Naučte se, jak postavit vyvýšenou zahradu

Stavba vyvýšeného zahradního záhonu je jednoduchý projekt terénní úpravy, který vyžaduje jen několik hodin práce. Jsou skvělým způsobem, jak ze své zahrady vytěžit maximum. Je snadné si jej vyrobit v několika rychlých krocích.

Co je třeba zvážit před stavbou zahrady s vyvýšeným záhonem

Umístění
Obvykle si budete chtít vybrat oblast, která má nejvíce slunce. Pokud však budete pěstovat rostliny, které vyžadují stín, zvolte zastíněné místo.

Počet lůžek
V závislosti na tom, co vysazujete, možná budete chtít vybrat jeden velký záhon, protože to může být levnější. Pokud zvolíte několik menších záhonů, ujistěte se, že na každém záhonu vysadíte podobné rostliny.

Velikost
Držte se maximálně tři stopy. Jakékoli širší může být obtížné spravovat.

Materiál
Možnosti zahrnují ošetřené dřevo, recyklované dřevo, neošetřené dřevo a beton. Pokud zvolíte ošetřené dřevo, určitě použijte tlakově ošetřené dřevo MCA (mikronizovaný azol mědi) nebo ACQ (kvartérní alkalická měď). Oba obsahují sloučeniny mědi jako prostředky na ochranu dřeva a jsou považovány za bezpečné pro použití v blízkosti potravin. Pokud máte nějaké obavy ohledně vyluhování mědi do půdy, použijte těžkou plastovou fólii k obložení vnitřních stran postele nebo místo toho použijte cedr nebo sekvoj. Nepoužívejte dřevo ošetřené kreosotem. Je to potenciální karcinogen, který se může vyluhovat do půdy.

Stavba rámu
Doporučuje se postavit rám o výšce alespoň 6 palců, protože to dává kořenovým systémům dostatek prostoru pro růst. V této výšce je navíc snazší přístup k rámu.

Následující kroky lze použít pro postel jakékoli velikosti. Tyto pokyny však předpokládají postel o rozměrech 4 stopy x 6 stop x 10-1/2 palce se sloupky 2 palce x 4 palce.

Plánování zahrady s vyvýšeným záhonem

Krok 1 – Změřte a označte délku, kterou jste zvolili pro stěny, a každou desku nařežte na požadovanou velikost. Některé vyvýšené záhony zahrnují sloupky zapuštěné do země pro větší stabilitu. Tyto sloupky mohou být umístěny na vnitřních rozích nebo podél bočních stěn v polovině.

Použití sloupků tímto způsobem však může snížit vnější tlak, který bude postel vyvíjet na rám. V důsledku toho se dřevo nakonec uvolní.

Jako alternativu ke sloupkům můžete použít zábradlí, které vede přes horní část a drží postel pohromadě. Pokud se rozhodnete zahrnout sloupky, seřízněte je na výšku stěny.

Krok 2 – Pomocí svorek připevněte stěny k sobě do tvaru rámu. Umístěte sloupky na nástěnné desky a udržujte je v jedné rovině s konci 6stopých stěn. Nastavte sloupky zpět 1-1/2 palce od koncového bodu 4stopých stěn. Pro připevnění sloupků vyvrtejte vodicí otvory. Jakmile jsou vodicí otvory vyvrtány, zajistěte je šrouby.

Krok 3 – Znovu vyvrtejte vodicí otvory. Poté pomocí šroubů spojte strany a vytvořte krabici. Nezapomeňte umístit sloupky na vnitřní stranu postele.

Příprava místa
Krok 1 – Umístěte rám na místo, které jste si vybrali, a vytvořte obrys pomocí křídy, cívky s křídovým vlascem nebo lopaty. Volba oblasti sestávající z hluboké půdy spíše než oblasti umístěné na tvrdém povrchu. Výrazně to pomůže odvodnění a růstu kořenů.

Krok 2 – Posuňte rám a vykopejte trávu pro pozdější odstranění. Ujistěte se, že jste uvolnili nečistoty, abyste usnadnili růst kořenů. K uvolnění nečistot použijte špachtle.

Krok 3 – Přišijte hadřík se širokými oky na spodní část rámu. Pletivo umožňuje průchod žížal, které pomáhají obohacovat půdu. Síťka navíc zabraňuje růstu otravného plevele. Pokud chcete, můžete použít krajinnou látku nebo noviny k zabránění zamoření plevelem.

Krok 4 – Pokud jste si vybrali dřevo, které není odolné vůči hnilobě, musíte se ujistit, že jste podél vnitřku stěn připevnili těžkou plastovou plachtu, než přidáte zeminu.


Půda a rostliny
Krok 1 – Smíchejte jakýkoli typ kompostu s půdou bohatou na živiny a naplňte záhon.

Krok 2 – Pro každou rostlinu vytvořte samostatné otvory. Umístěte je na místo a ujistěte se, že je půda kolem každé rostliny volná. Udržování volné půdy během výsadby pomáhá zajistit, aby se voda dostala ke kořenům.

 

Zdroj: gardenloversclub.com