Kdy a jak stříhat rostliny levandule v 5 jednoduchých krocích

Pravidelný řez levandule vám pomůže vypěstovat zdravější a plnější rostliny.

Vědět, jak prořezávat levanduli, je důležitou součástí udržení této rostliny zdravé a vypadat co nejlépe. Kdy stříhat levanduli je také klíčové, ale nebojte se, stříhání této bylinky není příliš složité. Trocha pečlivého zastřihování může omladit vaše rostliny a poskytnout vám náruč voňavé levandule pro recepty, ruční práce a aranžování květin. Tato příručka vám pomůže správně načasovat vaše úsilí o prořezávání a provést ty nejlepší řezy.

Proč prořezávat levanduli?
Každoroční prořezávání levandule poskytuje několik výhod, včetně:

Zjemnění tvaru rostlin
Povzbuzení keřovitějšího růstu
Produkce více květin
Prevence dřevnatých a nohatých stonků s řídkým růstem
Pokud potřebujete více důvodů pro prořezávání levandule, prořezávání je také nejjednodušší způsob, jak získat spoustu čerstvé levandule pro recepty, jako jsou citronovo-levandulové sušenky a bylinkový čaj. Můžete také množit řízky z vašich levandulových keřů a zdarma vyrábět nové levandule pro vaši zahradu.

Kdy prořezávat levanduli
Rostliny levandule stříhejte alespoň jednou ročně, i když někteří zahradníci je seřezávají dvakrát nebo třikrát za jediné vegetační období. Nejdůležitější čas pro prořezávání levandule je bezprostředně poté, co rostlina odkvete v létě až začátkem podzimu, i když možná budete chtít své rostliny podruhé zastřihnout později v sezóně, pokud vytvoří další záplavu květů. Protože stříhaná levandule může být náchylnější k poškození v zimě, přestaňte své rostliny levandule stříhat šest týdnů před datem prvního mrazu ve vaší oblasti.

Levanduli můžete stříhat i na jaře, ale to může být ošidné, zvláště u listnatých odrůd. Rostliny levandule často nevyrostou, když jsou řezány zpět na své dřevnaté části. Z tohoto důvodu, pokud levanduli stříháte na jaře, vždy počkejte, až vyraší nové listy, abyste se vyhnuli zařezávání do dřevnaté části rostliny.

Rostlinám levandule prvního roku prospívá stříhání, ale ještě důležitější je stříhat zralou levanduli. Pokud začnete levanduli stříhat v prvním roce, můžete rostlinu snáze tvarovat a prořezávání podpoří bujnější růst a keřovitější stonky.

Při pěstování levandule jako pokojové rostliny obvykle stačí jeden jarní řez.

5 kroků pro prořezávání levandule
Pokud s prořezáváním levandule začínáte, je často nejjednodušší začít s prořezáváním od konce léta do časného podzimu. Pokud potřebujete vzhled rostliny dále vylepšit, můžete vždy navázat jarním řezem. Následující kroky fungují dobře na jakýkoli druh levandule, i když možná budete chtít být méně agresivní s řezy, pokud pěstujete francouzské nebo španělské odrůdy levandule.

1. Zvolte správný čas pro prořezávání.
Nejlepší čas pro řez levandule je obvykle ihned poté, co rostlina přestane kvést, obvykle koncem léta až začátkem podzimu. Levanduli nestříhejte příliš pozdě v sezóně, protože rostliny stříhané těsně před mrazem nemusí chlad dobře zvládnout.

V suchých dnech je nejlepší prořezávat rostliny brzy ráno, protože řezné řezy za těchto podmínek rychleji tvoří mozol a je méně pravděpodobné, že se do nich dostanou choroby rostlin.

2. Vyčistěte nástroje.
Před stříháním levandule vždy nástroje dezinfikujte lihem, abyste zabránili šíření chorob rostlin. Můžete také chtít nabrousit čepele před zahájením práce, abyste zajistili, že řezy budou pěkné a čisté.

3. Odřízněte zelené stonky.
Shromážděte část stonků levandule do jedné ruky a odřízněte je nůžkami alespoň 2–3 palce nad místem, kde začíná dřevitá část rostliny. Pokračujte v tomto procesu, sbírejte a odřezávejte stonky levandule, dokud rostlinu nezkrátíte asi o jednu třetinu. Pokud pracujete pouze s několika rostlinami levandule, je to dost snadné udělat s nůžkami, ale možná budete chtít použít nůžky na velký keř nebo živý plot.
Řezy provádějte pouze v zelených částech rostlin levandule. Pokud řežete do zalesněných částí, je velká šance, že rostlina znovu nevyroste. Dřevěné části rostliny odstraňujte pouze v případě, že jsou poškozené nebo kazí celkovou formu levandule.

4. Vytvarujte rostlinu.
Při práci se snažte zachovat zaoblený vzhled levandulové rostliny tím, že stonky zastřihnete o něco kratší směrem k obvodu rostliny a necháte je o něco delší ve středu rostliny. To vytváří rafinovanou, kopcovitou siluetu rostliny, ale nedělejte si starosti s dokonalými střihy.

5. Proveďte následné oříznutí.
I když to není nezbytně nutné, pokud levanduli stříháte na podzim, možná ji budete chtít na jaře znovu lehce zastřihnout, abyste vyčistili linie rostliny a odstranili zimou poškozené stonky. Jen mějte na paměti, že jarní řez může snížit množství květů, které vaše rostlina produkuje, takže je nejlepší prořezávat brzy, než se objeví poupata.

Jarní řez by měl nastat až poté, co rostlina začne rašit nové listy. Stříhání listnatých rostlin levandule, než začnou odlistovat, je obtížné a riskujete, že se zaříznete do dřevnatých částí rostliny.

Lze dřevitou levanduli zachránit?
Nejčastěji je doporučeným lékem na dřevitou levanduli vytáhnout rostlinu a začít znovu. Není pochyb o tom, že rehabilitace dřevité levandule nějakou dobu trvá a ne vždy je úspěšná. Pokud jste však ochotni riskovat starou rostlinu levandule, může to stát za to.

Omlazující dřevitá levandule se obvykle provádí v průběhu tří až čtyř let. Namísto prořezávání celé rostliny najednou by se rostlina levandule měla seřezávat po částech, aby se rostlina mezi seřezáváním několik měsíců zotavovala. Dřevitou levanduli je nejlepší prořezávat na jaře tak, že stonky seříznete o jednu třetinu až polovinu. Řezy provádějte v zelených částech rostliny a do dřevnatých částí řežte pouze v případě, že potřebujete odstranit odumřelé nebo poškozené větve.

Často kladené otázky
Měla by být levandule mrtvá?
Nemusíte zahánět utracené květy levandule, ale může to zlepšit vzhled rostliny a může povzbudit druhé splachování květů. Po odkvětu odstřihněte staré květy zahradnickými nůžkami nebo ostrými nůžkami.

Co mohu dělat s čerstvými řízky levandule?
Zatímco prořezávání levandule vám může zanechat spoustu levandule, kterou můžete použít v řemeslech a receptech, řízky levandule lze namnožit na nové rostliny ponořením odříznutých konců do zakořeňovacího hormonu a poté zahrabáním odříznutých konců stonků do vlhké zalévací směsi. Odřezky levandule můžete také použít k výrobě domácích bomb do koupele, potpourri, polštářků na oči a dalších.