Jak změnit barvu květů hortenzie

Hortenzie jsou velmi oblíbeným druhem květin, které jsou známé jako skvělé umělce, pokud jde o květy a barvy květů.

Jsou oblíbenými doplňky, které mnoho lidí miluje mít na zahradě nebo v nádobách v domácnosti.

Ještě lepší je, že mají jedinečný trik, jak mohou měnit barvy svých květin.

To je technicky dáno podmínkami půdy a živinami a dalšími prvky, které se v půdě nacházejí.

Zde si projdeme, jak tento kouzelný trik funguje a jak změnit barvu květů hortenzie ve vaší sbírce.

Některé konkrétní věci je třeba udělat, ale celkový proces je poměrně snadný, když víte, co dělat a co ne.

Jak změnit barvu hortenzie
Na rozdíl od většiny květin může většina odrůd hortenzií měnit barvy. Zahradníci z 18. století si toho poprvé všimli a zaznamenali zvláštní výskyt v raných zahradních časopisech a zprávách.

Raní zahradníci experimentovali s tímto jevem zakopáváním rezavých hřebíků, naléváním čaje, zakopáváním jiných potravin, přesazováním květin na nová místa a dokonce pronášením kouzel a zaříkáváním kolem svých rostlin.

V době, kdy věda pro světského člověka téměř neexistovala, vysvětlení tohoto účinku do značné míry spadalo na magii a nadpřirozeno. Je to však pH půdy, které určuje barvu květů.

Podle American Scientist „barva mnoha květů hortenzie působí jako přirozený indikátor pH pro půdu, ve které rostlina roste. Takové květy mají modré sepaly, když keř roste v kyselé půdě, ale vyvinou červené nebo růžové sepaly, když rostou v neutrálních až zásaditých půdách. Barva květu hortenzie prozrazuje pH půdy.“

Chcete-li tedy změnit barvu své hortenzie, ať už z růžové nebo z modré, budete muset provést změny v půdě, které posunou úrovně pH na zásaditější nebo kyselejší.

Triky, jak změnit barvu hortenzie
Obecně řečeno, půda je považována za kyselou, když má pH nižší než 6,0. Kyselá půda často dává modré nebo levandulově modré květy hortenzie.

Na druhé straně alkalická půda je půda, která má pH vyšší než 7,0.

Tento druh půdy podporuje růžové a červené odstíny v květech hortenzie. Při pH mezi 6 a 7 mohou mít květy odstíny fialově modré až fialově růžové.

Díky této vlastnosti mohou domácí zahradníci používat různé přísady do půdy ke změně pH půdy a tím ke změně barev květů na rostlině hortenzie.

Ve skutečnosti může mít hortenzie různé barvy květu na stejném keři, pokud se kořeny rozšíří dostatečně daleko, aby zasáhly půdní kapsy s různými úrovněmi pH. Obvykle budou hortenzie spíše na alkalické straně barevného spektra.

Mezi domácí prostředky, jak změnit květy do modra, však patří přidání octa nebo citronové šťávy do půdy, mulčování rostliny kávovou sedlinou, přimíchání citrusové kůry a jehličí borovice; nebo zahrabávání rezavých hřebíků, haléřů a kovu kolem systému úkrytu rostliny.

Důležité aspekty, které je třeba mít na paměti
Přestože je hortenzie jedinečná a dokáže měnit barvy květů, je důležité si uvědomit, že příroda může být nestálá a ne vždy se podřídí naší vůli. Aditiva do půdy může být nutné aplikovat znovu a znovu, aby se vytvořily dostatečně vysoké hladiny, aby ovlivnily pH půdy, aniž by vaši rostlinu šokovaly náhlou a drastickou změnou.

Může trvat několik měsíců, než dojde ke změně a než dojde k zahájení barevné lodi. Také byste neměli být zklamáni, pokud barva zůstane stejná, i když se snažíte změnit barvu hortenzií. Některé selekce odolávají změnám kvůli rozsáhlému selektivnímu šlechtění a křížení, které bylo provedeno za účelem vyvinutí specifik velikosti rostlin a velikosti květu, které dnes vidíme.

 

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je, že bílé hortenzie mají tendenci zůstat bílé a ve skutečnosti se neposunou do jedné nebo druhé barvy. Obvykle zůstávají bílé nebo nanejvýš nabývají slabého růžového nebo modrého odstínu.

A nakonec. nebuďte překvapeni, když hortenzie, kterou jste si koupili v obchodě, změní barvu, až příště vykvete, když ji vysadíte venku.

Pamatujte: pH půdy určuje barvu květu a mnoho věcí může ovlivnit hladinu pH a tím ovlivnit barvu vašich hortenzií.

Zdroj: gardenloversclub.com