Jak zasadit a pěstovat nefritovou rostlinu

Seznamte se se snadno pěstovatelnou sukulentní rostlinou, která může žít desítky let a při správné péči dorůst do značné míry.

Rozvětvený, šťavnatý keř, nefritová rostlina, je oblíbená pokojová rostlina pěstovaná především pro své lesklé zelené listy, které raší z tlustých, poněkud dřevnatých stonků. Tato rostlina nenáročná na údržbu může žít dlouhou dobu a během stárnutí získává vzhled miniaturního stromu. A jeho pěstování je velmi snadné, pokud není přemokřené nebo vystavené velmi nízkým teplotám.

Nefritové rostliny by měly být drženy mimo dosah domácích zvířat, protože mohou být pro zvířata toxické1. Nefritové rostliny mohou být při požití také středně toxické pro člověka2 a obsahují mízu, která může při dotyku způsobit dermatitidu.

Přehled jadeitových rostlin

RODOVÉ JMÉNO Crassula
BĚŽNÝ JMÉNO Jade Plant
TYP ROSTLINY Pokojová rostlina
SVĚTLO Slunce
VÝŠKA 3 až 10 stop
ŠÍŘKA 2 až 3 stopy
BARVA KVĚTU Růžová, Bílá
BARVA LISTŮ Modrá/zelená
VLASTNOSTI SEZÓNY Jarní květ, zimní květ
SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI Dobré pro kontejnery, nenáročné na údržbu
ZÓNY 11
MNOŽENÍ Kmenových řízků
ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ Odolný vůči suchu

Kde pěstovat jadeitovou rostlinu
Ve většině regionů je nejlepší pěstovat nefritové rostliny uvnitř, protože nepřežijí mrazivé teploty. Chcete-li pěstovat nefritové rostliny venku (v zónách 10 a výše), vyberte oblast, která je na 4 až 6 hodin přímého slunečního záření s dobře propustnou hlinitopísčitou půdou s pH neutrálním až mírně kyselým (kolem 6,0 až 7,0). Venkovní nefritové rostliny mají tendenci růst pomalu, ale je nejlepší jim poskytnout dostatek prostoru k růstu, protože se ve správných podmínkách mohou natáhnout až do výšky 10 stop.

 

Tipy na péči o nefritové rostliny
Světlo
Dopřejte nefritové rostlině alespoň 4 až 6 hodin jasného nepřímého slunečního světla pro nejzelenější a nejzdravější listy. Pěstování na částečném slunci bude mít za následek úzké listy, které získají šedavý nádech a mohou mít za následek dlouhé rostliny. V létě klidně vezměte rostlinu nefritu ven. Přidané sluneční světlo a vyšší teploty se pravděpodobně vyplatí prudkým růstem.

Půda a voda
Nefritová rostlina preferuje dobře odvodněnou písčitou půdu; nasycená půda způsobí hnilobu kořenů. V nádobách je nejlepší použít zalévací směs určenou pro sukulenty.

Zalévejte nefritovou rostlinu, když je půda na dotek téměř úplně suchá, ale není tak suchá, že se odtrhává od okraje květináče, což ztěžuje opětovné navlhčení. Rostlina nefrit je pravděpodobnější, že bude trpět při přemokření než pod vodou. Pokles listů znamená, že rostlina nedostává dostatek vody.

Teplota a vlhkost
Uvnitř mají nefritové rostliny rády stejnou teplotu jako většina lidí – mezi 65ºF a 75ºF. Nedaří se jim dobře při teplotách pod 50ºF, takže je nenechávejte venku v chladném počasí.

Hnojivo
Nefritové rostliny nepotřebují mnoho hnojiv. Aplikujte univerzální organické hnojivo brzy až uprostřed jara. Během vegetačního období dopřejte nefritové rostlině příležitostně nízkou dávku hnojiva, aby zůstala zelená.

Prořezávání
Jak moc nebo jak málo ořezáváte nefrit, je jen na vás. Můžete ji ostříhat jako bonsaj nebo ji nechat růst, jak se jí zlíbí. Někdy však nefritové rostliny mohou ztěžknout na vrchol, v takovém případě budou těžit z úpravy.

Zalévání a přesazování nefritové rostliny
Pravděpodobně budete muset svou nefritovou rostlinu přesadit každé 2 až 3 roky, aby nepřerostla její nádobu. Abyste zabránili podmáčení rostliny, použijte neglazovaný hliněný květináč, který umožní odpařování přebytečné vlhkosti od kořenů. Jak rostlina stárne, pravděpodobně to bude
stačí přesazovat každých 4 nebo 5 let.

Jak vaše rostlina poroste, bude stále důležitější zvolit široké květináče s těžkým dnem, aby se do nich vešla. Nefritové rostliny mají tendenci růst na vrchol a mohou se snadno převrhnout v lehčích květináčích.

Poté, co rostlinu vyjmete z přerostlého květináče, očistěte kořeny a ujistěte se, že v ní nejsou žádné houby, a umístěte ji do půdy, přičemž kořeny rozšiřte při zasypávání zeminou. Počkejte týden a poté rostlinu nefritu lehce zalijte.

Škůdci a problémy
Pokojové nefritové rostliny se často vypořádávají s prachem více než se škůdci, takže pokud listy vypadají matně, použijte navlhčený hadřík a jemně je otřete. Nebo vezměte rostlinu ven, pokud jsou teploty dostatečně vysoké, a lehce ji postříkejte vodou z hadice, abyste smyli nahromaděný prach.

Pravidelně rostlinu (včetně spodních stran listů) kontrolujte, zda neobsahuje mšice, šupiny, svilušky a moučné brouky. Obzvláště moučníci jsou běžným problémem rostlin nefritů. Tento hmyz vypadá jako malé, rozmazané bílé skvrny. Pokud si všimnete některého z těchto škůdců pokojových rostlin, otřete je z rostliny papírovou utěrkou nastříkanou lihem.

Jak množit nefritovou rostlinu
Rozmnožování nefritové rostliny je tak jednoduché, jako vzít jeden list ze zdravé, zralé rostliny a zapíchnout ho do půdy. Nejprve však budete muset připravit list na množení tak, že necháte spodní část listu zaschnout, aby se vytvořil strup na místě, kde jste jej odstranili z hlavní rostliny. Ponořte stroupavý konec do prášku zakořeňovacího hormonu a poté jej přidejte do směsi poloviny zeminy a poloviny vermikulitu. Umístěte ji na dobře osvětlené místo a občas zamlžte. Brzy uvidíte, jak se začnou tvořit kořeny a malé rostliny. Pokud dáváte přednost množení tímto způsobem, můžete postupovat stejným způsobem s 3palcovým řezem.

Druhy nefritové rostliny

Nefritová rostlina

Crassula ovata se vyvine v odolný keřovitý strom, který je skvělým společníkem kaktusů a jiných sukulentů. Prodává se také jako Crassula argentea a Crassula portulacea.

Stříbrný nefrit

Crassula atropurpurea arborescens má zploštělé stříbřitě modré listy s červeným okrajem. Může dorůst do výšky 6 stop a potřebuje stejný typ péče jako běžná nefritová rostlina.

Nefrit pestrý

Crassula ovata ‚Variegata‘ roste stejně jako jadeit obecný, ale má krémově bílé panašované listy.

 

Doprovodné rostliny pro Jade Plant
Spárujte nefritové rostliny v květináčích s nízko rostoucími, slunce milujícími sukulenty, které mají také nízké požadavky na vodu, jako jsou slepice a kuřata nebo nápadný rozchodník.

Při hledání doprovodných rostlin pro venkovní nefritové rostliny je důležité vzít v úvahu jak podmínky růstu, tak požadavky na prostor pro každou rostlinu. Hledejte sukulenty, kterým se bude dařit i v dobře odvodněné, písčité půdě a na plném slunci.

Agave desmetiana ‚Varigata‘
Stejně jako nefritová rostlina i agáve desmetiana dobře roste v písčitých, dobře odvodněných půdách a na plném slunci, ale snáší i částečný stín. Jeho zakřivené, jasně zelené listy se zlatožlutými okraji jsou ostrým kontrastem k lesklým, masitým listům rostliny nefrit.

Modré křídy
Modré křídy neboli Senecio mandraliscae jsou vynikající půdopokryvné sukulenty, které se běžně používají v krajinářských návrzích pro teplé klima (zóny 10 a 11). Vytváří modrozelené hroty v krátkých válcovitých stoncích, které rostou asi 6 až 8 palců na výšku a mohou se šířit přibližně 1 až 2 stopy na šířku.

Coppertone Sedum
Coppertone Sedum, nebo S. nussbaumerianum, je pěkná stálezelená trvalka (v zónách 10 a vyšších), která na plném slunci získá krásnou měděnou barvu. Je elegantním a nečekaným doplňkem do skalek a sukulentních zahrad i do kontejnerových výsadeb.

Často kladené otázky
Jaké jsou běžné problémy s nefritovou rostlinou?
Pokud má vaše rostlina scvrklé listy, potřebuje více vody. Pokud ztrácí listy, pravděpodobně potřebuje více světla. Pokud má mnoho žlutých listů (na rozdíl od několika málo), je pravděpodobně přemokřené.

Mohou být nefritové rostliny zakořeněny ve vodě?
Vlastně ano! Chcete-li tak učinit, vezměte 3 až 6-palcovou větev nebo řez ze zdravé rostliny nefritu a odstraňte všechny listy poblíž základny stonku, které by mohly být pod hladinou vody. Abyste snížili riziko hniloby kořenů, nechte větvičku nebo stroupek po několik dní (nebo déle, pokud je odřezek velký). Jakmile je mozolnatý, ponořte jej do čisté filtrované vody pomocí párátek, aby řízek držel na místě. Umístěte řízek na slunné místo a každých pár dní vyměňte vodu, dokud se nezačnou tvořit nové kořeny. Může to trvat měsíc nebo dva, ale po vzejití kořenů můžete řízek přesadit do půdy.

Jak dlouho žijí nefritové rostliny?
Nefritové rostliny mají úžasnou životnost a při správné péči mohou žít 50 až 100 let. Jsou také považováni za štěstí a má se za to, že přinášejí prosperitu a štěstí těm, kteří se o ně starají. Z tohoto důvodu jsou nefritové rostliny často předávány z generace na generaci jako cenné dědictví.