Nejlepší bezplatné věci v Detroitu od architektury ve stylu art deco až po drsné pouliční umění

Detroit má své vzestupy a pády, ale v těchto dnech vibruje retro glamem, který nezruinuje banku. V centru města se vám objeví oči, od mimořádných mrakodrapů ve stylu art deco po rozmarné veřejné parky a pouliční umění.

Zdá se, že nezáleží na tom, jak se chcete vypořádat s Motor City – ať už prostřednictvím muzeí, poezie nebo klasických aut – D má spoustu práce. Od procházek podél řeky až po venkovní kino, zde jsou nejlepší bezplatné věci, které můžete v Detroitu dělat.

Detroit International RiverWalk
Detroit International RiverWalk, který je pravidelně považován za jedno z nejlepších nábřeží v zemi, je také domovem jedné z nejúžasnějších zelených ploch ve městě, parku Valade. Když je horko a slunečno, rodiny se ochlazují u řeky Detroit. Na tomto malebném úseku dlouhém tři míle, který vede od mostu Belle Isle až k bulváru Rosa Parks, jsou kavárny, kolotoč, plážový volejbal a mnoho dalšího. V zimních měsících se promění v zimní říši divů se vším od ohňů po ledové sochy, dokonce i sáňkování pro nejmenší.

Vydejte se na prohlídku nástěnných maleb s vlastním průvodcem
Pouliční umění zdobí stěny budov po celém D. Na počátku roku 2000 se město stalo magnetem pro umělce graffiti a nástěnných maleb, aby pomohli oživit uměleckou scénu. Detroit je plný uměleckého know-how. Detroit má jednu z největších 3D nástěnných maleb v zemi o výšce 19 pater v Síni spravedlnosti Franka Murphyho, skutečnou ukázku expresivní inovace. Procházka s vlastním průvodcem je samozřejmě způsob, jak se s tímto okouzlujícím městem seznámit. Několik dalších nástěnných maleb, které si můžete prohlédnout, jsou BLKOUT Walls Mural, Stevie Wonder Mural a City Walls.

V The Detroit Public Library můžete obdivovat více než jen knihy
Velkolepá veřejná knihovna Detroit z bílého vermontského mramoru, navržená významným architektem Cassem Gilbertem a dokončená v roce 1865, je až po strop nacpaná uměním a historií. Malovaná vitrážová okna jsou původní. Zde jsou uložena některá z prvních vydání rukopisu Marka Twaina, včetně nedokončeného pokračování Dobrodružství Huckleberryho Finna.

K dispozici je bezplatné programování pro všechny věkové kategorie, včetně příběhového času pro nejmenší a podcastů pro dospělé. Projděte se po velkých mramorových schodech a pak se podívejte na nádherně vytvořené nástěnné malby s motivem italské renesance. Návštěvníci také uvidí dynamické obrazy exkluzivně pro Detroit, jako je Man’s Mobility od Johna S. Coppina umístěné v Adam Strohm Hall. nebudete zklamáni.

Získejte historickou perspektivu s Pure Detroit Tours
Pure Detroit, dodavatelé místně inspirovaných dárků, také nabízí komentované prohlídky některých z nejlepších městských památek, včetně Fisher Building, Guardian Building a Packard Plant. Průvodci – obvykle místní historici – jsou znalí a přátelští. Zastavte se na jednom z pěti míst Pure Detroit nebo se podívejte na webové stránky, kde najdete podrobnosti.

Podívejte se na klasická auta na Woodward Dream Cruise
Třetí srpnovou sobotu se v Detroitu scházejí milovníci aut z celého světa, aby předvedli své čtyřkolové poklady a projeli se po hlavním tahu města. Večírek se táhne na míle daleko, ale většina akce se odehrává severně od centra města, podél Woodwardských a vedlejších ulic v okolí mezi 8 a 10 mílemi.

Mezi uzavírkami silnic a rozlehlou stopou akce je těžké vědět, kde začít s Dream Cruise. Zkuste se potápět v 9 Mile, pár bloků východně nebo západně od Woodwardu. Budete moci „ooh a ahh“ nad auty a zároveň si prohlédnete okouzlující centrum čtvrti Ferndale.

Prohlédněte si obchody na východním trhu
Prodejci produktů, sýrů, koření a květin zaplní velké sály v sobotu, ale můžete se také objevit od pondělí do pátku a procházet specializované obchody (rekvizity do pražírny arašídů) a kavárny, které lemují haly na Russell a Market Street. Kromě toho se od června do září koná v úterý zmenšený trh a nedělní řemeslný trh s food trucky. Případně přijeďte kterýkoli den na zírání nástěnných maleb. Východní tržiště se stalo také mezinárodně uznávaným místem pro pouliční umění.

Projděte se po Dequindre Cut Greenway
Městská stezka podél řeky vede 3 míle podél rozbouřené řeky Detroit z Hart Plaza na východ k ulici Mt Elliott a míjí několik parků, venkovních divadel, říčních člunů a rybářských míst. Asi v polovině podél Riverwalk, poblíž Orleans Street, vyčnívá na sever 1,5 míle dlouhá stezka Dequindre Cut Greenway, která nabízí pohodlnou cestu k Eastern Market.

Prozkoumejte ikonickou budovu Fisher Building
Toto mistrovské dílo z roku 1928 od muže, který postavil Detroit, Alberta Kahna, má impozantní exteriér ve stylu art deco vyrobený z minnesotské žuly a marylandského mramoru a interiér, který konkuruje jakékoli italské katedrále. Vizuální inspirace Fisher Building je nekonečná, od tyčících se klenutých stropů s řadou složitých, ručně malovaných vzorů až po třpytivé mozaiky maďarského umělce Gézy Marótiho a zářící mramor na stěnách.

Nakupujte vinyl u Third Man Records
Místní chlapec Jack White otevřel Third Man a je to super-zábavné procházení. Obchod prodává desky (samozřejmě), gramofony, trička a další vybavení, ale nejlepší kousky jsou nahrávací stánek (kde si můžete vytvořit vlastní desku za 20 dolarů) a lisovna desek, do které můžete nahlédnout zdarma. (nebo prohlídka za 15 USD ve vybrané soboty). Na in-store stage se konají bezplatné koncerty a další představení; rozvrh najdete v kalendáři třetího muže.

Vyzvedněte si nějaké materiály ke čtení v John K. King Used Books
Toto přeplněné knihkupectví s mnoha příběhy je dominantou Detroitu, která jistě potěší každého bibliofila. Poklady čekají v zaprášených hromadách a průzkum budovy je dobrodružství samo o sobě.

Prohlídka Guardian Building
Tato výrazná, 40patrová budova z červených cihel se zelenými a bílými akcenty, která byla uvedena do provozu jako „katedrála financí“, byla při svém otevření v roce 1929 nejvyšší zděnou stavbou na světě. Interiér budovy Guardian je barevnou explozí mramoru, mozaik a nástěnných maleb. které čerpají z aztéckých, art deco a místních vlivů. Je to určitě ta nejhezčí Bank of America, jakou kdy uvidíte. Pure Detroit, jehož vlajkový obchod je v budově, vede prohlídky většinu sobot a nedělí.

Zamyslete se nad projektem Heidelberg
Ulice poseté tečkovanými puntíky, domy pokryté barevnými skvrnami, podivné sochy panenek na dvorcích – to není žádný výlet s kyselinou, ale spíše bloková umělecká instalace. Je to nápad umělce Tyree Guytona, který chtěl zkrášlit svou zašlou komunitu a věnuje se tomu již více než 30 let. Je to neustále se vyvíjející práce. V roce 2016 Guyton oznámil, že projekt rozebere a na jeho místo postaví kulturní vesnici, ale dosud zůstaly původní úchvatné instalace.

Stáhněte si bezplatnou aplikaci Heidelberg Project, která popisuje každý Guytonův kousek. Pokračují práce na rehabilitaci budov na prostory galerií a uměleckých dílen, podobně jako současný Numbers House. Heidelberg se nachází asi 2,5 km od východního trhu. Vezměte Gratiot Ave severovýchodně do Heidelberg Street. Projekt se rozprostírá od Ellery po Mt Elliott Streets v drsné čtvrti.

Obdivujte městský park soch
Místní umělec Robert Sestok koupil opuštěný pozemek u dálnice, kde projíždějí auta, a shodil jeho mohutné abstraktní sochy svařené z kovového odpadu. Veřejný prostor „udělej si sám“ umožňuje rychlou, ale působivou procházku.

Shromážděte se na slunci v parku Beacon
Beacon Park, komunitní shromažďovací prostor přes ulici od budovy GAR připomínající pevnost, má vždy něco skvělého: food trucky v letních všedních dnech (od 11:00 do 14:00), bezplatné koncerty, náladové interaktivní umělecké instalace, noční trh s tichým diskotéka o letních sobotách (19:00 až 24:00) a bezplatné lekce jógy na kruhovém trávníku.

Podívejte se na bezplatný film na příjezdové cestě
Drive-in kina zaznamenala během pandemie obrovský návrat. Detroit má několik populárních, včetně Ford Drive-In na hranici Detroitu a Dearbornu. Ale pro film zdarma, zamiřte do Monroe Street drive-in mimo Campus Martius v centru centra města. Stojí to 20 dolarů za auto, ale procházky jsou zdarma. Má dokonce tepelně izolované podstavce k sezení.

Udělejte krok zpět v čase v klubu Scarab
Scarab Club vás přenese o století zpět do pozlaceného věku uznání umění, kdy byly zvykem plesy v kostýmech a návštěvy Diega Rivery a Normana Rockwella. Nádherný interiér budovy z roku 1928 je plný lamp Tiffany a uměleckých předmětů. Prohlédněte si jakoukoli výstavu v hlavní umělecké galerii, poslechněte si čtení poezie, zúčastněte se skečů (10 USD, koná se čtyřikrát týdně) nebo si poslechněte koncert komorní hudby (vstupenky 20 až 25 USD).

Nezapomeňte se podívat na stropní trám pokrytý podpisy slavných umělců v salonku ve druhém patře. Klub se nachází hned za Detroit Institute of Arts.

Ponořte se do projektu Lincoln Street Art Project
Živé graffiti, nástěnné malby a sochy vyrobené z nalezených předmětů zdobí tento tvrdý průmyslový areál, který sousedí s recyklačním zařízením. Lincoln Street Art Project je typický kus městského cool, DIY Detroitu, který se neustále mění, protože k němu často přidávají místní umělci. Příležitostně se konají rave poháněné DJem (zejména během úplňku); sledujte plán akcí. Nejlepší je dostat se sem na kole nebo autem, protože park je v bezútěšné kapse města.

Podívejte se na letní koncert v Hart Plaza
Toto je místo mnoha bezplatných letních víkendových festivalů a koncertů. Když už budete v Hart Plaza, podívejte se na sochu mocné pěsti Joe Louise.

Podívejte se na nejnovější technologii vozidel na hlavním nádraží v Michiganu
Kdysi velkolepý železniční terminál v oblasti beaux-arts, na dohled od hlavního tahu Corktownu, po uzavření v roce 1988 upadal a stal se symbolem rozbité ekonomiky města. Stejně jako samotný Detroit, i když Michiganské hlavní nádraží se mocně vrací. Ford Motor Company jej koupila a vynakládá 350 milionů dolarů na jeho přeměnu na nový inovační kampus, který se zaměří na samořídící auta. Google také vstoupil v roce 2022 jako nájemce znovuobjeveného centra. Otevření je plánováno na začátek roku 2023.

Podívejte se na výhledy z renesančního centra
Renesanční centrum, postavené v roce 1977, stále stojí jako nejvyšší budova v celém státě. Nablýskané ústředí General Motors plné mraků je skvělým místem, kde si můžete odpočinout od bezplatného Wi-Fi, absolvovat bezplatnou hodinovou prohlídku (pondělí až pátek v poledne a 14:00; sraz v hale Jefferson Street u hlavního vchodu na úrovni 1) nebo vydejte se na nábřežní chodník.

Užijte si jízdu na The People Mover
Pokud jde o hromadnou dopravu, třímílová smyčka jednokolejky na vyvýšených tratích kolem centra vás příliš daleko nedostane. Jako turistická atrakce je People Mover sladkou jízdou poskytující skvělý výhled na město a nábřeží. K dispozici je 13 stanic, včetně jedné v renesančním centru.

Navštivte Downtown večer s mluveným slovem s otevřeným mikrofonem
Domov básníků jako Jessica Care Moore, Robert Haydon a M.L. Liebler, Detroit je živnou půdou pro kreativní slovní hry a každou neděli se První národní budova v centru města stává slovním hřištěm, když na pódium Chene Parc vystupují někteří z nejlepších básníků města.
Nandi’s Knowledge Café, které začalo jako vyskakovací prostor pro kreativce v oblasti módy a inovací, je kreativní komunitní prostor, kam přicházejí noví i zkušení básníci předvádět svou práci. Každý čtvrtek ve 20 hodin také pořádá večer poezie s otevřeným mikrofonem.

 

Zdroj: lonelyplanet.com