Jak zasadit a pěstovat lekníny

Pěstování leknínů v jezírku přináší krásu a klid na dvorek.

Lekníny (Nymphaea spp.) jsou více než krásné rostliny. Přispívají také ke zdraví jezírka. Tím, že pokrývají hladinu vody, zastiňují vodu a udržují ji chladnější, což pomáhá regulovat řasy, kterým se v horku daří. Lekníny také chrání ryby před dravými ptáky a filtrují přebytečné živiny, aby dále bránily růstu řas.

Charakteristické listy leknínů, které vyrůstají ze statných oddenků ze dna jezírka, se vyvíjejí na dlouhých stoncích a plavou na hladině. Když se v létě teploty ohřejí, okázalé květy leknínů se otevírají ráno a zavírají v noci.

Lekníny jsou k dispozici v duhových barevných variantách. Mnoho odolných odrůd má měkké, pastelové květy; tropické odrůdy přicházejí v drahokamových tónech jasně modré, fialové, oranžové a žluté. Mnoho odrůd má také krásnou vůni. Ačkoli většina druhů kvete výhradně ve dne, některé kvetou v noci a zavírají se brzy ráno.

Přehled leknínu

RODOVÉ JMÉNO Nymphaea
BĚŽNÉ JMÉNO Leknín
TYP ROSTLINY Vodní rostlina
SVĚTLO Slunce
VÝŠKA 3 až 6 palců
ŠÍŘKA 3 až 12 stop
BARVA KVĚTU Modrá, oranžová, růžová, fialová, červená, bílá, žlutá
BARVA LISTŮ Modrá/zelená, fialová/vínová
VLASTNOSTI SEZÓNY Podzim Bloom, Summer Bloom
SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI Vůně, dobré pro nádoby, nenáročné na údržbu
ZÓNY 10, 11, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Divize PROPAGACE

 

Kde zasadit lekníny
Odolné odrůdy porostou ve většině částí USA, takže tuto okouzlující trvalku může do vodní zahrady přidat téměř každý. A na pěstování leknínů nepotřebujete jezírko; budou se jim dařit ve velké vaně na vaší terase. Pokud s lekníny začínáte nebo máte nedostatek místa, zkuste je pěstovat ve vaně (bude vám to připadat lépe zvládnutelné než celé jezírko leknínů).

Udržujte tyto vodní rostliny obsažené v jezírkách a květináčích. Ve volné přírodě mohou být některé odrůdy leknínů invazivní a konkurovat původním rostlinám.

Jak a kdy sázet lekníny
Ať už máte zájem o pěstování leknínů v kontejnerové vodní zahradě nebo jezírku, kroky pro výsadbu jsou stejné. Začínají výsadbou leknínu do malé nádoby, která se umístí do jezírka nebo vany.

Vyberte nádobu o průměru 12 až 20 palců, která je 8 až 10 palců hluboká a zakryjte drenážní otvor síťovinou nebo pytlovinou, abyste zabránili úniku půdy. Rostlina dorůstá do velikosti nádoby, takže pokud místo jezírka pracujete s malou vaničkou, zvolte menší květináč.

Květináč naplňte do dvou třetin typickou zahradní zeminou nebo zeminou určenou pro vodní zahradnictví, nikoli lehkými zalévacími směsmi obsahujícími perlit, vermikulit nebo rašelinu. Chcete, aby to bylo těžké. Umístěte oddenek ke straně květináče tak, aby rostoucí špička směřovala nahoru pod úhlem asi 45 stupňů a ke středu květináče. Zakryjte všechny kromě špičky zeminou a přidejte vrstvu malých kamenů nebo hrachového štěrku, aby půda zůstala na místě.

Spusťte zasazený květináč do jezírka nebo vany pod úhlem, aby mohl unikat vzduch. Nastavte základnu hrnce 12-16 palců hluboko. Jak rostou, listy vyplavou na povrch. Pokud má vaše rostlina listy již vyvíjející se, začněte tím, že nádobu umístíte tak, aby listy byly 6-8 palců hluboké. Po několika dnech by se listy měly dostat na povrch, poté rostlinu spusťte do konečné hloubky 12-16 palců.

Tipy na péči o lekníny
Světlo
Většina leknínů potřebuje ke kvetení alespoň šest hodin přímého slunečního záření denně. Některé dokážou vykvést za čtyři až šest hodin v polostínu, ale žádné nekvetou v hlubokém stínu.

Půda a voda
Hlinitá nebo jílovitá půda je nejlepší pro naplnění květináče leknínu před jeho ponořením do vody. Nepoužívejte lehkou směs půdy.

Teplota a vlhkost
Mrazuvzdorné lekníny jsou k dispozici pro širokou škálu zón. Ověřte si u dodavatele odrůdy, které ve vaší oblasti fungují nejlépe.

Tropické lekníny vyžadují teplotu vody v rozmezí 70°F-75°F a zemřou, pokud teplota vody klesne pod 60°F.

Hnojivo
Během vegetačního období rostliny každý měsíc nebo dva přihnojujte tabletami vodního hnojiva pro nejlepší květy, a to podle návodu k produktu.

Prořezávání
Lekníny mohou potřebovat pravidelnou péči o listy, protože začnou žloutnout a umírat.

Zalévání a přesazování leknínu
Lekníny dorůstají velikosti svého květináče. Není třeba je přesazovat, pokud nechcete, aby se ještě zvětšily.

Škůdci a problémy
Lekníny mohou přitahovat mšice. Pokud ano, ponořte listy na několik dní pod vodu, aby se utopily. Přitahují také lekníny, kteří žvýkají otvory v listech; pokud k tomu dojde, postříkejte listy vodou nebo seberte jednotlivé brouky a pusťte je do sklenice s mýdlovou vodou.

Jak množit lekníny
Množení leknínů dělením je nepořádná práce, pokud je rostlina přezimována ve vodě. Na začátku jara leknín zcela zvedněte z vody a její nádoby. Ostrým nožem nakrájejte části oddenku, které mají alespoň dvě oka a nějaké známky raného růstu, a ihned je přesaďte do jednotlivých nádob. Zlikvidujte jakoukoli pevnou dřevnatou část původní rostliny.

Pokud byl oddenek na zimu vyzdvižen nebo nebyl nikdy vysazen, nakrájejte ho na 2- až 3palcové části obsahující oko a vhoďte je do sklenice s vodou, kde za několik dní vyklíčí. Pro každou sekci naplňte malý květináč bez odtokového otvoru částečně zeminou a vložte sekci do květináče s naklíčenou částí nahoru. Přidejte další půdu, ale nezakrývejte oblast, která vyklíčila. Do nádoby nalijte vodu až po bod klíčení, ale nezakrývejte ji. Umístěte květináč na světlé místo, dokud se nerozvinou listy.

Jak zazimovat lekníny
Začněte připravovat své odolné lekníny na zimu odstraněním veškerého odumřelého a odumírajícího listí.

Pokud pěstujete odolné odrůdy, můžete je nechat v jezírku, dokud voda nezamrzne. Stačí rostliny spustit na dno jezírka. Přijde jaro, jakmile pominou jakékoli hrozby pozdních mrazů, vraťte květináče s liliemi zpět do rostoucí výšky.

Pokud vaše jezírko zamrzne nebo jej na zimu vypustíte, odstraňte lilii, květináč a vše. Celý hrnec uchovávejte v chladu a vlhku v plastovém sáčku. Pokud nemůžete uložit celý květináč, odstraňte a očistěte rostoucí oddenek a uložte jej do rašeliny nebo pilin při teplotě 40 °F-50 °F. Pokud jste vykopali a uskladnili oddenek, přesaďte jej, jako by to byla nová rostlina na jaře.

Druhy leknínů
Otužilé lekníny jsou dobrou volbou pro začátečníky. Jsou spolehlivé a snadno se pěstují. Květy se otevírají ráno a zavírají po západu slunce, obvykle trvají tři nebo čtyři dny, než se ponoří zpět pod hladinu. Květy se objevují od jara do podzimu a v zimě spí (můžete je nechat ve vodě nebo je vyndat a uložit do kůlny nebo garáže).

Tropické lekníny, které v květu vypadají ještě úchvatněji, vyžadují více péče, ale stojí za to. Jejich květy jsou větší a bohatší a některé odrůdy kvetoucí v noci mají zářivé, téměř elektrické barvy. Tropické lekníny potřebují teplotu vody nad 70 °F a oddenky je třeba v zimě vyndat z vody.

Cape Blue Water Lily
Kapský modrý leknín

Tento výběr Nymphaea capensis je denní květ, který se vyznačuje voňavými světle modrými květy s výrazným hvězdicovým tvarem, které se v létě tyčí nad plovoucími listy. Rostlina se šíří 5-8 stop. Zóny 4-10

‚Colorado‘ Leknín

Nymphaea ‚Colorado‘ potěší živými růžovo-broskvovými den kvetoucími květy zakončenými světle žlutou barvou. Jeho nové listy jsou vínové, což zvyšuje zajímavost. Rostliny rostou 3-5 stop napříč. Zóny 4-10

‚George L. Thomas‘ Leknín

Tento druh Nymphaea nabízí třpytivé, tmavě růžové květy během dne. Tato rychle rostoucí rostlina potřebuje velké jezírko, aby mohla předvést svou slávu. Šíří se 6-12 stop. Zóny 4-10

‚Luciana‘ Leknín

Nymphaea ‚Luciana‘ je klasická denní kvetoucí odrůda, která po dlouhou sezónu štědře produkuje 16 cm široké růžové květy. Je adaptabilní na slabé osvětlení. Tato rostlina se šíří 3-4 stopy. Zóny 4-10

‚Paní. George H. Pring‘ Leknín

Tento typ Nymphaea je oceňovaná odrůda, která se vyznačuje voňavými, ve dne kvetoucími jednotlivými velkými bílými květy s prstencem okázalých žlutých tyčinek uprostřed. Zóny 8-11

‚Shirley Bryne‘ Leknín

Nymphaea ‚Shirley Bryne‘ nese během dne zářivě růžové květy ve tvaru misky. Zóny 8-11

‚Afterglow‘ Leknín

Tato odrůda Nymphaea nabízí kouzelné zbarvení (růžové květy s odstíny žluté a oranžové) na svých vonných květech během dne. Rostliny se šíří 6-8 stop. Zóny 4-10

‚Arc en Ciel‘ Leknín

Nymphaea ‚Arc en Ciel‘ nabízí nápadné listy; každý list je jedinečný, s cákancemi růžové, žluté, krémové a někdy i červené. Světle růžové květy se otevírají ve dne a stárnutím blednou. Rostliny se šíří do šířky 4-5 stop. Zóny 4-10

‚Carolina Sunset‘ Leknín

Nymphaea ‚Carolina Sunset‘ nese během dne 8-palcové květy sytě žluté a světle žluté. Šíří se 4-5 stop. Zóny 4-10

Leknín ‚Chromatella‘

Tento kultivar Nymphaea během dne nese drobné žluté květy a má atraktivní fialově melírované olistění. Tato trpasličí odrůda je ideální pro drobná jezírka a kontejnerové zahrady a snáší i lehký stín. Zóny 4-10

Evropský bílý leknín

Tento výběr Nymphaea alba nese miskovité bílé květy, někdy s růžovým nádechem, kolem středu okázalých tyčinek. Tmavě zelené listy mají červenou spodní stranu. Rostlina se šíří 5-6 stop. Zóny 5-11

Voňavý leknín

Nymphaea odorata je původem ze Severní Ameriky, rychle rostoucí a obdařený vysoce voňavými květy. Bílé květy, které se drží nad listy, mají průměr 6-8 palců. Rostliny se šíří 5-7 stop. Zóny 4-10

‚Helvola‘ Leknín

Nymphaea ‚Helvola‘ je miniaturní ve dne kvetoucí odrůda, která vytváří malé žluté květy mezi listy žíhanými fialovými pruhy. Šíří se do 2-3 stop. Zóny 4-10

‚Marliacea Carnea‘ leknín

Tento kultivar Nymphaea rozvíjí během dne zářící bílé květy s jemným růžovým ruměncem. Je bujný, kvete volně a daří se mu i ve větších rybnících. Rostliny se šíří 4-5 stop. Zóny 4-10

‚Peach Glow‘ Leknín

Nymphaea ‚Peach Glow‘ se vyznačuje velkými, světlými květy broskvoně během dne, které blednou až do bílé, když dosáhnou konce čtyřdenního období květu. Tato volně kvetoucí odrůda pokračuje v produkci květů až do podzimu. Rostliny se šíří 5-7 stop. Zóny 4-10

‚Texas Dawn‘ Leknín

Tento kultivar Nymphaea je nádherný den kvetoucí hybrid, který drží své hrozny velkých žlutých květů až na slunci. Šíří se 3-5 stop. Zóny 4-10

 

‚Hot Pink‘ Leknín

Tato odrůda Nymphaea je oceněný tropický leknín s velkými, neonově růžovými květy, které zůstávají otevřené až do pozdních nočních hodin. Zelené listy jsou skvrnité červenohnědé. Šíří se 4 stopy. Zóny 9-11

„Půlnoční“ Leknín

Nymphaea ‚Midnight‘ vytváří během dne malé, lehce vonící květy levandule. Rostliny se šíří 4-6 stop. Zóny 8-11

‚Rembrandt‘ Leknín

Tato odrůda Nymphaea nese růžově růžové květy během dne, kdy zestárne do sytě červené. Rostliny se šíří 4-5 stop. Zóny 4-10