Jak pěstovat kořen zázvoru uvnitř ve 4 jednoduchých krocích

Pomocí tohoto průvodce vypěstujte kořen zázvoru v novou rostlinu a sklízejte více zázvoru.

Zázvor, aromatická vytrvalá bylina z tropické Asie, se může zdát exotická, ale založit si vlastní rostlinu je hračka. Vše, co potřebujete, je baculatý kousek „kořenu zázvoru“, což je ve skutečnosti oddenek – zesílený stonek, který roste na nebo těsně pod povrchem půdy. Je to skvělá pokojová rostlina a lze ji také v létě pěstovat venku v nádobě nebo v zemi. Nejlepší ze všeho je, že přinese hojnost své teplé aromatické chuti pro vaše oblíbené recepty s infuzí zázvoru. Začněte podle jednoduchých kroků níže.

Kroky pro pěstování kořene zázvoru

1. Vyberte oddenek
Hledejte baculaté oddenky (kořeny zázvoru), které mají po své délce malé oteklé knoflíky. Knoflíky neboli „oči“ jsou uzly, ze kterých se objeví nový růst. Na některých očích můžete vidět trochu otoky nebo zezelenání – znamení, že snadno vyraší do nové rostliny. Vyhněte se všem kořenům, které jsou scvrklé nebo vypadají suché.

Čerstvé kořeny zázvoru najdete ve většině obchodů s potravinami, ale někdy jsou ošetřeny inhibitorem růstu, aby se zabránilo klíčení. Protože cílem je klíčení, je lepší koupit oddenky na organickém trhu, na farmářském trhu nebo u dodavatele zázvoru, kde jsou oddenky neošetřené. Pokud začnete s jedním z potravin, měli byste ho namočit přes noc do vody, abyste odstranili nebo alespoň zředili inhibitor. Pravděpodobně poroste, ale může to trvat trochu déle.

2. Připravte oddenek
Nakrájejte zakoupený kořen zázvoru na části dlouhé 1 až 2 palce a ujistěte se, že každá část má alespoň dvě oka. Položte je na vzduch po dobu 24 až 48 hodin; to napomáhá tomu, aby povrch řezu před výsadbou trochu ztvrdl.

3. Vyberte květináč a připravte půdu
Vyberte nádobu s drenážním otvorem, která je dostatečně velká, aby se do ní vešla jedna nebo více sekcí oddenku, a je alespoň 12 palců hluboká. Naplňte květináč vlhkou zeminou. Nahoře ponechte několik centimetrů místa, abyste mohli po zasazení do oddenků přidat další půdu. Přimíchejte trochu pomalu se uvolňujícího hnojiva, pokud vaše zalévací směs žádné neobsahuje.

 

4. Zasaďte oddenky
Umístěte oddenky na povrch zeminy tak, aby největší oči směřovaly nahoru. Usaďte je do půdy a zakryjte asi centimetrem zeminy. Zpevněte půdu a dobře zalijte. Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Během několika týdnů by se měly objevit nové stonky.

Pokud pěstujete zázvor v zemi jako roční, vyberte si částečně zastíněné místo a přidejte do půdy trochu kompostu. Kousky prostorového oddenku vzdálené nejméně 8 palců. Nevysazujte venku, dokud teploty trvale nepřekročí 60 °F.

Sklizeň kořene zázvoru
Poté, co zázvor několik měsíců roste, pomocí prstů vyhledejte slušně velký oddenek a odlomte jej od podzemní části rostliny. Tímto způsobem bude rostlina dále růst a produkovat více oddenků.

Když na podzim začnou listy odumírat, obvykle 9 nebo 10 měsíců poté, co jste zasadili oddenek, je čas na velkou sklizeň. (Ujistěte se, že sklízejte před prvním podzimním mrazem ve vaší oblasti.) Sklizeň zázvoru je snadný proces; postupujte podle níže uvedených kroků.

Odumírající/odumřelé listy ořežte v blízkosti linie půdy.
Vyklepněte celou rostlinu z nádoby. Pokud váš zázvor rostl v zemi, vykopejte celou rostlinu.
Rukama jemně odstraňte co nejvíce zeminy.
Oddenky důkladně omyjte pod tekoucí vodou, abyste je očistili, a poté je nakrájejte na zvládnutelné části.
Oddenky lze použít okamžitě nebo je uložit pro pozdější použití. Vaše kořeny zázvoru mohou být také zmrazeny.
Abyste si udrželi zásoby čerstvého zázvoru, zasaďte jeden nebo dva právě sklizené oddenky do nádoby, jak je popsáno výše. Pokud žijete tam, kde zimy přinášejí mrazivé počasí, budete ji muset až do jara příštího roku pěstovat uvnitř.

Často kladené otázky
Kdy je nejlepší zasadit zázvor?
Pozdní zima nebo brzy na jaře je vhodná doba pro zahájení oddenků uvnitř. Zázvor poroste 9 nebo 10 měsíců, než odumře, takže když se na jaře oteplí, můžete svou rostlinu přemístit ven a sklízet zázvor na podzim.

Jak dlouho trvá po výsadbě, než je zázvor připraven k použití?
Jakmile rostlina vyraší a roste, trvá nejméně 2 až 3 měsíce, než budou nové oddenky dostatečně velké na sklizeň. Pokud je to však povoleno, rostlina bude pokračovat v růstu asi 9 až 10 měsíců a bude produkovat mnohem více oddenků.

Můžete zmrazit kořen zázvoru?
Kořeny zázvoru lze zmrazit celé poté, co je důkladně omyjte a osušte a vložte do plastových sáčků. Alternativně lze zázvor oloupat a nakrájet nebo nasekat v kuchyňském robotu a uzavřít do plastových nádob nebo sáčků po dobu až 5 měsíců.