Nedaří se vám zhubnout za každou cenu? Přečtěte si toto

Někdy se může zdát nemožné zhubnout .

Možná si hlídáte kalorie a sacharidy, jíte dostatek bílkovin, pravidelně cvičíte a děláte všechny ostatní věci, o kterých je známo, že podporují hubnutí, ale váha se nepohne.

Tento problém je ve skutečnosti poměrně běžný a může být velmi frustrující.

Čtěte dále a zjistěte, proč může být dosažení vašeho cíle v hubnutí tak obtížné – a zda je dobrý nápad to zkoušet dál.

Tento článek se zaměřuje konkrétně na ženy, ale většina zásad zde platí pro všechny.

Hubnutí je miliardový průmysl
Hubnutí je velký byznys v celosvětovém měřítku.

Odhaduje se, že programy a produkty na hubnutí generují jen v USA a Evropě roční zisky více než 150 miliard dolarů.

Programy, které vyžadují nákup speciálních potravin, doplňků a dalších produktů, bývají nejnákladnější.

Ačkoli jsou „spalovače tuku“ a další pilulky na hubnutí oblíbené, často nejsou regulovány a mohou být přímo nebezpečné.

Bohužel i ti, kteří nemají velkou nadváhu, se zdají být ochotni riskovat potenciálně škodlivé důsledky užívání pilulek na hubnutí.

Studie zahrnující více než 16 000 dospělých zjistila, že asi jedna třetina těch, kteří užívali prášky na hubnutí, nebyla obézní, než je začali brát.

Je zřejmé, že mnoho lidí vynakládá velké úsilí a peníze na to, aby zhubnout.

A i když se nezapojíte do programu na hubnutí nebo si nekoupíte pilulky nebo produkty na hubnutí, může se stát, že většinu svého volného času a energie věnujete snaze zhubnout.

SOUHRN:
Odvětví hubnutí generuje miliardy dolarů ročně tím, že využívá touhu mnoha lidí být hubený za každou cenu.

Proč mnoho žen nemůže dosáhnout své cílové hmotnosti
Mnoho žen vynakládá značné množství peněz, času a úsilí na to, aby se snažilo zhubnout.

Přesto se zdá, že někteří dělají malý pokrok.

Vaši schopnost zhubnout ovlivňuje několik faktorů.

Zdravotní stav
Některé nemoci nebo poruchy mohou extrémně ztížit hubnutí, včetně:

Lipedém: Předpokládá se, že postihuje téměř jednu z devíti žen na celém světě, tento stav způsobuje, že se na ženských bocích a nohách hromadí přebytečný tuk, který je extrémně obtížné ztratit. Často také způsobuje snadnou tvorbu modřin a bolest.
Hypotyreóza: Nízké hladiny hormonů štítné žlázy vedou ke zpomalení metabolismu, což může bránit úsilí o hubnutí.
Syndrom polycystických ovarií (PCOS): Tento stav je charakterizován inzulinovou rezistencí a hormonálně řízenou akumulací tuku v břiše. Předpokládá se, že postihuje až 21 % žen v reprodukčním věku.

Historie diet a hubnutí
Pokud jste v minulosti několikrát zhubli a nabrali váhu nebo jste drželi jo-jo dietu, pravděpodobně pro vás bylo při každém dalším pokusu zhubnout obtížnější.

Ve skutečnosti bude mít žena s dlouhou historií yo-yo diety větší potíže s hubnutím než žena, jejíž váha zůstala relativně konstantní.

Výzkum ukázal, že je to způsobeno především změnami v ukládání tuku, ke kterým dochází po obdobích nedostatku kalorií.

Vaše tělo v podstatě ukládá více tuku, když začnete po období nedostatku jíst více, takže má k dispozici rezervu, pokud se příjem kalorií opět sníží (7).

Nedávná studie na zvířatech navíc naznačuje, že yo-yo dieta může způsobit imunitní reakci v tukové tkáni, která ztěžuje ztrátu tuku.

Svou roli mohou hrát i střevní bakterie. Zdá se, že opakované cykly hubnutí a znovunabírání hmotnosti podporují změny ve střevních bakteriích, které dlouhodobě vedou ke zvýšenému přibírání na váze.

Stáří
Stárnutí představuje pro ženy mnoho výzev, včetně toho, že je těžší než kdy jindy zhubnout.

Navíc ženy, které v minulosti nikdy nebyly těžké, mohou mít problém udržet si svou obvyklou váhu, když stárnou, i když se stravují zdravě.

Většina žen přibere během procesu stárnutí asi 5–15 liber (2,3–6,8 kg) v důsledku snížení svalové hmoty a fyzické aktivity, což má za následek zpomalení metabolismu.

Navíc přibývání na váze během menopauzy je extrémně časté kvůli mnoha hormonálním změnám, ke kterým dochází. Snažit se zhubnout během menopauzy a po ní může být neuvěřitelně obtížné.

Gestační vlivy
Bohužel váš sklon k nadměrné hmotnosti může být částečně způsoben faktory, které nemáte pod kontrolou.

Jedním z nich je genetika, ale další, méně známé faktory, zahrnují podmínky, kterým jste byli vystaveni v děloze.

Patří mezi ně strava vaší matky a množství hmotnosti, které během těhotenství přibrala.

Výzkum ukázal, že ženy, které během těhotenství přiberou na váze, mají větší pravděpodobnost, že porodí velké děti, které se v dětství nebo v dospělosti stanou nadváhou nebo obezitou.

A co víc, výběr stravy těhotné ženy může ovlivnit, zda se u jejího dítěte v budoucnu nevyvine problém s váhou.

Nedávná studie na zvířatech zjistila, že krysy, které byly během březosti krmeny „západní“ stravou, porodily mláďata, která měla pomalejší metabolismus a která se během svého života v několika okamžicích stala obézní.

SOUHRN:
Mnoho faktorů může ovlivnit vaši schopnost zhubnout, včetně určitých zdravotních stavů, vaší diety a historie hubnutí, změn souvisejících s věkem a diety vaší matky a změn hmotnosti během těhotenství.

„Ideální“ tělesné velikosti v celé historii
I když při určování vaší hmotnosti hrají roli vaše stravovací a pohybové návyky, váš základní tvar a velikost jsou do značné míry určeny vašimi geny.

Výzkum ve skutečnosti naznačuje, že jak vážíte, tak to, kde máte tendenci ukládat tuk, jsou silně ovlivněny vaším jedinečným genetickým vzorem.

Podniknout kroky ke snížení břišního tuku je zdravý a hodnotný cíl. Na druhou stranu, pokud se snažíte donutit své tělo, aby se přizpůsobilo jakékoli velikosti, která je aktuálně v módě, pracujete proti přírodě a vaše úsilí může nakonec vést k frustraci.

V průběhu historie byly různé typy a velikosti těla považovány za „ideální“.

Ještě před 100 lety byla u žen žádoucí, ženská vlastnost být poněkud baculatá. Hubené ženy se dokonce snažily přibrat, aby se staly přitažlivějšími.

Pro přirozeně hubeného člověka je však stejně těžké přibrat na váze jako pro přirozeně většího člověka zhubnout.

Během renesance se nizozemský umělec Peter Paul Rubens stal dobře známým pro své nahé malby žen plné postavy, o nichž věřil, že jsou ztělesněním krásy.

Dodnes se výraz „rubenesque“ používá k označení krásného člověka s plnou postavou.

V roce 1800 malovali francouzští impresionisté, včetně Moneta, Renoira a Cézanna, tehdejší ženy, které byly považovány za krásné.

Při pohledu na tyto obrazy můžete snadno vidět, že mnoho žen bylo mnohem větších než dnešní modely dráhy.

Nelze popřít, že „ideální“ ženské tělo se za posledních 60 let značně změnilo a stalo se štíhlým a tónovaným na rozdíl od zaobleného a měkkého.

Ženy minulosti však nebyly bombardovány často nedosažitelnými obrázky na internetu a v televizi.

Dnešní ženy také čelí obrovskému množství reklam na programy a produkty, které jim slibují, že jim pomohou dosáhnout dnešního „ideálního“ těla.

SOUHRN:
Během mnoha období v historii byly větší ženy považovány za ženské a atraktivní. Moderní „ideální“ tělo je však menší, tenké a tónované, což nemusí být dostupné pro každého.

Různé kulturní pohledy na váhu
Ačkoli lidé v USA a většině Evropy považují štíhlé tělo za atraktivní, lidé v různých částech světa preferují větší, zaoblenější tvar.

V mnoha kulturách je nošení nějaké váhy navíc spojeno s plodností, laskavostí, štěstím, vitalitou a sociální harmonií.

Je zajímavé, že nejbohatší země mají tendenci oceňovat hubenost, zatímco v méně bohatých zemích je tomu naopak.

Například výzkumníci, kteří studovali data z několika nezápadních společností, uvedli, že 81 % preferovalo baculaté nebo středně tlusté ženy, zatímco 90 % preferovalo ženy s velkými boky a nohama.

Zdá se však, že i mezi rozvinutými zeměmi se to, co je považováno za „dokonalé“ tělo, značně liší v závislosti na osobních a regionálních preferencích.

Když bylo 18 grafických designérů z celého světa požádáno, aby upravili tělo plus-size modelky na „ideální“ tělo, rozsah výsledků byl poněkud překvapivý.

Upravené verze měly index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí od pouhých 17 v Číně do 25,5 ve Španělsku, což je v souladu s hmotností mezi 102–153 librami (asi 46–69 kg) pro ženu, která měří 165 cm.

S výjimkou BMI 17, které je považováno za podváhu, to ukazuje, že široká škála tělesných velikostí a tvarů je považována za atraktivní a žádoucí, bez ohledu na to, jak blízko se podobají tomu, co je často považováno za „ideální“.

SOUHRN:
„Ideální“ tělo se v jednotlivých zemích značně liší a je často ovlivněno bohatstvím společnosti a rozmanitostí jejích obyvatel.

Pokud opravdu potřebujete zhubnout
Pokud vaše velikost ovlivňuje vaše zdraví, má smysl pokračovat v hubnutí.

Obezita, zejména morbidní obezita, může zvýšit riziko onemocnění a snížit průměrnou délku života. Navíc může ztížit každodenní život kvůli snížené mobilitě, nízké energetické hladině a sociálnímu stigmatu.

Výzkum ukazuje, že některé z nejlepších způsobů, jak zvýšit hubnutí, zahrnují konzumaci bílkovin při snídani a vyhýbání se zpracovaným sacharidům, spolu s dalšími strategiemi v tomto článku.

Zde je několik dalších postupů, které vám mohou pomoci zhubnout:

Podpůrné skupiny: Spojení se může poskytnout povzbuzení, zodpovědnost a motivaci. Kromě obecných skupin na hubnutí offline, online a na Facebooku můžete najít online komunity pro lipedém a PCOS.
Uvědomte si pokrok, i když pomalý: Uvědomte si, že pravděpodobně budete hubnout pomalu a zaznamenáte určité období hubnutí. Shodit i pár kilo za měsíc je stále působivý úspěch.
Při stanovování cílové váhy buďte realističtí: Nesnažte se dosáhnout své „ideální“ váhy. Bylo prokázáno, že ztráta pouhých 5 % tělesné hmotnosti zvyšuje citlivost na inzulín a další ztráta může vést k dalším výhodám.
Oslavte neměřitelná vítězství: Zaměření na zlepšení mobility, energie, laboratorních hodnot a dalších prospěšných zdravotních změn je důležité, zvláště když se hubnutí zdá být neuvěřitelně pomalé.
Přestože začlenění těchto strategií do vašeho života nemůže zaručit, že zhubnete, mohou vám pomoci zlepšit vaše šance.

SOUHRN:
Pokud obezita ovlivňuje vaše zdraví, mobilitu a kvalitu života, je dobré podniknout kroky ke snížení hmotnosti. Může být užitečné připojit se k podpůrné skupině, stanovit si realistické cíle a oslavit svůj pokrok.

Zaměřte se na optimální zdraví – ne na hubnutí
Pro mnoho žen mají cíle hubnutí méně společného se zdravím než touha vypadat lépe.

Možná jste již zhubli, ale nepodařilo se vám zhubnout „těch posledních 10–20 kilo“.

Nebo jste možná byli vždy o něco větší než průměr, ale snažili jste se zeštíhlit na menší velikost šatů.

Nejste sami, pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli všechny diety a doporučení na hubnutí, ale přesto jste stále nebyli schopni dosáhnout výsledků, i když jste se snažili.

Pokud je to tak, může být nejlepší přesunout svou pozornost k tomu, abyste byli zdraví, silní a živí, jak jen můžete být.

Zaměření na kondici: Pokud jde o zdraví, studie ukázaly, že být fit je důležitější než být hubený. A co víc, pravidelné cvičení může poskytnout mnoho dalších výhod.
Vybudujte si lepší vztah k jídlu: Spíše než držení diety pracujte na výběru výživných potravin, věnujte pozornost pocitům hladu a sytosti a naučte se jíst intuitivně.
Zvažte výsledky svých předchozích dietních pokusů: Pamatujte, že hubnutí a opětovné nabírání hmotnosti často vede ke zvýšenému ukládání tuku a přibývání na váze v průběhu času.
Kromě snížení stresu a frustrace může přesunutí zaměření na optimální zdraví vaším primárním cílem dokonce potenciálně vést k přirozenému úbytku hmotnosti v průběhu času.

SOUHRN:
Pokud chcete zhubnout, abyste vypadali lépe, ale neuspěli jste, přestože děláte všechny „správné“ věci, může být nejlepší přesunout svou pozornost. Místo toho, abyste se snažili dosáhnout určité hmotnosti, snažte se být co nejzdravější.

Naučte se milovat a přijímat své tělo
Rozvíjení uznání pro své tělo může být prospěšné pro vaše zdraví, štěstí a pohled na život.

Výzkum naznačuje, že opakované pokusy o hubnutí mohou nejen vést k nárůstu hmotnosti, ale mohou také způsobit změny nálady a zvýšit riziko rozvoje nezdravého chování, jako je záchvatovité přejídání.

Na druhou stranu existují důkazy, že spokojenost se svou váhou může vést ke zdravějšímu chování a lepšímu celkovému zdraví bez ohledu na vaši velikost.

Zde je několik tipů, jak se naučit milovat a přijímat své tělo:

Přestaňte se určovat čísly: Místo toho, abyste se zaměřovali na svou váhu, míry nebo velikost oblečení, přemýšlejte o tom, jak se cítíte, kdo jste a jaký je váš smysl života.
Vyhněte se srovnávání se s ostatními: Nikdy neporovnávejte své vlastní tělo s tělem někoho jiného. Jste jedinečný a máte mnoho skvělých vlastností. Soustřeďte se na to, abyste byli co nejlepší.
Cvičte, abyste se cítili a podávali lepší výkon: Spíše než zběsilým cvičením a snahou spálit kalorie se věnujte fyzické aktivitě, protože se tak cítíte. Zasloužíte si cítit se co nejlépe nyní i v příštích letech.
Uvědomte si, že může nějakou dobu trvat, než se po letech pokusů o jeho změnu naučíte vážit si svého těla. To je pochopitelné. Vezměte si to jeden den po druhém a snažte se soustředit na to pozitivní.

SOUHRN:
Namísto dalšího upřednostňování hubnutí se naučte milovat a přijímat své tělo, abyste mohli zůstat zdraví a vysoce funkční po celý život.

Sečteno a podtrženo
V moderní společnosti, která si cení štíhlosti, může být neschopnost zhubnout pro mnoho žen zdrojem frustrace.

A je pravda, že hubnutí nadváhy je důležité, když to ohrožuje vaše zdraví a pohodu.

Ale pokus o dosažení nereálné velikosti může způsobit více škody než užitku.

Naučte se milovat a přijímat své tělo, cvičte a osvojte si životní styl, abyste se udrželi co nejzdravější a vyvarovali se srovnávání.

Pokud tak učiníte, může to výrazně zlepšit vaše celkové zdraví, sebevědomí a kvalitu života.