Jsou Morning Glories vytrvalé rostliny, které mohou přežít zimu?

V závislosti na typu svlačce, který pěstujete, zde je to, co můžete očekávat.

Je pravděpodobné, že je buď milujete, nebo nenávidíte, ale jsou ranní slávy věčné? Ať už doufáte, že odpověď zní ne, takže zima tyto rostliny ve vaší zahradě vyhubí, nebo chcete, aby se tyto rostliny na jaře vrátily, zde je to, co můžete od ranních slávic očekávat.

Co jsou jitřenky?
Většina jitřenek pěstovaných okrasně v zahradách jsou letničky, existují však i některé trvalky. Stovky rostlinných druhů v rodu Ipomoea sdílejí společný název „jitřenka“, což může způsobit trochu zmatek ohledně toho, o které rostlině se diskutuje.

Typická svlačec, Ipomoea purpurea, je jednoletá vinná réva, kterou většina lidí pěstuje ve svých zahradách pro své pěkně fialové, modré, růžové, bílé nebo dvoubarevné květy. Zatímco někteří zahradníci oceňují ochotu rostliny rychle zakrýt mřížovinu, plot nebo vyšplhat na tyč, jiní ji považují za agresivní rostlinu, která přebírá vládu a je těžké ji odstranit.

Fialový květ svlačec

Ne všechny ranní slávy jsou liány. Na Velkých pláních je svlačec keřový (Ipomoea leptophylla) keřovitá trvalka. Jeho růžové květy trubkovitého tvaru vypadají podobně jako u jiných druhů ranních slávic, ale jeho široké stonky dosahují výšky asi 4 stop. Je odolný vůči suchu a dlouhověký, roste až 50 let. Světlice keřové jsou vynikající rostlinou pro xeriscaping, aby do suché krajiny přinesly některé rostliny lákající k opylování. Je také docela mrazuvzdorný, přežívá zimy až -25 °F.

Další révová rostlina z čeledi svlačcových, liána měsíčková (Ipomoea alba), jsou noční květy, které přitahují noční opylovače. Velké bílé květy se začínají otevírat za soumraku a nabízejí jemnou vůni a éterickou bílou záři v měsíčním světle. Vinice mohou dosáhnout délky 15 stop, což z nich dělá krásný večerní a noční doplněk vaší pergoly nebo zábradlí na palubě. Je to křehká trvalka v zónách USDA 10 a teplejších (v podstatě bez mrazu), ale lze ji pěstovat jako letničku v jiných oblastech.
Několik druhů svlačce je uvedeno jako invazivní nebo škodlivé plevele na jihu, zejména Ipomoea aquatica a Ipomoea hederacea.

Jak zasadit semena svlačce
Semena svlačec jsou pokryta tvrdým vnějším povlakem. Pokud procesu nepomůžete, semena nemusí vyklíčit. Vnější obal semen v přírodě slouží jako ochranná vrstva, která zajišťuje, že semena projdou náročnými podmínkami prostředí a nevyklíčí příliš brzy. Abyste semeni pomohli vyklíčit, nařízněte obal semene nožem nebo seškrábněte okraj pilníkem nebo brusným papírem. Poté semena namočte přes noc do vody.

Po posledním mrazu ve vaší oblasti vysaďte ranní slávy venku. Po prořezání a namočení, jak je uvedeno výše, je zasejte ¼ palce hluboko do záhonů doplněných kompostem. Poslouží každé slunné místo s dobrou drenáží, ale potřebují něco, na co šplhají. Po výsadbě je zalijte a lehce – velmi lehce – zakryjte mulčem, jako je sláma nebo jehličí. Jakmile vyskočí a začnou růst, přidejte další mulč, aby byla půda chladná a vlhká.

Pravděpodobně budete muset své mladé liány svlačec „představit“ jakékoli podpoře, kterou chcete, aby šplhaly, a nasměrovat rostoucí tipy na správná místa. Ale jakmile se začnou spojovat, zbytek udělají sami a nebudou muset být k ničemu připoutáni.

Pokud žijete v oblasti s krátkým vegetačním obdobím, můžete semena svlačec začít uvnitř 4-6 týdnů před posledním mrazem, abyste získali náskok.

Často kladené otázky
Vracejí se ranní slávy každý rok?
V oblastech bez mrazu (zóny 9 nebo 10 USDA a teplejší) se vrátí zimomřiváci vytrvalí. Pro většinu zahradníků v USA to není problém. Každoroční ranní slávy se mohou samy vysévat, pokud jsou vhodné podmínky.

Jsou jitrocel jedovaté pro psy?
Konzumace svatojánků je pro psy a kočky toxická1 a pravděpodobně způsobí zvracení.

Jedí jeleni ranní slávy?
Verdikt je v tomto smíšený. Mnoho prodejců rostlin tvrdí, že ranní slávy jsou odolné vůči jelenům, ale mnoho zahradníků tvrdí, že tomu tak není. Jak už to tak bývá, jeleni vše ochutnají, aby si ověřili, zda se jim to líbí, a jejich průzkumné okusování může způsobit škodu.