozím bodem pro zahájení výletu po Středozápadě. Ve výšce 630 stop je třeba vidět ikonický Gateway Arch a nejvyšší uměle vyrobený monument v Americe. Projekt CityArchRiver nedávno předělal pozemek, který tuto památku obklopuje, aktualizoval zařízení a přidal zelené plochy a cyklostezky.

Projeďte se tramvají na vrchol a kochejte se nejlepší ptačí perspektivou ve městě, nebo se projeďte a projeďte se po mocné Mississippi na říčním člunu poháněném pádly (zachycení průsmyku America the Beautiful vám ušetří pár babek na cenách vstupenek). Během baseballové sezóny ožijí stadiony Busch a Ballpark Village zanícenými fanoušky Cardinals, kteří fandí domácímu týmu. I když se hry neúčastníte, sportovní energie ve městě je nakažlivá.

Lesní park o rozloze 1300 akrů, kde se v roce 1904 konala Světová výstava, je kulturní památkou, která zahrnuje muzea, zoologickou zahradu, vědecké centrum, skleník, jezera a stezky pro pěší – vše zdarma. Prohlídka historického areálu pivovaru Anheuser-Busch a obdivování Budweiser Clydesdales není zpoplatněna. Po prozkoumání ochutnejte klasické smažené ravioli v některé ze starých italských restaurací na kopci a objednejte si zmrzlinu nebo mražený pudink u Teda Dreweho.

Route 66 Heritage Project – Illinois
Dejte si kopačky! Americká Mother Road, která se připravuje na oslavu svého stého výročí v roce 2026, představuje 300 mil malebné dálnice na úseku Central Illinois mezi St. Louis a Chicagem (2 400, všech vyprávěno do Kalifornie). Seznamte se s Route 66 tím, že překročíte řeku Mississippi u mostu Chain of Rocks a udělejte si den na severovýchod, abyste si prohlédli scenérii přes Litchfield, Springfield, Bloomington/Normal a Pontiac.

Připomeňte si cestu pořizováním selfie na pozadí bohatých na Ameriku, jako je 30 stop dlouhý Gemini Giant na vjezdu do Wilmington’s Launching Pad (dočasně uzavřen), Paul Bunyon držící párek v rohlíku v Atlantě a Joliet Correctional Center, kde Jake a Elwood sloužili v Blues Bratři. Pokud si potřebujete odpočinout od dlouhého dne jízdy, zalezte si do motelu s maminkou a popem, a nechte si běžet svůj vlastní motor se zastávkou v boxech, abyste mohli natankovat v Chicken Basket společnosti Dell Rhea ve Willowbrooku.

Chicago – Illinois
Route 66 nakonec ukládá cestující v Chicagu na konci cesty. Windy City, dvojnásobný hostitel světové výstavy, přináší vítěznou kombinaci historie, sportu, jídla a kultury a zve návštěvníky, aby tu zůstali a objevovali, jak dlouho chtějí.

Vyberte si z atrakcí Museum Campus, jako je Shedd Aquarium, Adler Planetarium (dočasně uzavřené pro veřejnost) a Field Museum, a pak se vydejte na sever po Michigan Avenue do proslulého Art Institute of Chicago. Horký tip: CityPASS nabízí tyto a několik dalších top atrakcí, které návštěvníkům ušetří 50 % z prémiového vstupného.

Po procházce Millenium Parkem a pořízení několika fotek v Bean se zatočte na ruském kole v Navy Pier a vydejte se na cestu po Magnificent Mile. Chicago se může pochlubit silnou divadelní komunitou s přehlídkami divadelních umění, koncerty a akcemi, které se konají každou noc v týdnu, často se slevami na vstupenky na poslední chvíli nebo den.

Rozhodně nebudete mít nouzi o skvělé jídlo, ať už se rozhodnete dopřát si cenově dostupné místní oblíbené pokrmy, jako je hluboká pizza, párky v chicagském stylu a spousty světových kuchyní, nebo se vrhnete na prvotřídní jídlo v jedné z nejlepších restaurací ve městě. provozoven.

Milwaukee – Wisconsin
Z Chicaga je to jen rychlá 90minutová cesta na sever po silnici I-94/I-41 do Milwaukee, města, které dokáže zůstat pokorné a přitom stále zapůsobit na návštěvníky svým stylem a podstatou. Muzeum Harley-Davidson je poutním místem pro zástupy zákazníků věrných značce.

Po návštěvě se dozvíte vše o pivním dědictví města s prohlídkou pivovaru Miller Brewery nebo Sprecher Brewery. Budete potřebovat něco k jídlu a na jídelníčku jsou zdravé mléčné výrobky (to je koneckonců Wisconsin), konkrétně ve formě tvarohu, máslových hamburgerů a mraženého pudinku. Veřejný trh Milwaukee ve třetím oddělení nabízí jedinečnou příležitost ochutnat vše pod jednou střechou.

Když je pěkné počasí, řeka a jezero povzbuzují místní obyvatele a návštěvníky, aby vyšli ven a užili si vodní rekreaci. Mezitím Milwaukee Art Museum („křídla“ navržená Santiagu Calatravou, která se ventilátorem otevírají a zavírají dvakrát denně jsou samy o sobě bezplatná show), renomované repertoárové divadlo a houpající se seznam letních festivalů udržují Milwaukee pevně zakořeněné v umění. Na konci dne nabízí historický (a strašidelný?) Pfister Hotel stylové prostory, ve kterých si odpočinete svou unavenou hlavu.

Green Bay – Wisconsin
Pokračujte v jízdě po I-43 asi dvě hodiny a připojte se k „The Pack“ v Green Bay, nejstarší osídlené komunitě ve Wisconsinu, kde vládne profesionální fotbal. Nasaďte si zelené a žluté a navštivte Lambeau Field; Síň slávy Green Bay Packers, prohlídky stadionu a vedlejší zábavní čtvrť Titletown jsou k dispozici po celý rok.

Sport zde však není jediným lákadlem – dechberoucí turistická oblast oplývá krajinou, která předvádí dolomitové útesy, vodopády a pláže. Obyvatelé Green Bay, vyrobené z vydatných zásob, se nevyhýbají dlouhým chladným zimám a místo toho se rozhodli maximálně využít sezónu bruslením, tubingem, výlety na sněžnicích a běžkováním.

Vždy můžete roztát před kteroukoli z místních restaurací, kaváren a pivovarů s útulnými krby. Nebo si zajděte do místního baru na starý dobrý tradiční páteční wisconsinský rybí potěr.

Duluth – Minnesota
Je to pětihodinová cesta napříč S.R. 29 do Chippewa Falls a pak po US 53 přes státní hranici Minnesota do Duluth. Podél idylických břehů Hořejšího jezera je příroda živá a dobře zde, zvláště na podzim, kdy listí Northwoods propuká do velkolepých odstínů leštěné oranžové, červené a zlaté. Město, osídlené kmeny Siouxů a Chippewa, nyní slouží jako vstup do North Shore Scenic Drive, který vede 254 mil až do Grand Portage, jen kousek od kanadských hranic.

Aerial Lift Bridge je korunovační památkou Duluth, která se každý den zvedá a snižuje téměř dvakrát, aby vyhovovala průjezdu lodí a člunů připlouvajících do přístavu a z něj. Čtvrť Canal Park apeluje na návštěvníky s okouzlujícími místními restauracemi, které navštěvují, a na procházku po Lakewalk.

Státní park Gooseberry Falls – Minnesota
Z Duluth se vydejte po North Shore Scenic Byway 40 mil severovýchodně kolem záblesků jezera, lesů a skalních útvarů a skončete cestu u Gooseberry Falls, jednoho z nejúžasnějších státních parků v Minnesotě.

Protáhněte si nohy při procházce kolem Falls View Loop a napijte se ve stejnojmenných kaskádách Upper, Middle a Lower. Plátek třešňového křupání nebo francouzského hedvábí v Betty’s Pies v nedalekém Two Harbors tvoří dokonalé sladké finále.

 

Zdroj: lonelyplanet.com