Jak pěstovat a pečovat o rostlinu levandule v interiéru

Pěstování levandule uvnitř vám poskytuje celoroční přístup ke krásným květům, svěží vůni a ochucení pro recepty.
Ať už si chcete vyrobit aromatický olej, ochutit čaje, vyzdobit pokoj nebo naplnit svůj domov příjemnou vůní, levandule je bylina, kterou budete chtít pěstovat, protože má v domácnosti mnoho využití. Zahradníci tuto bylinnou trvalku tolik milují, že dokonce našli způsob, jak prodloužit její vegetační období. Ano, je to pravda: I když žijete v oblasti s mrazivými zimními teplotami, je možné pěstovat levanduli po celý rok. Toho je dosaženo pěstováním bylin venku v nádobách a poté přezimováním rostliny uvnitř, když se počasí ochladí.
Pokud nemáte existující zahradu, můžete svou vnitřní bylinkovou zahrádku založit přesazením levandule z místního zahradního centra. Ať už si zvolíte jakoukoli cestu výsadby, dodržujte těchto devět tipů, jak úspěšně pěstovat a starat se o rostliny levandule v interiéru, abyste měli nekonečné zásoby této voňavé bylinky.
1. Vyberte Trpasličí odrůdy pro pěstování uvnitř
Existuje více než 450 odrůd levandule, takže se ujistěte, že prozkoumáte a vyberete tu nejlepší levanduli pro pěstování v interiéru podle toho, jak ji budete používat. Pokud chcete zakrslou odrůdu, která provoní vaše pokoje po celou sezónu, zvažte pěstování levandule anglické „Hidcote“ (Lavandula angustifolia) – její tmavě fialové květy lze snadno udržovat husté pro pěstování v nádobách. Pokud chcete do pečiva nebo jiných kulinářských výtvorů přidat sladké, světlé levandulové listy, zvažte pěstování anglické levandule ‚Munstead‘. Pokud chcete do stolní vázy přidat stonky levandule, zkuste pěstovat „Kew Red“ nebo španělskou levanduli s jejími úžasnými květy. Francouzská levandule (Lavandula dentata) je také hezká na pohled se svými vroubkovanými listy, ale k jídlu není tak příjemná.
2. Kupte si transplantáty ve svém místním zahradním centru
Semena levandule se obtížně klíčí, takže nejjednodušší způsob, jak začít pěstovat levanduli v interiéru, je koupit si mladé rostliny v květináčích nebo sazenice místo pokusů vypěstovat levanduli ze semínek. Jakmile dostanete svou novou rostlinu levandule domů, přemístěte ji do nádoby, která je o jednu nebo dvě velikosti větší než původní nádoba. Pěstování levandule v terakotových květináčích funguje obzvláště dobře, protože bylinka preferuje mírně sušší podmínky a voda se rychleji odpařuje z porézního materiálu květináče.
3. Rozmnožujte řízky
Můžete také přinést bylinky, které rostly celé léto venku, dovnitř a přesadit je, abyste prodloužili vegetační období uvnitř. Ujistěte se, že levanduli přemístíte dovnitř, než teplota klesne pod 40℉, abyste ji ochránili před poškozením chladem.
Není nutné přemisťovat celou levandulovou rostlinu dovnitř – stačí si z rostliny vzít několik řízků. Jednoduše odřízněte 3palcovou část (měřeno od špičky stonku) a odstraňte všechny listy na spodním palci stonku. Poté zapíchněte stonek do rovnoměrně vlhké písčité zalévací směsi.
4. Poskytněte dostatek světla
Umístěte rostlinu levandule v létě na teplé místo a v zimě na mírně chladnější, ale světlé místo. Kuchyňský parapet s jižní expozicí je obvykle dobrým místem pro pěstování levandule v interiéru; je při vaření v pohodlném dosahu a pravděpodobně bude mít dostatek světla a cirkulace vzduchu. Každý týden rostlinu otáčejte tak, aby všechny strany rostliny dostávaly šest až osm hodin přímého slunečního světla. Pokud ve vašem domě není dostatek slunečního světla, umístěte levanduli každý den na 12 až 14 hodin pod pěstební světla.
5. Vodní levandule, když je půda suchá
Levanduli zalévejte, když je povrch půdy suchý. Ujistěte se, že rostlina nesedí ve vlhké půdě, protože přemokření může způsobit hnilobu a problémy s hmyzem. Mezi zavlažováním nechte půdu mírně vyschnout.
6. Regulujte teplotu uvnitř vašeho domova
Pro nejlepší vnitřní podmínky pro pěstování udržujte vnitřní teploty mezi 60℉ až 70℉ během dne a alespoň o 10 stupňů chladnější v noci. Udržujte svou rostlinu levandule mimo proudění horkého vzduchu a studeného průvanu.
7. Udržujte nízkou úroveň vlhkosti
Levandule preferuje klima s nízkou vlhkostí. Většina domů má relativní vlhkost kolem 40 procent – to je ideální pro pěstování levandule. Není třeba do jejich prostoru přidávat další vlhkost pomocí kamenných podnosů nebo je pěstovat v koupelně pro vyšší úrovně vlhkosti.
8. Pečlivě prořezávejte
Pomocí čistých, ostrých zahradních nůžek nebo prořezávačů lehce odstřihněte vršky. To bude tvarovat a stimulovat vaši levandulovou rostlinu k produkci čerstvého nového růstu. Nejlepší čas na prořezávání levandule je na jaře. Jakmile je vaše rostlina stará tři nebo čtyři roky a vypadá, že uprostřed odumírá, zkraťte stonky zpět asi na polovinu jejich původní délky, abyste podpořili rostlinu, aby produkovala více nového růstu.
9. Sklízejte květiny k dochucení jídla a ozdobení vašeho domova
Pěstování levandule uvnitř vám poskytuje výhodu celoročního přístupu k této bylince. Chcete-li využít, když jsou esenciální oleje levandule na vrcholu, natrhejte květní klasy, když se právě otevřely – pokud počkáte, až se květy úplně rozevřou, jejich vůně rychle vybledne. Pokud vyrábíte levandulové svazky, věnce, sáčky, potpourri nebo jiné dekorace, nechte hroty neporušené a nařežte celé stonky květin, aby uschly. Po úplném zaschnutí můžete také jednotlivé květy sejmout ze stonků a poupat přidat do limonády,
máslo, koláče, sušenky a maso.