Jak vybrat a zkombinovat ty nejlepší rostliny pro vaši zahradu

Kontejnerové zahradnictví otevírá svět botanických možností těm, kteří nemají prostor nebo čas na výsadbu tradiční zahrady. Ať už jste omezeni na chodník, malou terasu nebo balkon, malý kousek slunce na příjezdové cestě nebo chcete přidat všestrannost svému dvorku, kontejnerové zahradnictví může být tou nejlepší volbou pro vytvoření prostoru, který si přejete.

Výběr a kombinování těch nejlepších rostlin k naplnění vašich nádob se může zdát zastrašující. Neexistují žádná „pravidla“ kromě toho, že rostlinám dáte to, co potřebují, aby se jim dařilo. Buďte nápadití, experimentujte a bavte se – mixujte trvalky, letničky, zeleninu, bylinky, okrasné stromy a keře. Pokud se vám nelíbí, co jste vytvořili, začněte znovu.

Klíčem je vyváženost a kontrast
Nádoby by měly být dimenzovány podle vašeho prostoru a rostliny by měly být dimenzovány podle vašeho kontejneru. Malé nádoby se ztratí v dostatečném prostoru, stejně jako malé rostliny se ztratí ve velké nádobě. Při výběru správné velikosti nádoby mějte na paměti, že rostlina by neměla být více než 1,5krát širší nebo dvakrát vyšší než výška nádoby.

Pokud máte okázalou a živou rostlinu, vložte ji do jednoduché nádoby. Kromě toho jsou ozdobné nádoby lépe vystaveny, když jsou spárovány s jednoduchou rostlinou. Barva hraje složitou roli při navrhování vaší kontejnerové zahrady.

Barva je důležitá
Pokud hledáte dramatický efekt a přidáváte kontrast, vyberte barvy na barevném kolečku naproti sobě (žluté s fialovými, červené se zelenými, modré s oranžovými). Chcete-li být harmoničtější, zůstaňte u různých odstínů stejné barvy (levandule, lila, fialová).

Kontejnery mohou přidat barvu do prostoru. Ujistěte se, že barevné nádoby nekamuflujete „rozlévanými“ rostlinami (vlečné rostliny, které klesají po stěně nádoby). A nebuďte ohromeni snahou zasadit několik variant do jedné nádoby. Odvážné rostliny mohou zářit v nádobě samotné; pak můžete seskupit jednotlivé kontejnery.

Thrillery, spillery a výplně
Jednoduchým vodítkem, které je třeba dodržovat při výběru nejlepších rostlin pro kombinování v kontejneru, je mít „thriller, spiller a filler“. Začněte tím, že budete mít alespoň jednu ústřední rostlinu (thriller), kombinujte s rostlinami, které se přelévají přes okraj (rozlití), a skončete rostlinami s menšími listy a květy, které dodají výplň a barvu po celou sezónu (výplně).

Thrillery
Ohnisko lze vytvořit v nádobě se smíšenými rostlinami prostřednictvím výrazných listů, nápadné barvy nebo výšky. Vyvarujte se pádu do kontejneru, který vypadá jednorozměrně, a nezapomeňte vytvořit různé úrovně. Zde je seznam příkladů, jak přidat výrazné listy, výrazné barvy nebo výšku:

Agáve
Cannas
Zimostráz obecný (Buxus sepervirens)
Datura (Datura stramonium)
Sloní ucho (Alocasia esculenta)
Ibišek
Phormium
Purpurová fontánová tráva (Pennisetum setaceum ‚Rubrum‘)
Rozlité víno Weigela (Weigela florida ‚Bokraspiwi‘)

Spillery
Nejlepší přelévací rostlina je rostlina s dlouhým obdobím květu, která nevyžaduje okamžité odumírání. Šlechtitelé rostlin nadále vyvíjejí lepší výběr těchto typů rostlin. Letničky se nejlépe daří v chladném nebo teplém počasí a lze je vyměnit, když se počasí změní. Zde je seznam spillerových rostlin, které můžete zvážit:

Alyssum
Asarina (Chickabiddy)
Bidens
Calibrachoa (Million Bells)
Cínie plazivá (Sanvitalia)
pelargonie břečťanové (Perlargonium peltatum)
Lotus berthelotii (papouší zobák)
Scaevola (Fan Flower)
Verbena
Plnidla
Návrh vaší kontejnerové zahrady do značné míry závisí na rostlinách, které si vyberete, aby zaplnily vaše prázdná místa. To jsou rostliny, které mohou vytvořit nebo rozbít váš prostor. Musí se doplňovat, zdůrazňovat ústřední body a mít dobrý výkon po dlouhou dobu. Listí je skvělý způsob, jak přidat barvu při vytváření kostí vaší zahrady. Zde je seznam některých, které je třeba zvážit:

Agastache foeniculum (yzop anýzový)
Bazalka
Celosia (pluchový květ)
Coleus (Solenostemon scutellarioides)
Diamond Frost Euphorbia (Euphorbia ‚Inneuphdia‘)
Fuchsie
Lantana (Lantana camara)
Okrasné zelí a kapusta
Ozdobný pepř (Capsicum annuum)
Petržel
Sundaze Blaze (Bracteantha (Xerochrysum) ‘Flobrabla’)
Švýcarský mangold
Twisted Dart Juncus (Juncus tenuis)

Závěrečné myšlenky na kontejnerové zahradnictví
V katalozích semen a místních zahradních centrech můžete najít mnoho dalších nápadů, jak vybrat ty nejlepší rostliny pro vaši zahradu. Návštěva místních zahradních center vám také může pomoci určit, které rostliny budou nejlépe vyhovovat vaší pěstební zóně. Některé zóny vyžadují odolnější rostliny kvůli drastickým změnám počasí.

V nádobě může úspěšně růst téměř každý keř, malý strom, zelenina, bylina nebo květina. Pokud zkoušíte rostlinu a nefunguje to, seřízněte ji a zkuste něco jiného. Jen si pamatujte, že pro kontejnerové zahrady neexistují žádná pravidla kromě toho, že rostlinám poskytují to nejlepší prostředí, aby se jim dařilo. Buďte nápadití. Experiment. A hlavně se bavte.