Nejlepší věci, které můžete dělat zdarma na Havaji

Jako jedno z nejizolovanějších obydlených souostroví na planetě – pevniny jsou více než 2 000 mil v obou směrech – je zřídkakdy levné se dostat na Havaj, natož zaškrtnout si seznam věcí, které musíte udělat v celém státě. Přesto zde v zemi aloha je spousta bezplatných atrakcí, aktivit a akcí – tedy pokud víte, kde hledat.

Zjistili jste, který havajský ostrov je pro vás ten pravý a kdy jet; nyní zde jsou naše nejlepší tipy, jak ušetřit peníze na báječné památky a zážitky během vaší cesty. Přečtěte si o nejlepších bezplatných věcech, které můžete ve státě dělat.

Opalujte se na Pohoiki, nejnovější přírodní pláži světa
Když se Kilauea Volcano’s Fissure 8 otevřela v květnu 2018 a začala vylévat lávu do čtvrtí na Velkém ostrově, byla to nejničivější sopečná událost ve státě v nedávné historii. Ale s destrukcí přichází i stvoření a stříbrným lemem erupce byla nepochybně pláž Pohoiki s černým pískem, která doslova vtrhla na scénu v Isaac Hale Beach Park, když roztavená láva narazila na oceán a okamžitě se roztříštila na písek. Je to nejnovější přírodní pláž na světě a její zářivá černá křivka lemovaná palmami je ohromující.


Vezměte si zdarma lekci ukulele
Přestože původ ukulele je ve skutečnosti portugalský – jeho předchůdce přinesli přistěhovalci na havajské cukrové plantáže v 19. století – nelze popřít význam tohoto nástroje na ostrově.

Začátečníci mohou zdarma navštěvovat lekce na Oʻahu v obchodě Ukulele na Waikiki Beach Walk; na Maui, v Lahaina Cannery Mall; a během týdenní kanikapily (jam session) na Big Island of Hawaiʻi, v návštěvnickém centru národního historického parku Kaloko-Honokohau.

Vydejte se pozorovat velryby, aniž byste opustili suchou zemi
Každý rok mezi listopadem a březnem připlouvá z chladných aljašských vod asi 20 000 keporkaků, aby se spářili a porodili. Skvělé bezplatné vyhlídky na pravidelné velrybí show zahrnují na vrcholu míle dlouhé stezky směrem k majáku Makapuʻu Point z roku 1909 na Oʻahu; v Puʻu Olaʻi – více než 350 stop vysoký škvárový kužel ve státním parku Makena na Maui a od volně přístupného národního historického místa Puʻukohola Heiau na Hawaiʻi.

Podívejte se na obřad skákání z útesu v Pu’u Keka’a
Ačkoli se 30 stop vysoký výběžek Pu’u Keka’a na Ka’anapali historicky věřilo, že je to ka leina a ka ‚uhane neboli místo přechodu z tohoto světa do dalšího, náčelník Maui Kahekili z 18. století dokázal, že je to také skvělé místo pro skok z útesu.

Dnes toto místo – primárně známé jako Black Rock – stojí před Sheraton Maui a každý večer při západu slunce se v hotelu koná obřad, při kterém běžec šplhá po útesu za zvuků oli (zpěv), zapaluje pochodně podél cesty a pak ladně se noří do moře.

Vydejte se pozorovat hvězdy – a uvidíte také stříbrné meče – na Maunakea
Havaj je jedním z nejlepších míst na světě k pozorování hvězd a snad žádné místo není lepší než summit Maunakea, kde sídlí kolektiv 12 mezinárodních observatoří. Ale nepotřebujete ty ultra silné dalekohledy, abyste viděli velkolepou noční oblohu – výhledy z 9200 stop vysoké návštěvnické informační stanice jsou velmi působivé.

(A místní považují vrchol za posvátný, takže je stejně lepší zůstat u nižších zeměpisných šířek.) Doporučujeme držet se jedné z cestovních společností schválených samotnou informační stanicí pro návštěvníky, zvláště pokud plánujete noční výstup.

Dávejte pozor na příležitostné akce po pracovní době, kdy nadšenci do astronomie z komunity staví na cementovou podložku před návštěvnickým centrem výkonné dalekohledy. K dispozici jsou také bezplatné prezentace, které zkoumají kulturní význam posvátné hory pro havajský lid, a krátkou okružní túru, kterou můžete podniknout, abyste viděli špičaté, endemické a ohrožené rostliny stříbrného meče Maunakea.

Prozkoumejte mořské oblasti na Maui a Velkém ostrově
Jen málokdo může navštívit mořskou národní památku Papahānaumokuākea, největší chráněnou mořskou oblast na planetě, která se rozkládá na ploše téměř 140 000 čtverečních mil oceánu kolem neobydlených severozápadních Havajských ostrovů. Ale můžete ho v duchu navštívit v jeho Mokupapapa Discover Center, které sídlí ve staré dvoupatrové bance v centru Hilo. Podívejte se na videa, dozvíte se o znečištění plasty, prozkoumejte malou knihovnu a prohlédněte si ryby – včetně nového druhu objeveného v roce 2016 – v 3500galonovém akváriu.

Cestujte zpět v čase ve státním historickém parku Lapakahi
Projděte se po 1 míli dlouhé cestě sutinami 600 let staré rybářské vesnice. Prohlédněte si obytné základy, rekreace starých domů na kánoích, rybářské svatyně, solné kádě a přímořské pařezy, kde si stále můžete zahrát kōnane, hru pro dva hráče, kterou někteří nazývají havajská dáma. Nezapomeňte si na začátku stezky vzít brožuru vysvětlující místa.

Prohlídka továrny na makadamové ořechy na Velkém ostrově
Na Havajském ostrově se pěstuje 90 % státní úrody a je zde tolik dodavatelů makadamových ořechů, turistická brožura nabízí zastávky na Great Hawaiian Mac Nut Trail. Udělejte si bezplatnou prohlídku jednoho z největších, Mauna Loa, kousek za Hilo, s průvodcem. Můžete tam vidět rozlehlé sady, naučit se louskat těžko rozlouskovatelné ořechy a prohlédnout si místní továrnu na čokoládu, než se nasytíte bezplatnými vzorky.

Vezměte útulkového psa ven na chvíli
Příjemná pozornost (sorta): Společnosti Kauaʻi a Hawaii Island Humane Societies mají programy, které spojují návštěvníky s útulkovými psy na celodenní výlety do terénu. Je to výhra pro obě strany – dostanou se z psí boudy a vy získáte chlupatého kamaráda, který podnikne túry a ostrovní dobrodružství. Jak Kauaʻi, tak Hawaii Island Humane Societies požadují při vyzvednutí dar (40 USD, respektive 25 USD), takže tato zkušenost technicky není zdarma. Prostředky ale kompenzují náklady na provoz programu a jdou na dobrou věc.

Vydejte se na lov petroglyfů na Hawaiʻi
Prohlédněte si záhadné ki’i pohaku (petroglyfy) zobrazující lidi, zvířata, lodě a dokonce muškety podél promenády v národním historickém parku Kaloko-Honokohau s volným vstupem, bývalé tradiční vesnici. Dále na sever, ve Waikoloa, lze nalézt ještě masivnější řadu rytin – Waikoloa Petroglyph Park je snadno dostupný a Puako Petroglyph Preserve má dalších 3000 rytin.

Prohlédněte si umění napříč souostrovím
Populární celosvětová umělecká událost POW! WOW! ! zdobí čtvrť Kaka’ako v Honolulu s každoročně se měnící nabídkou pouličního umění, které je vždy volně k vidění. Vynikající muzeum umění v Honolulu a skrytý klenot Spalding House, útočiště současného umění, jsou známé tím, že jednou měsíčně zdarma otevírají své brány, často s tematickými akcemi a aktivitami pro celou rodinu.

Projděte se mezi lávovými stromy
Láva se v roce 1790 prohnala původním ohijským lesem a shromáždila se u paty stromů, než je zapálila a zanechala za sebou kamenné pařezy. U státního památníku Lava Tree State Monument se můžete snadno vydat 0,6 míle dlouhou stezkou moderní iterací lesů, abyste viděli bujnou džungli rostoucí přes starší odlitky plísní.

Navštivte rodící kameny Kukaniloko v Oʻahu
Jižně od rozlehlé ananasové plantáže Dole, v srdci nenáročného prašného červeného pole v centru Oʻahu, se nachází významné archeologické naleziště se 180 kameny z lávových kamenů, na jejichž vrcholu po sedm století rodily havajské královské ženy. Jejich jméno, Kukaniloko, znamená „ukotvit pláč zevnitř“ a lze z nich rozeznat podobu ležící těhotné ženy v profilu pohoří Waianae na západě.

Přečtěte si o kávě na méně očekávaném místě
Havaj je jedním ze dvou amerických států, které komerčně pěstují kávu (druhá Kalifornie) a Kona na západní straně Velkého ostrova je bezpochyby jeho nejznámější pěstitelskou oblastí. Kávu Kona pěstuje více než 600 farem a desítky nabízejí bezplatné prohlídky a ochutnávky.

Zajímavější jsou možná pěstitelé jinde ve státě, kteří se snaží vytvořit unikátní směsi s vlastním terroirem. Kaʻu Coffee Mill, ve čtvrti jižně od Kony, nabízí vynikající prohlídky farmy a továrny, stejně jako ochutnávky. Na Oʻahu se Waialua Estate specializuje na malosériovou sklizeň kávy a čokolády; je to fungující farma a neumožňuje návštěvy, ale můžete ochutnat zboží na ostrově X Hawaii, přímo u bývalého cukrovaru. (Požádejte majitele o rychlou prohlídku, abyste slyšeli vše o procesu frézování.)

A obrovská společnost Kauai Coffee Company má více než čtyři miliony stromů – tvořících 60 procent celé úrody státu – a bezplatné pěší prohlídky jejích pozemků. Před nebo po procházce se zastavte v návštěvnickém centru, kde můžete ochutnat všechny druhy, které panství nabízí.

Zdroj: lonelyplanet.com