Jak zasadit a pěstovat pohárovou rostlinu

Použijte tyto tipy k pěstování kalichové rostliny, vysoké původní trvalky, která přitahuje ptáky a opylovače.

Miska je původní prérijní trvalka s velkým zastoupením v krajině. Dorůstá do výšky 9 stop a je zakončena žlutými květy podobnými kopretinám po celé týdny v létě. Miskovka (Silphium perfoliatum) získala svůj obecný název podle způsobu, jakým se její listy omotávají kolem stonků a vytvářejí malé rezervoáry – nebo pohárky – které zadržují dešťovou vodu. Pěvci jsou přitahováni k vodě a hodují na semenech baňkových rostlin. Čmeláci a včely medonosné využívají části rostliny k hnízdění a několik opylovačů navštěvuje miskovité rostliny pro pyl a nektar.

 

Přehled pohárových rostlin
RODOVÉ NÁZEV Silphium perfoliatum
BĚŽNÝ JMÉNO Cup Plant
DOPLŇUJÍCÍ BĚŽNÁ JMÉNA Zařízení na kompas
TYP ROSTLINY Trvalka
SVĚTLO Slunce
VÝŠKA 6 až 9 stop
ŠÍŘKA 1 až 3 stopy
BARVA KVĚTU Žlutá
BARVA LISTŮ Modrá/zelená
VLASTNOSTI SEZÓNY Summer Bloom
SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI Přitahuje ptáky, nenáročná na údržbu
ZÓNY 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
MNOŽENÍ Osivo
ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ Odolný vůči suchu

Kam zasadit pohárovou rostlinu
Hrnková rostlina je doma v prérijní zahradě nebo luční výsadbě. Zasaďte ji spolu s dalšími severoamerickými prérijními rostlinami, jako je modrásek, velký bluestem, třapatka a monarda, abyste vytvořili neustále se měnící oázu divoké zvěře.

Prostor je důležitým faktorem. Počítejte s tím, že tato dlouhověká trvalka doroste do výšky 6 až 9 stop a šířky 1 až 3 stopy. Má značné zastoupení v zahradě a nejlépe se vysazuje na zadní straně okraje krajiny, kde poskytuje odvážnou strukturu. Pohárová rostlina je také vynikajícím doplňkem do naturalizované nebo málo udržované krajinné oblasti.

Pohárková rostlina se rychle šíří semeny. Buďte připraveni vytáhnout nechtěné sazenice v pěstěných zahradách; sazenice jsou často vítány v prérijních zahradách a lučních výsadbách.

Jak a kdy zasadit pohárovou rostlinu
Podzim je nejlepší čas pro výsadbu kalichové rostliny ze semen. Semínka rozsypte na připravený záhon a lehce je zatlačte do půdy. Celé semenné lůžko zakryjte volnou pokrývkou slámy a záhon zalijte. Semena lze vysévat i na jaře, ale před výsevem vyžadují dvouměsíční období studené stratifikace.

Školka hrnkových rostlin začíná brzy na jaře ve stejné hloubce, v jaké rostly v květináčích.

Nové sazenice a sazenice pravidelně zalévejte během prvního vegetačního období, abyste podpořili silný vývoj kořenů. Na kořenovou zónu rozprostřete 2 palce silnou vrstvu mulče, abyste zabránili odpařování půdní vlhkosti a udrželi plevel na uzdě.

Tipy pro péči o rostliny v poháru
Pohárová rostlina je nenáročná na údržbu, která vzkvétá, když jsou uspokojeny její základní potřeby.

Světlo
Pohárová rostlina nejlépe roste na plném slunci – alespoň 8 hodin přímého slunečního záření denně. Pochází ze severoamerických prérií a baňkovi se daří na stanovištích s celodenním slunečním světlem. Snáší několik hodin stínu a je známo, že roste na okraji prérie, poblíž lesů, ve svém přirozeném prostředí.

Půda a voda
Pohárová rostlina snáší suchou půdu i jíl, ale nejlépe roste v dobře odvodněné půdě bohaté na živiny. Drobivá, tmavě hnědá hlína je ideální pro pěstování hrnkových rostlin, ale tato houževnatá trvalka přežije, a dokonce se jí daří, v mnoha typech půdy.

Teplota a vlhkost
Teplo a vlhko rostlině nevadí. Této prérijní rostlině se daří ve vysoké vlhkosti a teplotách až 100 °F. V zimě snáší teploty až 15 °F. Jako bylinná trvalka koncem podzimu odumírá zpět na úroveň země, ale spící kořeny po mírné nebo tuhé zimě vysílají nové výhonky.

Hnojivo
Misková rostlina nepotřebuje hnojivo. Zvyšte živiny v kořenové zóně rostliny a zlepšujte strukturu půdy tím, že kolem rostliny každoročně na jaře rozprostřete 2 palce silnou vrstvu kompostu. Kompost se rozloží a přesune do půdního profilu, přidá živiny a zlepší texturu.

Prořezávání
Tato trvalka nevyžaduje žádné prořezávání. Je-li to žádoucí, lze dosévání omezit ostříháním odkvetlých květů, jakmile odkvetou. Odstraněním květů se eliminuje potenciál rostliny produkovat semena.

Škůdci a problémy
Pohárková rostlina nemá žádné významné škůdce, ale agresivně znovu semenuje, pokud není mrtvá. Sazenice se obvykle snadno vytahují ze země, když jsou mladé. Zavedené rostliny mají rozsáhlý, vláknitý kořenový systém a jejich eradikace je náročnější. Nepotřebné sazenice co nejdříve odstraňte.

Jak množit pohárovou rostlinu
Nejjednodušší způsob, jak namnožit kelímkovou rostlinu, je přesadit sazenice z původní rostliny. Mladé sazenice vykopejte, jakmile si jich všimnete, a přesaďte je na požadované místo. Zalévejte sazenice pravidelně po dobu několika týdnů, abyste je povzbudili k rozvoji robustního kořenového systému.

Hrnkovou rostlinu můžete také rozmnožit sběrem semen po jejich dozrání na konci léta. Semena skladujte na suchém a chladném místě. Dejte je na dva měsíce do lednice pro stratifikaci za studena a brzy na jaře zasejte semena do zahrady. Semínka zatlačte necelý ¼ palce do půdy a jemně zalévejte. Sazenice se objeví během několika týdnů.

Druhy pohárových rostlin
Existují dvě odrůdy kalichové rostliny. Silphium perfoliatum je typ, který je široce dostupný ve středních a jižních státech USA. Druhou odrůdou je Silphium connatum, která má chlupaté stonky. Tato odrůda je poměrně vzácná a vyskytuje se pouze v několika středoatlantických státech.
Cup Plant Companion Plants
Smíchejte kalichové rostliny s ostatními domorodci z prérií a vytvořte bohatou tapisérii barev a textur, která láká divokou zvěř.

Malý Bluestem

Bluestem (Schizachyrium scoparium) je nenáročná okrasná tráva, která je krásná na podzim, kdy její modrozelené listy přecházejí z rezavých do vínově červené. Ptáci, hmyz a malá zvířata používají malý bluestem jako potravu a úkryt. Trsy rostou pouze 1–2 stopy vysoké, ale kvetoucí stonky dosahují 5 stop. Zóny 3–9

Velký Bluestem

Bluestem (Andropogon gerardii) je tráva teplého období a většina jejího růstu se vyskytuje během teplých letních měsíců. Tato tráva však vykazuje atraktivní podzimní barvu a je vysoká – až 8 stop – přes zimu a její semena se pohybují ve větru. Zóny 4-9

Třapatky

Třapatky jsou původní trvalky, které vytvářejí velké květy od léta do podzimu. Květy třapatky nachové (Echinacea purpurea) mají hnědý střed s růžovofialovými okvětními lístky, ale jiné druhy jsou dostupné v oranžových, žlutých a červených odstínech. Většina odrůd dorůstá do výšky 4 stop. Zóny 3–9

Joe-Pye Weed

Plevel Joe-Pye (Eutrochium purpureum) je původní divoká květina se sytě zelenými listy a vzdušnými fialovými květy, které dodávají zahradě texturu nebo působí jako pozadí pro menší rostliny. Kvete koncem léta a je oblíbená u motýlů a dalších opylovačů. Dorůstá do výšky a šířky 8 stop. Zóny 3-10

Zlatobýl

Zlatobýl (Solidago spp.) se svými žlutými květy začíná koncem léta a pokračuje až do podzimu. Některé odrůdy se vyznačují velkými květinovými shluky na vrcholcích vysokých stonků; jiné se mohou pochlubit půvabně klenutými stonky držícími jednotlivé řady květů. Dorůstá do 3 stop výšky a šířky. Zóny 4-8

Často kladené otázky
Může baňková rostlina růst v deštných zahradách?
Ano, baňková rostlina dobře snáší dešťové zahrady, pokud je vysazena poblíž břehů dešťové zahrady. Neroste dobře v bažinaté půdě, ale poroste v půdě, která je občas na krátkou dobu mokrá.

Kde si mohu koupit šálkovou rostlinu?
Hledejte pohárové rostliny v sekci původních rostlin ve vašem místním zahradním centru. Někteří distributoři původních rostlinných semen prodávají semena baňkových rostlin.

Jak dlouho žije bahenní rostlina?
Pohárová rostlina je trvalka, která žije mnoho let. Rostliny se volně vysévají a často rostou v hustých koloniích a poskytují barvu a strukturu v prérii nebo zahradě po celá desetiletí.