Jak vyrobit měsíčkový olej – recept na domácí měsíčkový olej

Chtěli byste se naučit, jak vyrobit měsíčkový olej? Výroba měsíčkového oleje je ve skutečnosti poměrně snadná a má mnoho výhod a lze jej použít různými užitečnými způsoby. Vše, co potřebujete, abyste si vyrobili svůj vlastní měsíčkový olejový nálev, jsou květy měsíčku a nosný olej dle vašeho výběru. Čtěte dále, abyste se dozvěděli, jak vyrobit domácí měsíčkový olej, zatímco zkoumáme, jak sklízet měsíček, a také sdílíme naše oblíbené recepty na měsíčkový olej.

Jak vyrobit měsíčkový olej
Existuje několik způsobů, jak si vyrobit domácí nálev z měsíčkového oleje, ze kterých si můžete vybrat. Květ měsíčku byl po staletí používán tradičními léčiteli interně i externě k úlevě od různých onemocnění. Květina je nejen obzvláště příjemná na pohled, ale je také považována za bylinu a nabízí množství léčivých vlastností.

Výhody domácího měsíčkového oleje
V průběhu historie se infuze měsíčkového oleje používaly k léčbě různých kožních onemocnění, napomáhaly při hojení infekcí a pomáhají podporovat imunitní systém. Říká se také, že opravuje poškozené buňky a působí jako protizánětlivé, antiseptické a protiplísňové činidlo. Mnoho přírodních prostředků vyžaduje pečlivé zvážení aplikovaného množství.

Nálevy z měsíčkového oleje jsou však vyhlášené tím, že s tělem pracují šetrně, a proto to není šance přehánět.

Až půjdete příště do obchodu s potravinami, stačí se podívat na seznam složek mnoha produktů péče o pleť a uvidíte, že v mnoha z nich je obsažen měsíčkový olej.

Je to proto, že infuze měsíčkového oleje jsou známé tím, že lokálně velmi dobře působí na řadu kožních onemocnění, jako je akné a nadměrně mastná pleť.

Existuje však mnoho dalších praktických využití, jako je pomoc při úlevě od onemocnění, jako jsou ekzémy, opary, akné, štípnutí, popáleniny a spáleniny od slunce. Tento hojivý olej lze aplikovat i po holení nebo ke zklidnění dětských vyrážek. Kosmeticky bylo zjištěno, že je prospěšný při redukci výskytu křečových žil.

Co je v infuzi měsíčkového oleje?
Většina receptů na měsíčkový olej vyžaduje pouze několik ingrediencí, kterými jsou květy měsíčku a nosný olej, jako je jojobový nebo olivový olej. Můžete použít buď okvětní lístky, nebo celou hlavičku květu, pokud jsou zcela suché. Květy měsíčku se pak přidají do oleje a nechají se několik týdnů prosakovat a během tohoto procesu se všechny aktivní pryskyřice měsíčku vsáknou do oleje.

Po dokončení může být váš domácí měsíčkový olej přidán s dalšími přísadami, aby se vytvořily masti nebo krémy, nebo jej lze použít celý samostatně. Některé metody vedou k vytvoření krému, který je skvělý pro pokožku, ale nelze jej strávit, jiné jsou naprosto v pořádku pro vnitřní použití – záleží na nosném oleji, se kterým ho smícháte, takže vždy kombinujte správný olej s jeho zamýšlenou aplikací.

Výroba domácího měsíčkového oleje má mnoho výhod, jako je množství, které můžete vyrobit s relativně dostupnými přísadami ve srovnání s malým množstvím, které dostanete v obchodě za stejnou cenu.

Jaký olej si vybrat pro infuzi měsíčkového oleje
Vše závisí na použití správného oleje pro správnou práci. Měsíčkový olej může být skvělý pro použití na vaší pokožce, i když přidání oleje na obličej se může zdát kontraproduktivní – některé oleje ve skutečnosti pomáhají vyrovnávat produkci kožního mazu, zatímco nadměrně suchá pokožka může vytvářet nežádoucí pupínky.

Některé oleje však ucpávají vaše póry, takže je určitě užitečné umět je rozlišovat.

Jiné oleje, jako je olivový nebo avokádový olej, jsou skvělé pro výrobu měsíčkového oleje, který je jedlý a ideální pro přidávání do zdravých salátů. Zde je seznam nosných olejů, které můžete zvážit použití v infuzích měsíčkového oleje.

Hroznový olej
Tento olej je ideální pro kožní onemocnění, jako je akné, protože je jemný a vůbec neblokuje póry. Zvláště dobře funguje na mastnou pleť, protože nedodává pokožce žádnou nadměrnou vlhkost. Je také jedlý, ale neměl by se používat pro recepty, které vyžadují vysoké teploty, ale spíše pouze za studena nebo při pokojové teplotě.

Jojobový olej
Jojoba obsahuje oleje, které jsou podobné těm, které se nacházejí v lidské pokožce, a proto je ideální pro aplikaci na obličej. Pokud máte mastnou pleť, pak je to skvělá volba, protože dokáže odbourat přebytečný maz a snížit jeho produkci. Někteří lidé zpočátku zažijí prasknutí, když použijí jojobu, ale je to proto, že funguje rychle, aby uvolnil póry a odstranil všechny nečistoty skryté pod povrchem, což má za následek nejprve pročištění.

Podporuje také hojení a má dlouhou trvanlivost, protože jej lze používat až pět let.

Sladký mandlový olej
Tento olej je vhodný pro dětskou pokožku nebo suchou pokožku, protože má silné hydratační vlastnosti. Může být použit k léčbě ekzémů, suchosti, zánětů, jizev a akné. Olej ze sladkých mandlí je také užitečný pro ošetření tmavých skvrn nebo pokožky, která má nerovnoměrný tón. Dá se vnitřně strávit a nejlépe je konzumovat syrový, pokud chcete získat všechny nutriční hodnoty.

 

Olej ze semen šípku
Tento olej je nabitý vitamíny A a E a také esenciálními mastnými kyselinami, které všechny podporují regeneraci buněk. To znamená, že jej lze použít na jemné linie obličeje, jizvy a skvrny odbarvené kůže.

 

Extra panenský olivový olej
Tento olej je považován za velmi výživný a hydratační pro pokožku. Tento olej však lze využít mnoha jinými způsoby, protože je také jedlý. V tomto oleji jsou také sloučeniny, které údajně chrání pokožku před poškozením volnými radikály a dokonce zpomalují stárnutí pokožky.

 

Avokádový olej
Navzdory tomu, že je tento olej spíše mastný a hustý, je skvělý při poskytování hloubkové vlhkosti vaší pokožce. Může zjemnit vaši pokožku a také snížit záněty a jizvy.

Avacádový olej patří mezi jedlé oleje na tomto seznamu.

 

Kokosový olej
Kokosový olej je skvělý na mnoho věcí, jako je hydratace suchých vlasů. Neměl by se však používat na obličej, protože je velmi hustý a špatně se vstřebává. Dá se použít na tělo i na ruce. Kokosový olej je také stravitelný, takže jej lze použít i v receptech na měsíčkový olej.

 

Olej ze semen konopí
O konopném oleji se říká, že je to ideální olej pro použití na pokožku, protože se velmi dobře vstřebává. Je to proto, že sdílí velmi blízký profil aminokyselin a tuků s oleji, které se přirozeně vyskytují v naší kůži. Může být aplikován na jakýkoli typ pleti, pomáhá při zánětech, akné a redukci jemných linek a lze jej také jíst.

Je proto perfektní přidat i do vašich receptů s měsíčkovým olejem!

 

Argonový olej
Argonový olej je další skvělou volbou pro váš obličej, protože se tak snadno vstřebává do pokožky. Je to také olej pravidelně používaný jako přísada do produktů na vlasy a vousy v holičstvích a salonech. Argonový olej se často používá ke snížení nadměrné produkce mazu, zesvětlení strií a zabránění poškození kůže nadměrným pobytem na slunci.

 

Slunečnicový olej
Tento olej je dobrý všestranný pro pokožku, skvělý pro většinu typů pleti, ať už mastné nebo suché. Pomáhá hojit a hydratovat pokožku jemně bez ucpávání pórů.

Světlice barvířská patří do čeledi ambrózie a měla by se mu vyhýbat lidé trpící alergií na tento druh.

 

Slunečnicový olej
Tento olej je velmi podobný světlicovému oleji, ale obsahuje ještě vyšší hladiny vitamínu E. Díky tomu je ideální pro boj s volnými radikály a snížení poškození pokožky. Slunečnice je také jedlá, a proto ji lze také přidávat do receptů na měsíčkový olej.

Pěstování a sklizeň měsíčku lékařského
Své vlastní rostliny měsíčku si můžete snadno vypěstovat doma, protože se jim daří v teplém i studeném podnebí. Zdá se, že se jim také daří v mnoha různých typech půdy. Navzdory tomu, že se jedná o odolné malé rostliny, dávají přednost růstu na přímém slunci, ale odpolední stín neuškodí v oblastech, kde je obzvláště sucho a horko. Voda by měla být poskytnuta mírně, protože nemají rádi přemokření.

Měli byste umístit své rostliny s dostatečným prostorem, který jim umožní dostat správné proudění vzduchu, zejména pokud se chcete vyhnout padlí.

Jak pěstovat měsíček pro výrobu oleje

Ideální doba pro sklizeň květu je dopoledne, kdy se právě otevřely, ale ještě nejsou vlhké od rosy. Není to však jediný čas, kdy to můžete udělat, a pokud váš rozvrh neumožňuje dopolední sklizeň, udělejte to, až budete moci. Odřízněte květ v místě, kde je spojen se stonkem, a odstraňte všechna semínka, pokud plánujete použít květ pro jedlý domácí měsíčkový olej. Můžete si ponechat zelenou část květu, která se připojuje ke stonku, protože obsahuje mnoho léčivých vlastností květu.

Rostlina se rychle regeneruje, takže se nebojte přílišné sklizně květů.

Sklizeň měsíčku k výrobě oleje

Jakmile budete mít květiny sklizené, můžete je vysušit buď tak, že je necháte přirozeně tak, že je vystavíte vzduchu, nebo můžete k urychlení procesu použít sušičku potravin. Jakmile květiny usušíte, můžete je uchovat umístěním sušených květin do vzduchotěsných nádob.

Nyní je jen otázkou času, kdy budou vaše květiny připraveny přidat do vašeho domácího měsíčkového oleje!

 

Jak si vyrobit měsíčkový olej doma
Nyní jsme probrali první část výroby měsíčkového oleje, který vybíráme z potenciálního seznamu nosných olejů. Probrali jsme také, jak pěstovat a připravovat květiny. Nyní je čas připravit si infuzi měsíčkového oleje! Pro tento recept na domácí měsíčkový olej použijeme jojobový olej, protože je skvělý na jedno z nejčastějších použití nálevů z měsíčkového oleje – na pokožku.

Pokud byste si chtěli připravit jedlý měsíčkový olejový nálev, pak jednoduše vyměňte jojobový olej za některý z výše uvedených konzumních olejů.

Čerstvé a sušené květy měsíčku

Krok první: Vezměte skleněnou nádobu a naplňte ji asi do tří čtvrtin sušenými květinami. Můžete použít jakoukoli nádobu, i když se zdá, že zednické sklenice fungují obzvlášť dobře.
Krok druhý: Vezměte nosný olej, který jste si vybrali, a nalijte jej na květiny, dokud nebudou všechny zcela pokryty. I když už jste většinu nádoby naplnili měsíčkem, olej po přidání květy stlačí, takže budete pravděpodobně potřebovat více oleje, než by se na první pohled mohlo zdát.
Krok tři: Zakryjte nádobu a umístěte ji na teplé a slunné místo, abyste stimulovali proces infuze, jako je například dobře osvětlený okenní parapet. Infuze měsíčkového oleje tam bude muset zůstat po dobu tří týdnů až několika měsíců, dokud nebude připravena k použití.
Krok čtvrtý: Posledním krokem je přecezení nálevu, abyste odstranili květy z oleje. Pro tuto část procesu můžete použít nálevku a kus gázoviny. Jakmile přelijete většinu obsahu nádoby do jiné sklenice, můžete utěrku vyždímat, abyste z domácího nálevu dostali poslední kapku.

Použití vašeho domácího měsíčkového oleje
Váš měsíčkový olejový nálev je nyní připraven k použití! Po správném skladování a v závislosti na tom, jaký nosný olej jste použili, může váš domácí měsíčkový olej vydržet od několika měsíců až po několik let. Pokud se chcete vyhnout žluknutí vašeho měsíčkového oleje, vždy zkontrolujte dobu použitelnosti oleje, který plánujete použít.

Jak uchovat měsíčkový olej

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak lidé používají svůj olej, je péče o pleť a čištění. Měsíčkový olej si můžete nanést na obličej každé ráno, jen mějte na paměti, že s trochou se dá hodně daleko. Olej můžete také použít jako součást běžného mytí obličeje. Jednoduše vmasírujte olej po dobu asi 30 sekund před aplikací teplého hadříku, abyste vytáhli všechny toxiny. Teplo pomáhá otevřít póry vaší pokožky, což umožňuje nečistotám vystoupat na povrch.

Jeho použití však není výhradní na obličej a lze jej použít kdekoli na těle, kde potřebujete hydrataci.

Jak používat měsíčkový olej

Měsíčkový olej je také skvělý na vlasy nebo vousy a funguje zvláště dobře, pokud jste jako nosič použili kokosový nebo argonový olej. I když se nedoporučuje aplikovat ho každý den, dá se v případě potřeby použít jako občasný hloubkový hydratátor vlasů. Je také skvělý pro odstranění make-upu, i když byste si měli být jisti, že používáte pouze infuze, které obsahují oleje, které jsou považovány za bezpečné pro použití v blízkosti vašich očí.

Měsíčkový olej je také skvělý pro použití v jídle a na saláty jako zdravý a chutný olej na posypání. Je to také skvělý dárek, takže se ujistěte, že jste vyrobili dostatek, abyste mohli při zvláštních příležitostech rozdávat přátelům a rodině.

 

Naučit se vyrobit měsíčkový olej doma je snadné a zábavné. Existuje tolik způsobů, jak můžete tento všestranný olej začlenit do svého života, od pokožky až po jídlo. Je zdravý a chutný a nabízí tělu řadu vitamínů a živin, které pomáhají podporovat váš imunitní systém a zdraví pokožky. Můžete dokonce zlepšit stav svých vlasů a vousů nebo si je přidat do odpoledního salátu. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a lze jej snadno pěstovat a vyrábět z pohodlí vašeho domova. Bez ohledu na to, jak se na to díváte, výroba měsíčkového oleje může jen přidat hodnotu do vašeho každodenního života.

Často kladené otázky

Co je měsíčkový olej?
Infuze měsíčkového oleje se vyrábí smícháním sušených květů měsíčku s nosným olejem. V závislosti na tom, jaký nosný olej používáte, lze domácí měsíčkový olej použít pro širokou škálu vnitřních i vnějších použití. Vyrábíte-li měsíčkový olej pro vnitřní použití, ujistěte se, že jej vyluhujete s nosným olejem, který je určen pro lidskou spotřebu. Některé oleje budou pro vaši pokožku lepší, jiné jsou skvělé do salátů. Je to velmi všestranný olej, který se ve vašem životě jistě uplatní mnoha prospěšnými způsoby.

 

Jak se naučím, jak vyrobit měsíčkový olej?
Jednoduše podle našich pokynů! K výrobě vlastního domácího měsíčkového oleje potřebujete pouze sušené květy a vhodný olej. Každý krok procesu lze provést z domova, od pěstování a sklizně květin až po vyluhování oleje. Výroba měsíčkového oleje doma znamená, že si můžete vybrat, co do toho půjde, na rozdíl od produktů zakoupených v obchodě, které mohou obsahovat mnoho nežádoucích přísad. Můžete vyrábět i ve velkém, protože je to levnější než oleje z obchodu a některé můžete darovat svým blízkým.