Nejlepší bezplatné věci v Tucson, Arizona

Druhé největší město Arizony, zasazené do plochého údolí lemovaného horami a pásy saguaro, hladce mísí tradice amerických Indiánů, Španělska, Mexika a Anglo. Díky této jedinečné kombinaci scenérie a historie je Tucson ideální pro cestovatele s nízkým rozpočtem – je toho hodně, co můžete vidět a dělat, aniž byste museli otevírat peněženku. Místo toho můžete nasát jedinečné čtvrti plné jihozápadní chuti a prozkoumat jedinečnou krajinu plnou kaktusů saguaro, pestré pouštní flóry a neuvěřitelného množství divoké zvěře.

Pokud hledáte věci, které můžete v Tucsonu dělat zdarma, máme pro začátek deset nejlepších atrakcí přímo zde (plus dalších pět ne zcela bezplatných, ale cenově dostupných atrakcí, které můžete také vyzkoušet).

Prohlédněte si bílé věže Mission San Xavier del Bac
Oslnivě bílé věže této mise se tyčí z prašné pouštní podlahy 8 mil jižně od Tucsonu – fascinující stavba, která do zarostlé krajiny, která ji obklopuje, přináší nadpozemskou záři. Současná stavba s přezdívkou „Bílá holubice pouště“ byla postavena v roce 1700 v harmonické směsi maurského, byzantského a mexického renesančního stylu. Xavier del Bac, pečlivě zrestaurovaný v 90. letech 20. století s pomocí odborníků z Vatikánu a stále nábožensky aktivní, je jednou z nejzachovalejších a nejkrásnějších španělských misií v zemi.

Malé muzeum vysvětluje historii mise a její stavbu. Bezplatné 45minutové docentské prohlídky (čtyři až deset denně, pondělí až sobota) přidávají užitečný kontext. Navštivte webové stránky pro časy prohlídek. Američtí indiáni prodávají na parkovišti smažený chléb, šperky a řemesla.

Podívejte se na díla Ansela Adamse v Centru kreativní fotografie
ČKS je známá svými neustále se měnícími exponáty vysokého kalibru. Spravuje také archivy Ansela Adamse – možná nejuznávanějšího fotografa krajiny v americké historii – a příležitostně vystavuje jeho díla.

Staňte se svědky rozmanitosti města s projektem Tucson Portrait Project
Tato celoplošná mozaika asi 7000 tucsonských tváří je jednoduchým, ale mocným důkazem rozmanitosti městského obyvatelstva. Projekt Tucson Portrait Project je v podchodu, kde se 4th Ave schovává pod železniční tratí. Nebo můžete panely prozkoumat online.


Pobavte se se skvělými dětmi ve čtvrti Barrio Histórico
Tato kompaktní čtvrť byla na konci 19. století důležitou obchodní čtvrtí, ohraničenou I-10, Stone Ave a Cushing a 17th Streets. Dnes je Barrio domovem funky obchodů a galerií v pestře vymalovaných domech z nepálených cihel, které prosí o fotografování. Nenechte si ujít El Tiradito, když už jste tady. Tato svatyně místního obyvatele z 19. století, který se nachází v Tucsonu v Barrio Histórico, údajně zabitého svým tchánem, když se zamiloval do své tchyně, dostává dodnes oběti pro každého, kdo připomíná ztracenou milovanou osobu.

Podívejte se na speciální výstavy v Tucson Museum of Art
Na malé město se Tucson může pochlubit působivým muzeem umění. Je tu úctyhodná sbírka amerického, latinskoamerického a moderního umění a stálá expozice předkolumbovských artefaktů probudí váš vnitřní Indiana Jones. Speciální exponáty jsou rozmanité a zajímavé, je zde skvělý obchod se suvenýry a blok obklopující budovu má řadu pozoruhodných historických domů. První čtvrtek v měsíci je muzeum otevřeno do 20 hodin, kdy je od 17 hodin vstup zdarma.

Naskočte na palubu v Southern Arizona Transportation Museum
Muzeum dopravy Southern Arizona Transportation Museum, ideální pro rodiny s dětmi posedlými vlakem, se nachází v historickém železničním depu Southern Pacific Railroad Depot na Toole Avenue. Jsou zde sochy „Doc“ Holiday & Wyatt Earp, kteří vyslali Franka Stilwella poblíž tohoto místa jako pomstu za útok v roce 1882 na OK Coral v Tombstone v Arizoně. K dispozici je také lokomotiva č. 1673 v jižním Pacifiku – druh klasického parního stroje, který původně spojoval vzdálená západní města Tucsonu od New Orleans po Portland Oregon, stejně jako vlaky Amtrak, které jsou v současné době v provozu.

Vydejte se na túry na Tumamoc Hill
Zpevněná stezka s úžasným výhledem na město, tato třímílová túra s mírným převýšením a na jaře je obklopena divokými květinami. Otevřeno je také od 4:00 do 22:00, a to díky tomu, že Tumamoc Hill je na pozemku University of Arizona. Zaparkujte na ulici podél Anklam Road, když jdete, spíše než na pozemku nemocnice Saint Mary’s Hospital nebo prostorů před blízkými lékařskými ordinacemi, které potřebují lékaři a jejich pacienti. Na místě je omezená koupelna a místo, kde si můžete doplnit láhev s vodou.

Sledujte pouliční umělce druhou sobotu
2nd Saturdays je bezplatný hudební festival vhodný pro rodiny, který se koná, jak uhodli, každou 2. sobotu v měsíci v centru Tucsonu od Toole Avenue & Congress na západ po Church Avenue & Congress. Jsou zde hudebníci, prodejci, pouliční umělci a další. Poznámka: 2. soboty jsou dočasně pozastaveny z důvodu pandemie COVID-19.

Navštivte jedno z nejstarších obydlených míst v Severní Americe: okres Presidio
Tucson Museum of Art je součástí této nenápadné čtvrti, ohraničené ulicemi W 6th St, W Alameda Street, N Stone Ave a Granada Ave, a zahrnuje místo původní španělské pevnosti a luxusní „Snob Hollow“. Toto je jedno z nejstarších trvale obydlených míst v Severní Americe: španělské Presidio de San Augustín del Tucson pochází z roku 1775, ale samotná pevnost byla postavena na místě Hohokam, které bylo datováno do let 700 až 900 našeho letopočtu.

Levné věci, které můžete dělat v Tucsonu
Cestovatelé s omezeným rozpočtem ocení, že kromě bezplatných atrakcí v Tucsonu jsou ještě další, které vám za vaše peníze přinesou spoustu peněz. Za pouhých pár dolarů tu a tam můžete získat přístup k některým z nejlepších městských galerií, státních parků, národních lesů a dalších. Zahrnuli jsme také některé z nejlepších atrakcí téměř zdarma.

Seznamte se s historickými událostmi v DeGrazia’s Gallery in the Sun
Od roku 1950 oslavuje DeGrazia’s Gallery in the Sun jak regionální umění, tak dílo umělce Ettore „Teda“ DeGrazia. Galerie se může pochlubit šesti stálými sbírkami obrazů, které sledují historické události a původní kultury jihozápadu, a také rotující exponáty vlastní plodné tvorby DeGrazia. Nejenže stojí za to vzít si kresbu, ale také prostředí je čistý Tucson. DeGrazia postavil Galerii na slunci na 10 akrů v podhůří Santa Catalina. Jeho klasická fasáda z nepálených cihel zapadá přímo do krajiny, je obklopena původními rostlinami a postavena s pomocí místních domorodých obyvatel. Vstupné je $ 8,00 pro dospělé, $ 5,00 pro věk 12-18 a děti do 12 let jsou zdarma.

Buďte aktivní ve státním parku Catalina
Tento státní park v pohoří Santa Catalina severovýchodně od Tucsonu s celodenním provozem, kempy a spoustou turistických, cyklistických a koňských stezek je jedním z oblíbených hřišť ve městě. Výkladová stezka Romeo Ruins o délce 0,75 mil nabízí příležitost dozvědět se více o lidech Hohokam, kteří zde žili před 1500 lety. Existuje také několik dalších snadných jednomílových túr, které lze snadno vtěsnat i na krátký výlet do Tucsonu. Vstupné do parku je 7,00 USD za vozidlo a 3 USD za jednotlivce nebo cyklistu.

Vyzkoušejte si to v dětském muzeu Tucson
Rodiče chválí Tucson Children’s Museum, které má spoustu poutavých, praktických exponátů – od Discovery Garden po Pet Vet a Bodyology. Vstupné je 3 $ 3. každého měsíce.

Udělejte si prohlídku tramvají v kaňonu Sabino
Sabino Canyon, svěží, hezká a stinná mini rokle, stojí za návštěvu za pěkného počasí. Tramvaje s vyprávěným naskočením a naskočením po stezce Sabino Canyon Trail (dospělý/dítě 10/5 USD) odjíždějí každou půl hodinu z návštěvnického centra na hlavním parkovišti na 45minutovou, devítizastávkovou smyčku s přístupem na stezky a místa na piknik u řeky. Nejhezčí je odpoledne, když si slunce hraje na schovávanou proti stěnám kaňonu. K návštěvě kaňonu Sabino budete potřebovat Coronado Recreation Pass, který stojí 8 $ na den, 10 $ na týden nebo 40 $ ročně.


Vydejte se do pouště na hřišti v národním parku Saguaro
Saguaros (sah-wah-ros) jsou ikony amerického jihozápadu a na tomto pouštním hřišti je chráněna celá kaktusová armáda těchto majestátních žebrovaných strážců. Nebo přesněji dětská hřiště: park je rozdělen na východní a západní jednotky, které od sebe dělí 30 mil a samotný Tucson. Oba úseky – Rincon Mountain District na východě a Tucson Mountain District na západě – jsou plné stezek a pouštní flóry; pokud navštívíte pouze jeden, udělejte z něj velkolepou západní polovinu. Týdenní vstupenka do národního parku Saguaro stojí 25,00 USD za vozidlo.

Pozorujte ptáky v Coronado National Forest
Tento národní les o rozloze 2 781 čtverečních mil zahrnuje pohoří Santa Catalina a Rincon, severně od Tucsonu. Rincon Peak je oblíbenou túrou v tomto malém pohoří s panoramatickými výhledy z jeho vrcholu 8482 stop – ale je to 16 mil tam a zpět. Přístupnější je scénická jízda po Mt Lemmon Highway – jediné zpevněné silnici, která dosahuje horního toku pohoří Santa Catalina. Madera Canyon je oblíbený u birderů, zatímco v zimě má Coronado National Forest vyznamenání za nejjižnější lyžařskou oblast v kontinentálních Spojených státech. Vstupné je 8 USD za vozidlo a den nebo 10 USD za vozidlo a týden.

Podívejte se na 500 let práce na University of Arizona Museum of Art
Působivé muzeum univerzity, založené ve své současné budově v 50. letech 20. století, představuje 500 let evropské a americké kreativity. Stálá kolekce obsahuje Rodina, Matisse, Picassa a Pollocka. Vstupné je 8 USD pro dospělé, 6,50 USD pro seniory a děti jsou zdarma.

 

Zdroj: lonelyplanet.com