Jednoduché palačinky

Celkový čas: 20 min
porce: 4

Ingredience

1 šálek víceúčelové mouky (lžící a zarovnané)
2 lžíce cukru
2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky soli
1 šálek mléka
2 lžíce nesoleného másla, rozpuštěného nebo rostlinného oleje
1 velké vejce
1 lžíce rostlinného oleje
Různé polevy, jako je máslo, javorový sirup, cukrářský cukr, med, džemy, zavařeniny, slazená šlehačka nebo čokoládový sirup

Instrukce:

Krok 1
Předehřejte troubu na 90 stupňů C; mějte připravený pečicí plech nebo žáruvzdorný talíř, abyste udrželi upečené palačinky v troubě teplé. V malé misce smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl; dát stranou.

Krok 2
Ve střední misce rozšlehejte mléko, máslo (nebo olej) a vejce. Přidejte suché přísady do mléčné směsi; šlehejte do zvlhnutí (nepřemíchejte, pár malých hrudek je v pořádku).

Krok 3
Rozpalte velkou pánev (nepřilnavou nebo litinovou) nebo gril na středním stupni. Přeložte list papírového ručníku na polovinu a navlhčete olejem; pánev opatrně vytřete naolejovanou papírovou utěrkou.

Krok 4
Na každou palačinku nalijte na pánev 2 až 3 polévkové lžíce těsta a zadní částí lžíce těsto rozetřete do kulatého tvaru (do velké pánve by se vám měly vejít 2 až 3).

Krok 5
Vařte, dokud povrch palačinek nebude mít nějaké bublinky a pár jich praskne, 1 až 2 minuty. Opatrně otočte tenkou stěrkou a vařte, dokud na spodní straně nezhnědne, ještě 1 až 2 minuty. Přeneste na plech nebo talíř; volně přikryjte hliníkovou fólií a udržujte v teple v troubě. Pokračujte dalším olejem a zbývajícím těstem. (Budete mít 12 až 15 palačinek.) Podávejte teplé s požadovanou polevou.

Variace na palačinky
Krok 1
PODMÁSLÍ: V kroku 1 přidejte do suché směsi 1/2 lžičky jedlé sody. V kroku 2 vyměňte mléko za nízkotučné podmáslí.

Krok 2
JOGURT: V kroku 1 přidejte do suché směsi 1/2 lžičky jedlé sody. V kroku 2 nahraďte mléko 2/3 šálku obyčejného nízkotučného jogurtu a 1/3 šálku mléka.

Krok 3
CELOZRNNÉ S JOGURTEM: V kroku 1 nahraďte univerzální mouku 1/2 šálku celozrnné mouky, 1/4 šálku každé kukuřičné mouky a pšeničných klíčků a 1/2 lžičky jedlé sody. V kroku 2 nahraďte mléko 2/3 šálku obyčejného nízkotučného jogurtu a 1/3 šálku mléka.

Zdroj: marthastewart.com