Má příliš mnoho vitamínu C vedlejší účinky?

Vitamin C je velmi důležitá živina, která se hojně vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny.

Dostatek tohoto vitamínu je zvláště důležitý pro udržení zdravého imunitního systému. Hraje také důležitou roli při hojení ran, udržuje vaše kosti silné a zlepšuje funkci mozku.

Je zajímavé, že někteří tvrdí, že doplňky vitamínu C poskytují výhody nad rámec těch, které lze získat z vitamínu C, který se nachází v potravinách.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé užívají doplňky vitamínu C, je myšlenka, že pomáhají předcházet běžnému nachlazení.

Mnoho doplňků však obsahuje extrémně vysoké množství vitaminu, což může v některých případech způsobit nežádoucí vedlejší účinky.

Tento článek zkoumá celkovou bezpečnost vitaminu C, zda je možné konzumovat příliš mnoho a potenciální nepříznivé účinky užívání velkých dávek.

Vitamin C je rozpustný ve vodě a neukládá se ve vašem těle
Na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích se vitamíny rozpustné ve vodě v těle neukládají.

Místo toho se vitamín C, který konzumujete, dopraví do vašich tkání prostřednictvím tělesných tekutin a jakýkoli nadbytek se vyloučí močí.

Vzhledem k tomu, že vaše tělo neukládá vitamín C ani si ho nevytváří samo, je důležité denně konzumovat potraviny bohaté na vitamín C.

Doplňování velkého množství vitamínu C však může vést k nepříznivým účinkům, jako jsou zažívací potíže a ledvinové kameny.

Je to proto, že pokud své tělo přetížíte vyššími než normálními dávkami tohoto vitamínu, začne se hromadit, což může vést k příznakům předávkování.

Je důležité si uvědomit, že pro většinu lidí je zbytečné užívat doplňky vitaminu C, protože ho můžete snadno získat konzumací čerstvých potravin, zejména ovoce a zeleniny.

SOUHRN
Vitamin C je rozpustný ve vodě, takže se ve vašem těle neukládá. Pokud zkonzumujete více, než vaše tělo potřebuje, vyloučí se močí.

Příliš mnoho vitamínu C může způsobit zažívací potíže
Nejčastějším vedlejším účinkem vysokého příjmu vitaminu C jsou zažívací potíže.

Obecně se tyto vedlejší účinky nevyskytují konzumací potravin, které obsahují vitamín C, ale spíše užíváním vitamínu ve formě doplňků.

Nejpravděpodobnější jsou zažívací příznaky, pokud konzumujete více než 2 000 mg najednou. Byla tedy stanovena tolerovatelná horní hranice (TUL) 2 000 mg denně.

Nejčastějšími zažívacími příznaky nadměrného příjmu vitaminu C jsou průjem a nevolnost.

Bylo také hlášeno, že nadměrný příjem vede k refluxu kyseliny, i když to není podpořeno důkazy.

Pokud máte trávicí potíže v důsledku užívání příliš velkého množství vitaminu C, jednoduše snižte dávku doplňků stravy nebo se doplňkům vitaminu C vyhněte úplně.

SOUHRN
Požití více než 2 000 mg vitamínu C denně může vést k gastrointestinálním potížím, včetně příznaků, jako je průjem a nevolnost.

Vitamin C může způsobit přetížení železem
Je známo, že vitamín C zvyšuje vstřebávání železa.

Může se vázat na nehemové železo, které se nachází v rostlinných potravinách. Nehemové železo se ve vašem těle neabsorbuje tak efektivně jako hemové železo, typ železa, který se nachází v živočišných produktech.

Vitamín C se váže s nehemovým železem, takže ho vaše tělo mnohem snadněji vstřebává. To je důležitá funkce, zvláště pro jedince, kteří získávají většinu železa z rostlinných potravin.

Jedna studie u dospělých zjistila, že vstřebávání železa se zvýšilo o 67 %, když užili 100 mg vitamínu C s jídlem.

Jedinci s onemocněními, které zvyšují riziko akumulace železa v těle, jako je hemochromatóza, by však měli být opatrní s doplňky vitamínu C.

Za těchto okolností může nadměrné užívání vitaminu C vést k přetížení železem, což může způsobit vážné poškození vašeho srdce, jater, slinivky břišní, štítné žlázy a centrálního nervového systému.

To znamená, že přetížení železem je vysoce nepravděpodobné, pokud nemáte stav, který zvyšuje absorpci železa. Navíc přetížení železem je pravděpodobnější, když je nadbytek železa konzumován ve formě doplňků.

SOUHRN
Vzhledem k tomu, že vitamín C zvyšuje vstřebávání železa, jeho nadměrná konzumace je problémem pro jedince s onemocněními, které vedou k hromadění železa v těle.

Užívání doplňků ve vysokých dávkách může vést k ledvinovým kamenům
Přebytek vitaminu C se z těla vylučuje jako šťavelan, tělesný odpadní produkt.

Oxalát typicky opouští tělo močí. Za určitých okolností se však šťavelan může vázat na minerály a vytvářet krystaly, které mohou vést k tvorbě ledvinových kamenů.

Konzumace příliš velkého množství vitamínu C má potenciál zvýšit množství oxalátu v moči, a tím zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.

V jedné studii, ve které dospělí užívali doplněk 1000 mg vitaminu C dvakrát denně po dobu 6 dnů, se množství oxalátu, které vylučovali, zvýšilo o 20 %.

Vysoký příjem vitamínu C není spojen pouze s větším množstvím oxalátu v moči, ale také s rozvojem ledvinových kamenů, zvláště pokud konzumujete množství větší než 2 000 mg.

Zprávy o selhání ledvin byly také hlášeny u lidí, kteří užívali více než 2 000 mg denně. To je však extrémně vzácné, zejména u zdravých lidí (15).

SOUHRN
Konzumace příliš velkého množství vitamínu C může zvýšit množství oxalátu ve vašich ledvinách, což může vést k ledvinovým kamenům.

Kolik vitamínu C je příliš mnoho?
Vzhledem k tomu, že vitamín C je rozpustný ve vodě a vaše tělo ho vyloučí během několika hodin po jeho konzumaci, je poměrně obtížné konzumovat příliš mnoho.

Ve skutečnosti je téměř nemožné, abyste získali příliš mnoho vitamínu C pouze ze stravy. U zdravých lidí se jakýkoli nadbytečný vitamín C konzumovaný nad doporučené denní množství jednoduše vyplaví z těla ven.

Abychom to uvedli na pravou míru, museli byste zkonzumovat 29 pomerančů nebo 13 paprik, než váš příjem dosáhne tolerovatelné horní hranice.

Rizika předávkování vitaminem C jsou však vyšší, když lidé užívají doplňky, a za určitých okolností je možné konzumovat příliš mnoho vitaminu.

Například lidé s onemocněními, které zvyšují riziko přetížení železem nebo jsou náchylní k ledvinovým kamenům, by měli být opatrní s příjmem vitamínu C.

Zdá se, že všechny nepříznivé účinky vitaminu C, včetně zažívacích potíží a ledvinových kamenů, se objevují, když jej lidé berou v mega dávkách vyšších než 2 000 mg.

Pokud se rozhodnete užívat doplněk vitamínu C, je nejlepší vybrat si takový, který neobsahuje více než 100 % vaší denní potřeby. To je 90 mg denně pro muže a 75 mg denně pro ženy.

SOUHRN:
Je téměř nemožné konzumovat příliš mnoho vitamínu C z potravy. Pokud však tento vitamín suplementujete, můžete minimalizovat riziko tím, že nebudete užívat více než 90 mg denně, pokud jste muž, nebo 75 mg denně, pokud jste žena.

Sečteno a podtrženo
Vitamin C je obecně bezpečný pro většinu lidí.

To platí zejména, pokud jej získáváte z potravin, spíše než z doplňků.

Jedinci, kteří užívají vitamín C ve formě doplňků, jsou vystaveni většímu riziku, že ho konzumují příliš mnoho a pociťují vedlejší účinky, z nichž nejčastější jsou trávicí příznaky.

Závažnější následky, jako je přetížení železem a ledvinové kameny, však mohou také vyplynout z užívání extrémního množství vitaminu C.

Naštěstí je snadné těmto potenciálním vedlejším účinkům předejít – jednoduše se vyhněte doplňkům vitamínu C.

Pokud nemáte nedostatek vitamínu C, který se u zdravých lidí vyskytuje jen zřídka, je pravděpodobně zbytečné, abyste užívali velké dávky tohoto vitamínu.