Jak pěstovat česnek v květináčích

Pěstování česneku v květináči je snadný způsob, jak si užít tuto plodinu, i když nemáte zahradnictví.

Pěstování česneku v květináčích je dlouhodobý projekt, ale je poměrně přímočarý a většinou od ruky. Tato technika stojí za námahu zejména v případě, že jste s výsadbou česneku na zahradě čekali příliš pozdě a půda je zmrzlá, nebo pokud vůbec nemáte venkovní pěstební prostor. Naštěstí se všechny druhy česneku snadno pěstují v nádobách. Česnek v květináči poroste uvnitř i venku, takže je možné, aby vám tato jedlá cibulka rostla po celý rok, bez ohledu na to, kde bydlíte. Dodržením několika jednoduchých kroků můžete úspěšně zasadit česnek do květináčů a vypěstovat si vlastní česnekovou dobrotu.

Druhy česneku
Česnek, člen rodu Allium, je příbuzný cibule, pórku a pažitky. Česnek výjimečně odolný vůči nízkým teplotám lze pěstovat venku po celý rok v zónách odolnosti USDA 4-7. Mimo tyto oblasti mohou být prospěšná některá další opatření proti nízkým a vysokým teplotám.

Na výběr jsou dva druhy česneku, měkký a tvrdý. Jejich příchutě jsou podobné, ale vaše pěstební podmínky mohou určovat, která z nich bude pro vaši oblast nejlepší. Česnek měkký má tendenci mít menší, ale početnější stroužky v jedné hlávce a lépe roste v mírném klimatu. Na druhé straně česnek tvrdohlavý má tendenci produkovat větší, ale méně stroužků v hlávce a je odolnější v chladnějším klimatu. Česnek tvrdohlavý také vytváří výrazný kvetoucí stonek, nazývaný stvol, ve středu hlavy. Česnek měkkýš se skladuje více než rok, zatímco česnek tvrdý přibližně šest měsíců.

Kdy zasadit česnek do květináčů
Ať už se rozhodnete pěstovat tvrdku nebo tvrdku, česnek by měl být zasazen na podzim, když teploty začínají klesat. Stejně jako ostatní druhy cibulovin začnou stroužky česneku vysazovat kořeny ještě před vyrašením listů. Sázením na podzim podnítí chladnější počasí česnek, aby začal produkovat kořeny, aniž by okamžitě vysílal listy, což zajišťuje skokový začátek jarního růstu.

Jak zasadit česnek v květináčích
Poté, co se rozhodnete pro ten nejlepší druh česneku pro vás, zakupte cibule (často nazývané semenný česnek) od renomovaných zahradních center a jiných důvěryhodných prodejců rostlin. Používání česneku z obchodů s potravinami není tou nejlepší volbou, protože mohl být ošetřen inhibitory růstu, aby se zabránilo jeho klíčení. Poté postupujte podle těchto pěti kroků a zasaďte česnek do květináčů.

Začněte výběrem správné nádoby. Česnek potřebuje dostatek vláhy, aby dobře rostl, ale má mělký kořenový systém podobný trávě, takže nevyžaduje velké množství půdy. Na česnek se spíše hodí truhlíky a krátké nádoby. Na česnek používám raději plastové květináče, protože lépe drží vlhkost než hliněné nádoby a je mnohem lehčí, takže se s ním snadno přemisťujete.
Poté naplňte nádobu asi do poloviny směsí pro zalévání a poté vmíchejte odměřené množství organického hnojiva, jako je Espoma Garden-tone. Hnojivo rovnoměrně zamíchejte do půdy. Přidejte další zalévací směs asi jeden palec pod okraj nádoby. Do další zalévací směsi přimíchejte trochu více hnojiva.
Počínaje hlávkou česneku rozdělte všechny stroužky od sebe. Věnujte velkou pozornost velikosti a pevnosti každého z nich. Větší, pevné stroužky by měly být ponechány pro výsadbu, zatímco příliš malé nebo měkké stroužky by měly být vynechány. Pokud chcete, odstraňte přebytečnou papírovou pochvu obklopující hřebíček, ale hlavní vnější plášť ponechte nedotčený.
Každý stroužek zatlačte špičatou stranou nahoru do připravené půdy asi do dvojnásobné hloubky hřebíčku. Mezi zasazenými hřebíčky nechte asi tři centimetry.
Jakmile zasadíte všechny stroužky česneku, celou nádobu dobře zalijte, dokud přebytečná vlhkost nevyteče ze dna. Je normální, že se zalévací směs usadí a může dokonce odhalit některé stroužky. Pokud k tomu dojde, jednoduše přidejte další na zakrytí.

Tipy pro pěstování česneku v květináčích
Podobně jako u jiných cibulovin, jako jsou tulipány, česnek potřebuje pro správný vývoj dobu chlazení pod 40℉ po dobu přibližně dvou měsíců. V obzvláště chladných zimních oblastech by měly být nově vysazené stroužky česneku ve venkovních květináčích chráněny. Zakryjte květináč silnou vrstvou slámy nebo spadaného listí, abyste nepoškodili rostliny, když rostou kořeny. Na jaře odstraňte ochrannou vrstvu. Hrnec můžete také nechat až do jara v nevytápěném prostoru, jako je garáž. Ať tak či onak, zalévejte česnek v květináči dostatečně, aby byl přes zimu vlhký; nezalévejte, pokud je zalévací směs zmrzlá.
Jak si vypěstovat vlastní česnek pro chutnou sklizeň na dvorku
Když vašemu česneku v květináči po období ochlazení začnou růst listy, umístěte nádobu na plné slunce (alespoň 8 hodin denně) a zajistěte dostatek vody. V teplejším a sušším klimatu to může znamenat každodenní zavlažování. Každý druhý týden přihnojujte své rostliny univerzálním hnojivem nebo organickým hnojivem speciálně vytvořeným pro česnek, jako je směs Keene Garlic.

Můžete pěstovat česnek doma?
Česnek je možné pěstovat v květináčích uvnitř. Bez použití doplňkového osvětlení se však pokojový česnek nejlépe pěstuje pro jeho jedlé listy než pro cibule. Jednoduše umístěte zasazený hřebíček do okna orientovaného na jih, jakmile listy protlačí povrch půdy, a udržujte květináč dobře zalévaný. Hnojení pokojového česneku není nutné, protože stroužky budou mít dostatek uložených živin pro podporu listů. Nakrájejte listy česneku, jakmile dosáhnou délky několika centimetrů. Hřebíček může vyslat druhé spláchnutí listů pro další sklizeň.