Jak zasadit leknín do nádoby, abyste rozjasnili své jezírko

Tato vodní rostlina vypadá krásně ve velkých i malých vodních zahradách.

Dokonce i malý vodní prvek může okamžitě učinit váš dvůr kouzelnějším a několik rostlin leknínů (Nymphaea spp.) plovoucích na hladině může způsobit, že jezírko vypadá přímo zasněně. Tyto vodní rostliny rostou z hlíz zasazených pod vodou a vysílají stonky se zaoblenými listy a barevnými květy ve tvaru hvězdy, které plavou na hladině.

Nejlepší je vysadit lekníny do nádob, ať už máte přírodní nebo umělé jezírko, nebo třeba jen malou vodní zahrádku. Nádoba zabraňuje rostlině prorůst přes jezírkovou fólii nebo příliš velká a ovládnout vaše jezírko. V květináči lze pěstovat jakoukoli odrůdu leknínu, protože tyto rostliny dorostou pouze do velikosti nádoby, ve které jsou. Podle těchto jednoduchých kroků zasaďte leknín do nádoby, kterou přidáte do své vodní zahrady.

Co budete potřebovat
Vybavení / Nástroje
1 pár zahradnických nůžek

Materiály
1 široká, mělká nádoba
1 velký kus pytloviny do nádoby
1 pytel zahradní zeminy
1 balení pelety vodního hnojiva
1 hlíza leknínu
1 pytel hrachového štěrku

Instrukce

Vyberte kontejner

Použijte širokou a mělkou nádobu. Dobrá velikost je 18 palců široká a alespoň 10 palců hluboká. Hlíza, která je podobná oddenku kosatce, roste vodorovně. Můžete použít nádobu s drenážními otvory nebo bez nich. Pokud jsou tam drenážní otvory, vyložte květináč pytlovinou, aby půda zůstala v nádobě. Půda, která se vyluhuje, může zakalit vodu ve vašem jezírku.

Naplňte nádobu zeminou

Použijte těžkou pytlovanou zeminu určenou pro použití na zahradě, ne kyprou zeminu z květináče, která vyplave z nádoby. Ze stejného důvodu se vyhněte směsím půdy s rašelinou, vermikulitem nebo perlitem. Obohaťte půdu peletami vodních hnojiv vyrobených speciálně pro tento úkol. Před výsadbou je zatlačte do půdy.

Čištění rostlin

Před výsadbou hlíz leknínů do nádoby odstraňte staré listy a silné, masité staré kořeny pomocí zahradnických nůžek. Pak může jít více energie rostliny do růstu nových kořenů, listů, stonků a květů. Ponechte pouze vzcházející listy a poupata a novější, vlasové kořínky.

Rostlinné hlízy

Zasaďte hlízu ke straně květináče tak, aby rostoucí špička směřovala nahoru (v úhlu asi 45 stupňů) a ke středu květináče. Odříznutý konec by měl být hlouběji v květináči a rostoucí konec hlízy leknínu by měl trčet asi centimetr nad povrch půdy.

Přidejte štěrk

Zakryjte půdu asi půlcentimetrovou vrstvou hrachového štěrku nebo jiných malých oblázků, které pomohou udržet půdu v nádobě. Pokud chcete, aby byl štěrk nad vodou méně viditelný, použijte kameny tmavé barvy.

Umístěte hrnec do vody

Zasazený květináč by měl být spuštěn do jezírka pod úhlem, aby mohl uniknout veškerý zachycený vzduch. Nastavte základnu hrnce do hloubky 12 až 18 palců. Listy vyplavou na povrch. Pokud je jezírko hlubší než 18 palců a nemá vestavěné výsadbové lišty, podepřete květináč kameny, aby byl přibližně v této hloubce.