Keto dieta: Co to je, jak funguje a proč nemusí být bezpečná

Chcete se dozvědět více o keto dietě? Zde je návod, jak funguje a proč to nemusí být bezpečné pro každého.
Ketogenní nebo zkráceně „keto dieta“ je nízkosacharidová „body hack“ dieta, která tvrdí, že spouští alternativní metabolický stav v těle, což vede ke snížení hmotnosti. Ketóza je stav, do kterého se vaše tělo dostává, když nedostává dostatek sacharidů z potravinových zdrojů a přechází na spalování tělesných tukových zásob. Vzniká tak něco, čemu se říká ketony, které lze využít jako energii. Pokud hladiny ketonů v krvi někoho dosáhnou více než 0,5 milimolu na litr, pak je ve stavu ketózy.
I když to zní jako ultimátní tělocvik a rychlý způsob, jak shodit přebytečná kila, extrémní povaha diety ji činí neudržitelnou a mnoho lidí zjistí, že jakmile přejdou zpět na sacharidy jako zdroj energie, ztracenou váhu naberou zpět. Je to proto, že keto dieta jednoduše není navržena pro dlouhodobé užívání, protože byla původně navržena tak, aby podporovala epilepsii u dětí rezistentní vůči lékům.
Proč je tedy keto dieta tak oblíbená? Existují nějaké vědecké důkazy, které naznačují, že může být použita pro hubnutí? A jsou nějaká rizika? Čtěte dále a dozvíte se více.
Laura Clark, registrovaná dietoložka, potravinová terapeutka a výživová poradkyně, nám poradila ketodietu. „Aby byla dieta oficiálně ‚keto‘, pouze 5–10 % denní energie by mělo pocházet ze sacharidů,“ vysvětluje. „To znamená méně než 50 g sacharidů denně. To přesouvá důraz na další makroživiny ve stravě, konkrétně na bílkoviny a tuky. Veškeré maso a ryby jsou zahrnuty, stejně jako máslo, olej, rostlinná mléka s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou mandle a kokos, a sýr. Ořechy, semínka a zelenina s nízkým obsahem sacharidů jsou v pořádku, stejně jako umělá sladidla a další věci, které se staly synonymem keto, například vývar z kostí.“
Studie v British Journal of Nutrition zjistila, že konzumace velkého množství bílkovin může pomoci s pocity sytosti, díky čemuž je aspekt keto diety s vyšším obsahem bílkovin potenciálně užitečný pro potlačení hladu. Problém s restriktivními dietami je často v tom, že lidé ztrácejí motivaci je držet, takže udržování nízké hladiny hladu pomocí velkého množství bílkovin může lidem pomoci, aby s ní zůstali konzistentní.
Nízkosacharidová povaha keto diety vyřazuje spoustu „základních“ potravin. To vylučuje všechny škrobové potraviny, jako je chléb, rýže nebo těstoviny, ovoce, některá zelenina, mléko a většina jogurtů a potraviny obsahující přidaný cukr, jako jsou sušenky, sladkosti a koláče.
Nahrazením sacharidů zdroji tuku prochází tělo fyziologickou změnou a dostává se do stavu zvaného ketóza. V ketóze tělo začne metabolizovat své zásoby tuku a produkovat ketony, které využívá jako energii místo svého obvyklého preferovaného zdroje – sacharidů.
Recenze v časopise Neuroscience & Biobehavioral Reviews naznačuje, že účinek cukru na náladu může být škodlivý a způsobit pocity únavy, někdy již 30 minut po konzumaci sacharidů.
Jedna recenze v International Journal of Environmental Research and Public Health naznačila, že keto dieta by mohla být prospěšná při léčbě obezity, pokud by byla zavedena pod dohledem lékaře. Mezi výhody patří snížení hladu u obézních dospělých a potenciál ke zlepšení oxidačního metabolismu tuků, což by mohlo snížit celkovou hmotnost. Přehled také shrnuje, že dieta může být užitečná v období od několika týdnů (k navození stavu ketózy) až po několik měsíců, ale doporučuje opatrnost při opětovném zavádění sacharidů do stravy subjektů.
Clark souhlasí s tím, že keto dieta může být užitečným nástrojem pro hubnutí. „Keto diety jsou spojeny s rychlejším počátečním úbytkem hmotnosti, hlavně kvůli ztrátě vody, když se zásoby sacharidů v těle spotřebují,“ říká. „Někteří lidé považují zasycení dosažené vyšším příjmem bílkovin a tuků za užitečný nástroj pro regulaci hmotnosti. Nicméně po 12 měsících jsou výsledky hubnutí mezi nízkosacharidovými a nízkotučnými přístupy podobné.“
Takže možná je keto dobrá volba pro ty, kteří se snaží vyvolat extrémní úbytek hmotnosti, pokud jsou pod lékařským dohledem, ale jak udržitelné je to v průběhu času? Clark uvádí, že nevýhodou keto diety je, že je obtížné ji dodržovat po delší dobu. „Klíčovým faktorem je dodržování předpisů – v konečném důsledku to, co je snadné dlouhodobě dodržovat,“ říká.
Za zmínku také stojí, že keto dieta nebyla navržena pro hubnutí, ačkoli studie World Obsesity Review naznačuje, že se pro tento účel stále více používá. „Keto dieta byla původně vyvinuta pro léčbu dětské epilepsie rezistentní na léky a byla navržena tak, aby byla prováděna pod lékařským dohledem,“ říká Clark o původním účelu ketodiety. „Nyní se testuje jako léčba jiných stavů, jako je chronická bolest, rakovina a neurologické stavy.“
JE KETO DIETA BEZPEČNÁ?
Clark doporučuje opatrnost těm, kteří mají základní zdravotní problémy. „Ti s již existujícími zdravotními problémy, jako jsou srdeční problémy, onemocnění jater nebo ledvin, mohou být opatrní,“ říká. „I když nemáme přesvědčivé důkazy o tom, že by keto dieta způsobovala nežádoucí účinky, je důležité, aby byl zapojen lékařský tým daného člověka. Stále nám chybí důkladné studie zabývající se dlouhodobými účinky dodržování keto diety.“
Stejně jako u jiných diet, které dramaticky mění způsob, jakým jíte tím, že vyloučíte celé skupiny potravin, nemůžeme doporučit, abyste keto dietu podstoupili bez dohledu lékaře. Keto dieta se sice stala oblíbenou u hubnoucích guruů, ale je extrémní a uvádí tělo do alternativního metabolického stavu, který by měl být bezpodmínečně sledován lékařem.