Jak pěstovat rostlinu Bergenia a pečovat o ni

Bergénie jsou odolné, polostálezelené okrasné rostliny, které původně pocházejí z Asie. Nyní je oblíbený v zahradách po celé zemi a je k dispozici mnoho úžasných odrůd. Tlusté, lesklé listy bergénie mají typicky srdcovitý tvar a v částech země, kde se počasí ochladí, vytvářejí krásné podzimní barvy. Rostlina produkuje květy, které se mohou pohybovat od jasně růžové až po tmavě fialovou, ve shlucích na květním klasu, který může dosáhnout délky 12 palců. Bergénie se také poměrně snadno pěstují a udržují. Zde je návod, jak pečovat o svou bergenii.

Růstové návyky Bergenia
Rostlina bergénie může být mezi 12 a 24 palci vysoká a může se rozšířit až na 24 palců. Díky tomu jsou fantastickou volbou pro půdní kryt nebo jako doplněk do skalek. Přestože vytvářejí krásné květy, ty vydrží jen pár týdnů. Bergénie jsou schopné prospívat v široké škále podmínek růstu a jsou odolné v zónách USDA čtyři až deset.

Péče o vaši Bergenii
Na rozdíl od mnoha okrasných rostlin vyžadují bergénie velmi málo péče. Ve skutečnosti je docela možné milovat je k smrti přílišným zaléváním nadměrného sklonu. Nejlépe se jim daří s minimálním množstvím rušení. Bergénie lze vysadit na slunci nebo ve stínu, ale pokud jsou na plném slunci, je důležité obklopit základnu rostliny vrstvou mulče hlubokou dva palce, aniž by zakrývala korunu. To zabraňuje poškození kořenů slunečním teplem.

Tyto rostliny jsou citlivé na nadměrnou vlhkost a další vodu by měly dostávat pouze za velmi suchého počasí. Pokud si nejste jisti, strčte prst palec nebo dva dolů do půdy, abyste zjistili, zda je vlhká. Pokud nějakou dobu nepršelo a půda je suchá, bergénie důkladně zalijte. To znamená, že zatímco suchá půda může zpomalit růst rostliny, příliš málo vody je lepší než příliš mnoho.

Bergénie mohou růst v různých půdních podmínkách, ale odborníci na zahradnictví doporučují pro dosažení nejlepších výsledků je zasadit do půdy s vysokým obsahem humusu a dobrou drenáží. Jednou za rok na jaře aplikujte pomalu se uvolňující, univerzální hnojivo, jakmile na rostlinách uvidíte nový růst. Ujistěte se, že dodržujete pokyny na obalu produktu, abyste se vyhnuli spálení bergenií.

Pokud jsou ve vaší lokalitě velmi chladné a větrné zimy, důrazně se doporučuje zajistit bergéniím závětří, aby se zabránilo poškození mrazem. Může mít podobu keře, okrasné trávy, velké skály nebo malého okrasného stromu. Na jaře nezapomeňte odříznout veškeré odumřelé nebo silně poškozené listy.

Dělení a množení
Pokud chcete více bergenií, jejich rozdělení je často nejlepším a nejjednodušším postupem a je to také nutné. Každé tři až čtyři roky mají shluky bergénie tendenci být příliš husté, aby produkovaly mnoho květů, a střed odumírá. Ideální doba pro rozdělení rostliny je na jaře, jakmile květy odkvetou. Stačí je vyhrabat a oddělit kořenový trs na kousky. Další rostliny lze zahájit odřezáváním listů z koruny.

Pokud chcete, můžete začít bergénie také ze semen. Semena lze zahájit venku vyséváním přímo do půdy na podzim nebo na jaře. Chcete-li je spustit uvnitř, použijte standardní nastavení pro spouštění semen a udržujte půdu na 55 stupních nebo teplejší. Semena by měla vyklíčit za dva až tři týdny a poté jsou připravena k umístění venku.