Los Angeles za méně než desetník: 20 věcí zdarma v LA

Los Angeles se může zdát jako hřiště bohatých a slavných, ale také se to hemží přírodními divy, architektonickým bohatstvím a drsnými uměleckými prostory, z nichž mnohé můžete zažít, aniž byste museli utratit peníze.

Než tedy začnete šetřit peníze na cestu do La La Landu, nezapomeňte, že některé z nejlepších věcí ve Městě andělů jsou zdarma.

1. Pláže
Vzhledem k tomu, že okres Los Angeles je domovem více než tuctu pláží, a ještě více v nedalekém okresu Ventura (na severu) a okrese Orange County (na jihu), můžete jednoduše prozkoumat všechny oblasti, které můžete dělat zdarma. bezplatné veřejné pláže oblasti. Pokud vás tlačí čas, držte se hlavních bodů: Santa Monica pro molo a jeho oblíbené ruské kolo a kolotoč, Malibu pro jeho přílivové bazény a výhledy na pobřeží a Venice Beach (viz č. 4) pro svou uměleckou scénu a sledování lidí . Podívejte se na nejlepší pláže Lonely Planet v LA, kde najdete další nápady.

2. Živé televizní vysílání
Opravdu můžete říct, že jste navštívili LA, pokud jste nezahlédli celebritu? Jedním ze způsobů, jak si zblízka prohlédnout některá dnešní známá jména, je zachytit živé nahrávání televizního pořadu, jako je The Price is Right a The Voice. A se správným plánováním to můžete začlenit do svého itineráře Los Angeles, aniž byste utratili ani cent. Oficiální turistická rada LA má všechny podrobnosti o tom, jak se dostat do zákulisí živých televizních nahrávek, a pokrývá škálu oblíbených talk show, herních pořadů a sitcomů.


3. Nápis Hollywood
Nápis Hollywood, jedna z nejznámějších památek v LA, postavený v roce 1923, se chystá oslavit své 100. narozeniny. I když se mohutného nápisu není možné dotknout, je možné si jej prohlédnout z mnoha vyhlídek po celém městě. Tyto různé výhledy poskytují nejen jako pohlednice dokonalé pozadí pro vaše fotografie z dovolené, ale zahrnují také některé z nejoblíbenějších turistických tras města (viz č. 7). Jedno z nejlepších míst pro sledování je v Hollywood & Highland Center, které je plné mnoha oblíbených restaurací a Dolby Theatre, kde se udělují ceny Akademie.


4. Benátská promenáda
Kromě stovek prodejců jídla, suvenýrů a umění je benátská promenáda známá mnoha bezplatnými atrakcemi: živými umělci; přilehlá cyklostezka (viz č. 16); barevné nástěnné malby známé jako benátské umělecké zdi; Venice Skate Park, Venice Pier, ideální pro západy slunce; a „domov kulturistiky“, Muscle Beach Venice, kam chodí známí kulturisté jako Arnold Schwarzenegger. A pokud se vydáte dva bloky do vnitrozemí, je zde také pozoruhodný nápis Benátky. Není divu, že po Disneylandu je Venice Beach druhou největší atrakcí jižní Kalifornie s až 30 000 návštěvníky denně. A nejlepší na tom: všechna hlavní losování jsou zcela zdarma.


5. ulice Olvera
Město Los Angeles začalo kolem roku 1781 právě v tomto bloku. Nyní je součástí El Pueblo de Los Angeles Historic Monument a přitahuje ročně více než dva miliony návštěvníků. Zde můžete najít 27 dochovaných historických budov města, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti jako bezplatná muzea; mezi ně patří nejstarší dochovaný dům ve městě, Avila Adobe. Ulice je také ideálním místem k ochutnání mexické kuchyně, poslechu živé hudby a nákupu suvenýrů.


6. Sunset Strip
New York City má Times Square a aby toho nebylo málo, jeho rival ze západního pobřeží LA má Sunset Strip. I když je Sunset Blvd nyní lemován velkolepými billboardy a neonovými nápisy mezi Laurel Canyon a Doheny Dr, od konce 20. let před sto lety je to místo nočního života.


7. Griffithův park
Naplánujte si půl až celodenní návštěvu a vychutnejte si Griffith Park s turistickými stezkami nabízejícími jedny z nejlepších výhledů na město na nápis Hollywood a observatoř (viz č. 15). V parku máte přístup ke třem různým trasám s výhledem na značku: snadná 3 míle dlouhá stezka Mt Hollywood Trail; mírná, 6,5 míle dlouhá stezka Brush Canyon Trail, která zahrnuje oblasti natočené v 60. letech 20. století v televizním seriálu Batman a mnoha filmech; a nakonec obtížný, 3 míle dlouhý vrchol Cahuenga. The Hollywood Sign Trust má více podrobností o turistických trasách a zajímavých místech na cestě. A pokud máte rádi pěší túry, podívejte se na naše tipy na ty nejlepší túry v Los Angeles.


8. The Broad
Kromě stále populárních Infinity Mirror Rooms The Broad je vždy volné muzeum známé svou moderní sbírkou, včetně děl od Andyho Warhola, Barbary Krugerové, Jeffa Koonse a dalších. The Broad stojí za to znovu navštívit, pokud jste tam už byli, protože najednou je vystaveno pouze 250 z 2000 poválečných děl sbírky. Bonus: exteriér budovy je skvělým fotografickým opp.


9. Rodeo Drive
Jistě, legendární Rodeo Drive může být domovem jedněch z nejdražších obchodů na světě, ale výlohy nestojí nic. Určitě zavítejte do originálního luxusního butiku Giorgio Beverly Hills v klasickém filmu Pretty Woman s Julií Roberts v hlavní roli.


10. Getty Villa
Kromě sbírky řeckých, římských a estrukanských starožitností od ropného magnáta Johna Paula Gettyho – kterých je najednou vystaveno více než 1000 – najdete také Getty Villa, která poskytuje nádherný výhled na oceán na břehy Malibu níže. I když je stránka vždy zdarma, musíte si pro vstup zarezervovat bezplatnou vstupenku na čas (neakceptujeme vstupy), což může vyžadovat určité předběžné plánování během hlavní sezóny.


11. Hollywoodský chodník slávy
Tento chodník zdobený hvězdami z růžového mramoru ctí oblíbené hollywoodské baviče od roku 1960. Obujte si vycházkové boty – na hollywoodském chodníku slávy je více než 2600 hvězd, které se rozprostírají přes více než tucet městských bloků. Vydejte se na křižovatku Hollywood Blvd a Highland Ave, kde to poprvé začalo, a užijte si hledání takových velikánů, jako jsou Marilyn Monroe a Aretha Franklin. Pokud jste náhodou ve městě, když je plánován obřad hvězd na hollywoodském chodníku slávy, žádný strach, tyto akce mají vždy bezplatné veřejné prohlídkové plochy.


12. Předpolí hvězd
I když musíte platit za sledování IMAX a MX4D show a jít na VIP prohlídku historie filmové tvorby v Hollywoodu uvnitř TCL Chinese Theatre, jedna z jeho největších nabídek, umístěná vpředu, nestojí nic. Návštěvníci si mohou vyzkoušet „nádvoří hvězd“ – kde najdete cementem zachované otisky rukou a stop předních celebrit za posledních 100 let – to vše zdarma. Stavte se a zjistěte, jaké to je vkročit na vysokých podpatcích Jane Fonda.


13. La Brea Tar Pits & Museum
Stejně jako mnoho muzeí a kulturních center v LA nabízí La Brea Tar Pits & Museum volný vstup ve vybraných časech, včetně prvního úterý každého měsíce kromě července a srpna a každé úterý v září. Fascinující muzeum bylo nazváno „Brána do doby ledové“ a je známé tím, že má jednu z největších světových sbírek fosilií. Pro obyvatele okresu LA je muzeum zdarma od pondělí do pátku od 15:00 do 17:00

14. Promenáda třetí ulice
Prostě „Promenade“ pro ty ze Santa Moniky a LA, Third St Promenade se proměnila v úsek bez aut dlouho předtím, než se pěší zóny staly normou. Pokud máte ve svém rozpočtu malý pokoj, je to dobré místo, kde můžete nakupovat nebo si užít happy hour v restauraci. Mnoho pouličních bavičů také stojí za to utratit.


15. Griffithova observatoř
Významná observatoř v LA z roku 1935 otevírá okno do vesmíru ze svého stanoviště na jižních svazích Mt Hollywood. Jeho planetárium si nárokuje nejpokročilejší hvězdný projektor na světě, zatímco jeho astronomické dotykové displeje zkoumají některá mysl ohýbající témata, od vývoje dalekohledu a ultrafialových a rentgenových technik používaných k mapování naší sluneční soustavy až po samotný vesmír.

Veřejnost je vítána nahlédnout do Zeissova teleskopu na východní straně střechy, odkud jsou při západu slunce obzvláště velkolepé panoramatické výhledy na Hollywood Hills a nablýskané město pod nimi. Po setmění zaměstnanci vytáhnou další teleskopy na přední trávník, aby mohli pozorovat hvězdy. Hvězdárna je otevřena do 22 hodin, ale linka zavírá v 9:30, takže doporučujeme přijet až za soumraku.

16. Cyklostezka Marvina Brauda
Tato 22 mil dlouhá cyklotrasa, která začíná na pláži Will Rogers State Beach v Pacific Palisades a vede na jih k pláži Torrance County, vás zavede kolem některých z nejlepších pláží v LA, včetně Benátek a Santa Moniky. Připravte se na trochu toho klasického provozu v LA v podobě běžců, skateboardistů, jezdců na koloběžkách a pejskařů.


17. Hollywood Bowl
Když se nekonají koncerty, tento venkovní amfiteátr, který se pyšní hollywoodským úbočím jako pozadím, se promění ve veřejný park. Projděte se po areálu, kde vystupovali Beatles, Van Morrison a Dave Matthews Band. Otevřené zkoušky pro LA Philharmonic a Hollywood Bowl Orchestra se konají v některých dopoledních hodinách během letní sezóny (vždy předem zavolejte a potvrďte).

 

18. Benátské kanály Ameriky
Italské Benátské kanály mohou být skutečným řešením, ale stále existuje určité kouzlo, když narazíte na jedinečnou verzi zachovanou v Benátských kanálech v LA. Zatímco projížďky na gondolách v této oblasti jsou minulostí, některé z původních kanálů, které debutovaly v roce 1905, se dochovaly (mnoho dalších bylo vydlážděno, aby uvolnilo místo pro éru automobilu). Ti, kteří žijí dál, jsou nyní uvedeni v registru historických míst. Připravte si fotoaparát na tuto 2,1 míli dlouhou smyčku eklektické čtvrti plné lávek pro pěší, malebných plážových domků a vysokých moderních sídel.

19. Muzeum umění okresu Los Angeles
Největší muzeum na západě USA, známé místními jednoduše jako LACMA, nabízí každé druhé úterý v měsíci vstup zdarma. Jedním z nejvíce instagramovaných míst v celém LA je venkovní instalace muzea „Urban Light“, která se skládá ze stovek historických pouličních lamp v LA a je vždy zdarma.

20. Hotel v Beverly Hills
Zůstat přes noc v „Pink Palace“ není zdarma (nebo dokonce levné), ale procházky po areálu historického hotelu Beverly Hills nic nestojí. V Beverly Hills to byl základ, ještě než tam bylo začleněné město Beverly Hills (začlenění města se stalo oficiální v roce 1914, zatímco hotel otevřel své brány v roce 1912). Scény se zde natáčely mimo jiné The Bad and the Beautiful, The Way We Were, Anywhere But Here, The Muppets Go to Hollywood a Beverly Hills Cop. Hotel také hostil mnoho ikonických hostů, mezi něž patří Marilyn Monroe a Frank Sinatra až po Charlieho Chaplina.

Zdroj: lonelyplanet.com