Jak pěstovat a pečovat o rostlinu Citronella

Dodejte své zahradě nádhernou citrusovou vůni s tímto vonným pelargónem, který se snadno udržuje.

Rostlina Citronella je oblíbená bylina, která v průběhu let získala různé přezdívky. Možná jste to slyšeli pod názvem komáří rostlina nebo citronová pelargónie. Tyto přezdívky obvykle odkazují na konkrétní typ vonné pelargónie, Pelargonium citrosum. Rostlina citronella, známá svou silnou citrusovou vůní, která se rychle line z jejích rozdrcených listů, údajně odpuzuje komáry a jiný hmyz, ale tato tvrzení nejsou prokázána. I když to není vaše stříbrná kulka, abyste udrželi brouky na uzdě, rostlina citronely je stále snadno pěstovatelným a voňavým doplňkem vaší zahrady. Zde je návod, jak pečovat o rostlinu citronely po celý rok.

Jak pěstovat rostlinu Citronella
Rostlina citronella, člen vonné pelargónie, je často skladována spolu s bylinkami v zahradním centru. Někdy bude dokonce označena jako rostlina komárů. Hledejte rostlinu, která má zdravé, sytě zelené listy. Poté rostlinu opatrně vyjměte z nádoby a podívejte se na kořeny. Kořeny by měly být jasně bílé a právě začínají sahat k okrajům nádoby. Vyhýbejte se rostlinám, které mají těsně zarostlé kořeny podél vnějšího okraje kořenového balu.

Rostlina Citronella roste stejně dobře na plném slunci nebo v částečném stínu. V oblastech s intenzivními letními horky dopřejte své rostlině odpolední stín. Veranda nebo terasa, která přijímá ranní sluneční světlo a odpolední stín, je perfektní, zvláště v nádobách, kde můžete snadno uchopit lístek a uvolnit trochu osvěžujícího parfému. Nebo pěstujte rostlinu citronely v zemi podél chodníku, kde se pravděpodobně otřete o listy. Osvěžující, živou, citrónovou vůni uvolňuje pouze tehdy, když se dotknete jejích listů.

Vyrobte si vlastní citronelovou svíčku
Rostlina Citronella nejlépe roste v dobře odvodněné půdě a snese i suchou půdu. Vyhněte se mokrým nebo bažinatým pěstitelským oblastem, protože rostliny citronely mohou hnít ve vlhké půdě. V nádobě použijte univerzální zalévací směs.

Zalévání a krmení rostlin Citronella
Stejně jako všechny vonné muškáty, rostlina citronela nejlépe roste, když její půda mezi zálivkami mírně vyschne. Zde je plán zavlažování rostlin citronely: zalévejte rostlinu v květináči zhluboka, aby přebytečná voda vytekla z drenážních otvorů na dně nádoby. Nezalévejte rostlinu znovu, dokud horní centimetr půdy nebude suchý na dotek. Když uschne, znovu hluboce zalévejte. Rostliny citronely rostoucí v zemi zalévejte, když jsou horní dva palce půdy na dotek suché.

Citronella, stejně jako jiné vonné muškáty, nevyžaduje v průběhu vegetace příliš hnojení. V době výsadby přimíchejte do půdy hnojivo s pomalým uvolňováním, abyste uspokojili její potřeby živin.

Jak přezimovat rostlinu Citronella
Chcete-li přezimovat rostlinu citronely uvnitř, přesuňte ji do svého domova, když noční teploty na podzim klesnou na 45℉. Pokud citronela zůstane venku, když teploty klesnou mnohem pod tento bod, bude mít problém se přizpůsobit podmínkám pěstování v interiéru. Nejlepší je přinést citronellu dovnitř, jakmile se chladné noci stanou normou.

Slunné okno je perfektní zimní domov pro rostlinu citronely; Okna orientovaná na jih nebo západ propouštějí nejjasnější světlo. Nebo můžete použít i pěstební světla. Zalévejte rostlinu citronely vždy, když je půda suchá na dotek. Přeneste jej ven znovu na jaře, až pominou všechny možnosti mrazu a noční teploty zůstanou nad 45℉.

Často kladené otázky
Je citronela rostlina trvalka nebo letnička?
Rostlina Citronella je trvalka, ale je odolná pouze v zónách 9-11. V chladnějších oblastech můžete se svou rostlinou citronely buď zacházet jako s letničkou a každý rok ji vyměnit, nebo ji můžete na zimu přenést dovnitř.

Je rostlina citronela jedlá?
Stejně jako všechny vonné muškáty jsou listy a květy citronely jedlé a plné chuti. Než použijete listy citronely v kuchyni, jemně je omyjte pod tekoucí vodou a osušte. Listy citronely lze přidat čerstvé do salátů pro trochu citrusové chuti. Květy obalte v cukru a použijte je na zdobení cukroví a dortů.

Odpuzují rostliny citronely skutečně komáry?
Zatímco rostliny citronely obsahují malé množství citronellalu (citrónová složka používaná v produktech z citronelového oleje, jako jsou svíčky a baterky), v samotné rostlině není dostatek látky, aby měla repelentní účinek na komáry. Za tímto účelem zvažte výsadbu levandule, bazalky, měsíčku lékařského, kočičí trávy, citronové trávy nebo meduňky, které jsou všechny prokazatelně účinnější při odstrašování otravných škůdců.