Jak si vyrobit čaj ze šípků – vychutnejte si plody růže

Chcete se naučit vařit čaj z šípků? Výhody šípkového čaje jsou bohaté a čerstvý i sušený šípkový čaj je vynikající. V tomto článku budeme diskutovat o tom, jak sklízet a připravovat šípky na čaj, jak si vyrobit šípkový čaj a také o receptech na šípkový čaj, abyste byli v teple a zdraví.

Jak si vyrobit čaj z šípků
Plody keřů divokých růží jsou známé jako šípky. Pěstované růže obsahují i šípky, ale ty se opravdu nepodobají planým odrůdám a nejsou tedy použitelné. Divoké šípky jsou typicky červené, i když existují i oranžové odrůdy. Konec října by byl optimální čas na jejich hledání. Šípky se nekonzumují jako běžné ovoce, přestože jsou tak klasifikovány. Nechají se namáčet v převařené vodě a připraví se z nich uklidňující čerstvý nebo sušený šípkový čaj.

Plody šípkové rostliny lze kromě receptů na šípkový čaj použít k výrobě šípkové marmelády, džemu a pleťového oleje. Lidé je mohou používat sušené i čerstvé na mnoho způsobů pro jejich zdravotní výhody. Mnoho lidí se rozhodlo připravit čaj, protože v zimě poskytuje úžasně prospěšný horký nápoj. Šípkový čaj má pikantní a sladkou chuť, kterou si lidé užívají. V zimě je nejlepší pít horký, zatímco v létě ho pijte vychlazený jako osvěžující nápoj u bazénu.

Šípkový čaj pijte teplý nebo studený

Šípky, kdysi hojně využívané jako zdroj potravy, jsou dobrou alternativou pro někoho, kdo s hledáním potravy teprve začíná. Jsou snadno identifikovatelné a ženy historicky učily děti, jak sbírat tyto divoké plody, a dokonce pěstovaly růže v kuchyňských zahradách, aby byly pohodlné. Šípky jsou lahodné, když se z nich udělá želé nebo smíchané s oleji nebo octem.

Výhody šípkového čaje
Nejznámější výhodou šípku je, že posiluje imunitní systém, protože obsahuje 40krát více vitamínu C než citrusové plody. V důsledku toho se sušený šípkový čaj obvykle podává jako přírodní lék na chřipku. Jeho výhody se však neomezují pouze na toto. Šípky mají také vysoký obsah antioxidantů; proto mohou být prospěšné v boji proti chronickým onemocněním a dokonce i rakovině. Dokonce se uvádí, že pomáhá při artritické bolesti. Šípky mají také vysoký obsah vitamínů K, E a B a slouží také jako antioxidant. Šípky se proto perfektně hodí k začlenění do bylinné léčby a jako zimní krmivo pro výživu.

Sklizeň vlastních šípků
Jedlé plody rostliny růže se nazývají šípky. Ačkoli jsou všechny lusky semen chutné, divoké růže z Atlantické Kanady jsou vynikající pro hledání potravy. Divoké šípky jsou často štíhlejší než obrovské kruhové plody, které lze vidět na kultivovaných verzích. Rosa rugosa pochází ze Sibiře a východní Asie, kde preferuje pobřežní oblasti a daří se jí v písčitém prostředí, jako jsou duny.

Jakmile růže odkvetou, začnou se koncem léta vyvíjet plody šípku. V důsledku toho, pokud na svém pozemku vlastníte keř divoké růže, vyhněte se usmrcení odumřelých květů, protože pokud tak učiníte, lusky se semeny se nevyvinou. Optimální doba pro hledání šípků je po prvních mrazících.

Sbírejte šípky po prvním mrazu

Chladné počasí zvyšuje obsah cukru v ovoci, takže je sladší, takže šípky nesbírejte příliš brzy. Při hledání šípků si vezměte s sebou pevné rukavice, aby vás na těchto rozlehlých rostlinách nepopíchlo nespočet trnů! Poté, co je šípek tvrdý a zcela vybarvený, lze jej jednoduše utrhnout ze stonku. Vyhněte se používání šípků, které jsou uschlé nebo vykazují známky poškození ptáky nebo hmyzem, lze je snadno zjistit, protože jsou obecně oranžové nebo červené.

Jak připravit šípky na čaj
Šípky si nejlépe vychutnáte čerstvé, abyste co nejlépe využili různé vitamíny obsažené v ovoci. Pokud si chcete v létě vychutnat lahodný ledový šípkový čaj, lze šípky dlouhodobě skladovat také sušením plodů a jejich uskladněním na suchém, tmavém a chladném místě. Šípky se historicky používaly v čajích k léčbě kurdějí a dalších nemocí. Listy a kořeny růží se také používaly v nálevech k prevenci chřipky a nachlazení. Po natrhání šípky opláchněte a poté je buď nechte přes noc uschnout, nebo je jemně otřete čerstvou utěrkou. Pokud máte v úmyslu šípky uchovat pro budoucí použití, odřízněte spodky a vršky a dejte je na slunce, aby důkladně uschly.

Pro urychlení procesu sušení lze také použít dehydratátor. V tuto chvíli se nemusíte starat o všechna ta drobná semínka! Pokud chcete, můžete je seškrábnout, i když vám tato část může připadat poměrně časově náročná. Případně si je můžete ponechat. Pokud vaříte čaj, semena už odfiltrujete. Pokud chcete připravit omáčku nebo použít boky v jiném pokrmu, nejprve sušené boky rekonstituujte, poté materiál rozdrťte a prosejte přes jemné síto. Pokud máte v úmyslu použít šípky čerstvé, před pokračováním v procesu je pouze opláchněte, abyste odstranili všechny nečistoty nebo hmyz. Opět byste měli použít šípky neporušené, poté rozdrtit a scedit obsah přes sítko.

Recept na šípkový čaj
Pokud jste se tedy vydali shánět krásné drobné šípky a chcete uvařit něco pohodlného a jednoduchého, tento recept na čaj z divokých šípků je možností, jak vyzkoušet. Nabízí vám dobrou představu o tom, jak šípky chutnají a zda se vyplatí vyrazit sklízet více a zařadit je do jiných jídel.

Nejprve začněte omytím a přípravou šípků podle předchozího návodu.
Přiveďte k varu hrnec s vodou a poté ji nalijte přes šípky. Pokud používáte syrové šípky, zkombinujte čtvrt šálku šípků s jedním šálkem vody. Použijte jednu vrchovatou lžíci rozdrcených šípků nebo každý šálek vody, pokud místo toho používáte sušené šípky.
Čaj nechte přikryté vařit asi 15 minut, než sceďte sušinu.

Jak již bylo zmíněno, čaj má vysoký obsah vitamínů, a i když je chuť zpočátku pikantní a zvláštní, postupně vám roste. Můžete se také naučit vařit šípkový čaj přidáním čerstvé máty a medu, což mnozí považují za vítěznou kombinaci. Pokud ho chcete pít vychlazený jako letní požitek, nalijte vše do džbánu, vmíchejte med a dejte vychladit do lednice. Jakmile budete vědět, jak správně připravit šípkový čaj, můžete jej také smíchat s jiným bylinkovým čajem, jako je ibišek, a vytvořit si vlastní čajovou kombinaci. Nyní víte, jak připravit šípkový čaj!

Často kladené otázky

Kdy mohu sklízet šípky?
Nyní, když víte, jak připravit čaj z šípků, pravděpodobně byste rádi věděli, kde je získat. Šípky se objevují po odkvětu růží koncem léta. Nejvhodnější doba pro hledání potravy je brzy po prvním mrazu, kdy chlad zvyšuje vlastní obsah cukru a činí je chutnějšími. Nepropadejte panice, pokud je utrhnete před prvním mrazem; nutriční hodnota tam stále bude. Divoká růže pochází ze Severní Ameriky. Je velmi běžné od Quebecu přes Aljašku, Nové Mexiko a severní Spojené státy. Daří se mu na otevřených prostranstvích a mýtinách a preferuje také přímořské a písčité prostředí.

 

Jak sbíráte šípky?
Růžové keře, jak každý ví, jsou pichlavé. Pečlivý výběr vám ušetří zranění o trny, ale těžké kožené rukavice vám to usnadní. Když šípky zpevní a zčervenají, stačí utrhnout plod z konce větve. Používejte pouze červené plody a nikdy zelené listy.

 

Jak připravit šípky na čaj?
Až si šípky přinesete domů, důkladně je očistěte a položte na utěrku, aby uschly. Nezapomeňte odstřihnout všechny listy nebo stonky, které trčí. Pro přípravu čaje s čerstvými šípky smíchejte čtvrt šálku čerstvých šípků s jedním šálkem vody. Boky by měla být nalita vařící vodou. Nechte čaj louhovat asi 20 minut. Dužninu je třeba následně přecedit. V případě potřeby podávejte s medem.

 

Jaké jsou výhody šípkového čaje?
Čaj ze sušených šípků je nejen velmi chutný, ale má také několik pozoruhodných zdravotních výhod. Nejznámějším přínosem šípků je, že posilují imunitní systém, protože obsahují 40krát více vitamínu C než citrusové plody. V důsledku toho se sušený šípkový čaj běžně používá jako přírodní léčba chřipky. Jeho výhody se však neomezují pouze na toto. Šípky jsou také bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci v boji proti chronickým onemocněním a dokonce i rakovině. Dokonce se tvrdí, že pomáhá při artritických bolestech. Šípky jsou také silné na vitamíny K, E a B a také na antioxidanty. Šípky jsou proto ideální pro použití v bylinných přípravcích a jako zimní krmivo.

 

Zdroj: naturalherballiving.com