Jak zasadit a pěstovat leucadendron

Tyto úžasně barevné rostliny rozzáří každou krajinu za horkého počasí.

Leucadendron pochází z Jižní Afriky a zahrnuje velkou skupinu rostlin od 4 stop vysokých stálezelených keřů po 30 stop vysoké stromy. Jsou odolné v zónách 9-11 a mají barevné květy a atraktivní listy. Rostliny laucadendronu, nazývané také šišky, jsou po založení nenáročné na údržbu.

Přehled leukadendronu
RODOVÉ JMÉNO Leucadendron
BĚŽNÝ NÁZEV Leucadendron
TYP ROSTLINY Keř
SVĚTLO Slunce
VÝŠKA 3 až 30 stop
ŠÍŘKA 5 až 10 stop
BARVA KVĚTU růžová, fialová, červená, bílá, žlutá
VLASTNOSTI SEZÓNY Jarní květ, zimní květ
SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI Řezané květiny
ZÓNY 10, 11, 9
MNOŽENÍ Osivo, stonkové řízky
ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ Odolné vůči suchu, dobré pro soukromí

Kde zasadit Leucadendron
Leukadendrony mají rády vlhkost a dobrou cirkulaci vzduchu, proto je vysazujte na otevřeném prostranství a vyhněte se shlukování rostlin. Nesnášejí mokré nohy; ve vlhkých oblastech je nejlépe vysadit na svahu nebo kopečku nebo na vyvýšený záhon.

Vyberte místo s plným sluncem a dobře propustnou kyselou půdou. Leucadendron lze pěstovat pouze venku v zónách odolnosti 9-11, ale lze je vysadit uvnitř nebo v nádobách, které lze za chladného počasí v jiných oblastech přemístit dovnitř. Dobře fungují na místech náchylných k suchu a jako vzorové rostliny jsou úžasné. Menší odrůdy jsou atraktivní v obrubě a poskytují dlouhotrvající květy a olistění pro aranžmá řezaných květin.

Jak a kdy zasadit leucadendron
Leucadendron vysaďte na podzim nebo po posledním jarním mrazu, aby rostlina měla čas se před létem usadit. Na slunném místě vykopejte jámu dvakrát tak širokou a hlubokou, než je nádoba ve školce. Pro zlepšení odvodnění přidejte do půdy kompost. V případě potřeby upravte pH na 6,0 nebo nižší. Zasypte díru do poloviny upravenou zeminou. Vyjměte leukadendron z nádoby ve školce, dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Umístěte jej do otvoru tak, aby byl ve stejné výšce, jako byl v nádobě. Pokračujte v zasypávání otvoru a zatlačte rukama dolů, abyste odstranili vzduchové kapsy. Zalévejte rostlinu.

Tipy na péči o leucadendron
Leucadendron potřebuje k růstu správnou půdu a atmosféru, ale jakmile se usadí, je nenáročná na péči.

Světlo
Leucadendrony rostou nejlépe na plném slunci. Rostliny porostou v polostínu, ale květy bez plného slunce nejsou tak barevné.

Půda a voda
Tato rostlina potřebuje rychle propustnou, kyselou půdu. (Trpí v podmínkách těžkého jílu nebo vysokého pH.) Abyste byli v bezpečí, otestujte pH své půdy pomocí levné sady pro testování půdy. Nejlepší je pH 6 nebo nižší, ale půdy s vyšším pH lze okyselit rašeliníkem a sírou.

Aby se zabránilo listovým chorobám, zalévejte rostliny u základny. Pokud je jedinou možností zavlažování nad hlavou, zavlažujte dříve během dne, aby listy mohly před setměním uschnout. Leucadendrony jsou odolné vůči suchu, jakmile se usadí kořeny, ale prospívá jim pravidelná hluboká zálivka. Mezi zálivkami nechte půdu trochu vyschnout. Mulčujte jednou ročně pro kontrolu plevele a zachování vlhkosti.

Teplota a vlhkost
Leucadendron potřebuje vysoké teploty. Chlad ani mráz většinou nepřežije. Některé odrůdy mohou krátkodobě přežít teplotu kolem 20 let, ale je pravděpodobné, že dojde k podstatnému poškození rostliny. Preferuje teplé, vlhké prostředí a dobrou cirkulaci vzduchu.

Hnojivo
Tento keř není těžké krmítko a obvykle nevyžaduje žádné hnojivo. Pokud hnojíte, použijte přípravek bez fosforu, jako je poměr 15-0-15 NPK. Množství, které se má použít, naleznete v pokynech na štítku produktu.

Prořezávání
Na jaře, mrtvé květy, jak se vyskytují. Po ukončení kvetení pro sezónu odřízněte zelené stonky, aby zůstaly čtyři sady listů. Nestříhejte však až ke zdřevnatělým stonkům, jinak se pro následující sezónu neobjeví žádný nový růst.

Při prořezávání leukadendronu pěstovaného v nádobě nebo jako pokojová rostlina počkejte, až dokvétá, a odstraňte odkvetlé květy a poškozené nebo přeplněné listy. Neodstraňujte zdravé stonky, které nevykvetly. Celou rostlinu seřízněte až o jednu třetinu.

Zalévání a přesazování Leucadendron
Leukadendron zasaďte do nádoby s dobrou drenáží. Naplňte ji sypkou, dobře stékající směsí na zalévání vytvořenou speciálně pro kyselomilné rostliny. Umístěte ji na slunné místo a jednou ročně brzy na jaře přihnojte přípravkem s nízkým obsahem fosforu. Jako pokojová rostlina vyžaduje teplé teploty a světlé slunečné okno, aby se dařilo uvnitř. Když se pěstuje jako venkovní nádoba, musí být přezimována uvnitř ve všech, kromě nejteplejších prostředích. Tyto rostliny mohou růst poměrně velké, takže hledejte jednu z menších odrůd, které dosahují výšky 5 stop nebo méně, pokud jde o kontejnerovou rostlinu zvládnutelné velikosti. Přesazujte jednou ročně na jaře.

Škůdci a problémy
Tato rostlina nemá problémy se škůdci a chorobami, pokud má dobrou cirkulaci vzduchu. Hlavním problémem leucadendronu je hniloba kořenů.

Jak propagovat leucadendron
Rozmnožujte leukadendron pomocí stonkových řízků nebo semen.

Řízky: Naplňte 1-galonové květináče vermikulitem. Vezměte 12palcové polovyzrálé stonkové řízky. Tento typ stonku se na většině míst vyskytuje ke konci vegetačního období. Odstraňte veškeré listy ze spodní poloviny řízku, ponořte je do zakořeňovacího hormonu a vložte do vermikulitu v květináči. Umístěte květináč na pěstební podložku, která poskytuje spodní teplo, a denně jej zamlžujte nebo jej zcela zakryjte průhledným plastovým sáčkem, abyste udrželi vlhkost. Aby řízek zakořenil, je nezbytné teplo a vlhkost. Když se objeví nový růst, řízek začal zakořeňovat; trvale vyjměte plastový sáček.

Semena: Ačkoli se metoda sklizně semen z více než 80 druhů leukadendronu liší, obecně jsou semena umístěna v šiškách, které zůstávají na rostlině. Semena však obsahují pouze šištice samičích rostlin. Vyjměte šišku a dejte ji na teplé místo oschnout. Kužel se může otevřít sám nebo budete muset kužel jemně rozebrat rukama. Semena jsou obvykle pokryta slupkou, která snadno sklouzne. Naplňte květináče nebo osivo navlhčeným perlitem. Semena vysejte navrch, malá semínka nechte nezakrytá a větší semena lehce zasypte perlitem. Nádobu uzavřete do průhledného plastového sáčku. Umístěte nádobu na teplé místo s trochou světla, ale ne plné slunce. Když semena vyklíčí, odstraňte plastový sáček.

Semena klíčí nejlépe při teplých dnech 73°F-83°F a chladnějších nocích 68°F-72°F. Po vyklíčení a rozvinutí kořenového systému lze sazenice přesadit do jednotlivých květináčů nebo na zahradu. Než vykvetou, trvá to tři roky i déle.

Druhy leucadendronu
‚Red Gem‘ Leucadendron

Leucadendron ‚Red Gem‘
Leucadendron ‚Red Gem‘ je košatý keř s červeně zakončenými zelenými listy, které koncem podzimu získávají bronzový vzhled. Nápadné červené a žluté květy zdobí vrcholy stonků v zimě a na jaře. Dosahuje 5 až 6 stop na výšku a šířku. Zóny 9-10

‚Safari Sunset‘ Leucadendron
Leucadendron ‚Safari Sunset‘ je velký vzpřímený šišatý keř s jemně strukturovanými listy. Jeho nápadné žluté a červené květy jsou vynikající k řezu. Dosahuje výšky 10 stop a šířky 8 stop v zónách 9-11.
‚Červený trpaslík‘ Leucadendron
Leucadendron ‚Red Dwarf‘ je sport ‚Safari Sunset‘. Náhodná genetická mutace způsobila, že tato menší verze větší rostliny měla menší listy a tmavěji červené listeny, které vydrží až do podzimu. Dorůstá do výšky 8 stop v zónách 9-11.

‚Summer Sun‘ Leucadendron
Leucadendron ‚Summer Sun‘ má zaoblený růstový habitus, který se krásně hodí do mnoha zahrad. Na jaře je pokryta velkolepými květy, které jsou atraktivními, dlouhotrvajícími řezanými květinami. Keř roste 5 stop vysoký a široký v zónách 9-11.

Často kladené otázky
Jedí divoká zvěř leukadendron?
Jeleni se vyhýbají konzumaci leucadendronu, protože jim listy nechutná, ale pokud mají hlad, mohou okusovat.

Je leukadendron invazivní?
Ne, kořeny leukadendronu nejsou invazivní a rostlina se nepřesévá.