Jsou Caladiums trvalky, které se po zimě vracejí?

Chcete-li si užívat caladium jako trvalky, použijte tyto tipy k ochraně před nízkými teplotami.

Caladium jsou úžasné tropické rostliny s barevnými listy, které rozzáří stinnější místa ve vaší zahradě. Jsou ale caladium trvalky, které se po zimě každoročně rozrůstají? Nebo budete muset koupit nové rostliny, které je na jaře vyměníte? Zde je to, co potřebujete vědět, abyste ze svých caladium vytěžili maximum a udrželi je rok od roku v růstu.
Caladium byla zpočátku omezena na stinnější místa, jen několik hodin denně svítilo skvrnité slunce nebo méně intenzivní ranní sluneční světlo. Novější odrůdy však mohou mít určité přímé sluneční světlo, zejména v severnějších oblastech.

Co jsou Caladiums?
Caladium jsou vytrvalé rostliny, ale po zimě znovu vyrostou v oblastech bez mrazu. Vytrvalé v zónách 9-13 jsou tyto tropické rostliny snadno zabity mrazem a nedaří se jim dobře v chladném počasí. Vše, co je dostatečně chladné, aby vám to dalo kabát, je pro ně obecně příliš chladné. Nicméně nezoufejte. Caladium lze pěstovat jako letničky a pokojové rostliny nebo je vysazovat venku a každý rok vykopávat jako jiřiny.

Caladiums vyrůstají z cibule (odborně označované jako hlízovitá). Při nákupu si můžete všimnout různých velikostí žárovek. Listy rostou přímo z pupenů na cibulkách a čím více jich je, tím více listů získáte. Větší žárovky proto vyžadují vyšší cenu. Sáčky s caladium žárovkami z velkého obchodu s krabicemi jsou pravděpodobně menší žárovky. Budou stále růst; prostě neudělají tolik listí. Ale menší cibulky lze zasadit blíže k sobě, aby se vytvořil plnější efekt.

Většina caladium pěstovaných jako v zahradách jsou kultivary Caladium bicolor a jsou jich na výběr stovky. Caladium jsou někdy označovány jako sloní uši nebo andělská křídla, ale zkontrolujte, zda na štítku rostliny najdete rodové jméno Caladium. Ostatní rostliny, jako jsou alocasias, mají také tato běžná jména.

Přezimující Caladium
Mnoho zahradníků zachází s caladium jako s letničkami a nechá je zemřít na konci sezóny, když přijde chladné počasí. Pak si koupí nové caladium, které zasadí v následujícím roce. Pokud však máte caladium, které se vám opravdu líbí nebo chcete ušetřit náklady, můžete hlízy vykopat na začátku podzimu a uložit je na chráněné místo, dokud se na jaře nevrátí teplejší počasí. Jen se ujistěte, že jste vykopali caladium před prvním podzimním mrazem ve vaší oblasti. Poté postupujte takto:
Hlízy opatrně vykopejte zednickou lžící.
Odstřihněte všechny zbývající listy nebo kořeny.
Cibule nechte vyschnout na zastíněném místě, které vydrží několik dní nad bodem mrazu.
Po zaschnutí vložte žárovky do kartonové krabice naplněné dřevěnými hoblinami nebo slámou.
Krabičku skladujte na chladném a tmavém místě. Postačí zadní část skříně nebo sklepní police.
Na jaře začněte probouzet cibulky tím, že je zasadíte do interiéru na teplé místo. Nebo je po zahřátí půdy vysaďte ven.
Pokud jste celé léto pěstovali caladium v nádobách na palubě nebo terase, na podzim to máte jednoduché. Jakmile začne odumírat, odstřihněte zbývající listy a přeneste celý květináč do nevytápěné garáže nebo kůlny, která zůstane nad bodem mrazu. Na jaře přesuňte květináč ven, jakmile pomine veškeré nebezpečí mrazu.

Kdy a jak zasadit cibulky Caladium
Caladium lze zakoupit jako cibule připravené k použití v zemi nebo jako rostliny ve školkách. Zahradníci ze severu mohou chtít zahájit své caladium uvnitř, aby získali náskok v sezóně.

Výsadba Caladiums uvnitř
Vyberte květináč s drenážními otvory.
Naplňte hrnec čerstvou směsí na zalévání.
Vložte cibulky do zalévací směsi očima nahoru a celou cibuli lehce zakryjte.
Dobře zalijte a počkejte, až se objeví listy. Nepřestávejte zalévat, než vyskočí listy a riskujete hnilobu cibulí.
13 nejlepších hrnkových zemin pro pokojové a venkovní rostliny

Výsadba caladium venku
Počkejte, až teplota půdy dosáhne 70 °F. Caladium neroste při nižších teplotách a cibule jsou náchylné k hnilobě ve studené, vlhké půdě.
Zapracujte kompost nebo odleželý hnůj do záhonu. Pro nádoby použijte vysoce kvalitní zalévací směs a přidejte trochu hotového kompostu.
Umístěte žárovky dva palce hluboko a zakryjte je zeminou.
Větší cibuloviny na zahradě by měly být od sebe vzdáleny alespoň 8 palců. Menší cibulky nebo ty v nádobách mohou být blíže u sebe.

Často kladené otázky
Mohou caladium zůstat v zemi celou zimu?
Pokud je vaše zahrada v zóně 9 nebo teplejší, můžete nechat caladium v zemi. Jako tropické rostliny nesnesou nízké teploty ani vlhkou, chladnou půdu, ale v přírodě by samozřejmě zůstaly v zemi.

 

Jeleni rádi jedí caladium?
Přestože jsou caladium odolné vůči jelenům, rozhodně nejsou odolné vůči jelenům. Někteří zahradníci uvádějí, že jeleni chodí přímo u jejich caladium, zatímco jiní mají na toto téma vybraná slova. Caladium obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, které mohou způsobit podráždění úst, což by mohlo vysvětlit neochotu jelena jít nad rámec chuťového testu.

 

Kvetou caladium?
Je vzácné, aby caladium pěstované jako okrasné kvetlo, ale stává se to. Většina zahradníků ořezává květiny, protože nejsou příliš nápadné a berou zdroje, které by jinak mohly být vynaloženy na velkolepější růst listů.