Nejlepší věci, které můžete dělat zdarma v Kjótu

Navzdory pověsti Japonska jako drahé destinace nemusí prohlídka Kjóta stát peníze. Město má nepřeberné množství úžasných chrámů a svatyní, historických čtvrtí, živých trhů a dechberoucí krajiny, které si můžete užít zdarma.

Zde je 16 nejlepších bezplatných věcí, které můžete dělat v Kjótu.

Prozkoumejte okouzlující Arashiyama Bamboo Grove
Bamboo Grove Arashiyama, jedno z nejfotografovanějších míst v Kjótu, je skutečně okouzlující místo. Asi 500 m (1640 stop) dlouhá, vede mezi chrámem Tenryū-ji a panstvím Ókōchi Sansō. Světlo nabývá mystického zeleného odstínu, jak se filtruje přes vznášející se stébla lemující cesty, a dokonce i přes nevyhnutelné davy je to uklidňující a nadpozemský zážitek.

Projděte se cestu filozofie
Cesta filozofie je krátká, ale sladká procházka podél kanálu lemovaného květinami v severovýchodním Kjótu. Byl pojmenován po Kitarō Nishidovi, slavném filozofovi z Kjótské univerzity, o kterém bylo známo, že sem chodíval na pravidelné kontemplativní procházky. Trasa vede kolem poklidných chrámů, malebných svatyní a okouzlujících kaváren a trvá asi 30 minut.

Získejte vzorky zdarma na trhu Nishiki
Tento tradiční trh s potravinami v centru města, známý také jako „Kyoto’s Kitchen“, pochází z více než 400 let. V nabídce najdete všechny druhy místní kuchyně, od okurky, tofu a mořských plodů až po čaj, japonské sladkosti a saké, a je zde spousta vzorků zdarma k vyzkoušení. Jděte brzy – úzká ulička na trhu je docela přeplněná.

Prohlédněte si barevné zboží na trhu Tō-ji
Dalším volným trhem, který stojí za návštěvu, je živý bleší trh Kobo-ichi v chrámu Tō-ji. Koná se každý 21. den v měsíci a nabízí širokou škálu nového i použitého zboží na prodej, včetně oblečení, keramiky, starožitností, hraček, uměleckých děl a rostlin, plus stánky s jídlem a pitím. I když si nic nekoupíte, barevné stánky jsou zajímavé na procházení.


Slavná kjótská čtvrť gejš, Gion, je atmosférická čtvrť tradičních městských domů machiya, která se nyní může pochlubit elitními restauracemi, obchody se suvenýry a autentickými čajovnami, protkanými chrámy, svatyněmi a dalšími historickými památkami. Udělejte si večerní procházku po uličkách osvětlených lucernami, abyste viděli oblast v její nejlepší kvalitě, a možná si všimnete maiko (trénink gejš) nebo dvě.

Navštivte fotogenickou svatyni Yasaka po setmění
Strážná svatyně Gionu, Yasaka-jinja, je pozoruhodný a barevný komplex, který vždy kypí aktivitou. Jeho tyčící se červenobílá vstupní brána je úžasně fotogenická a areál vypadá obzvlášť krásně po setmění, kdy svítí stovky luceren zdobících budovy uvnitř. Nejlepší ze všeho je, že vstup je zcela zdarma.

Piknik v parku Maruyama během sezóny sakury
Vedle svatyně Yasaka leží Maruyama-kōen, travnatá oblast klidu, kde se můžete procházet úhledně udržovanými zahradami a kolem jezírek s koi nebo si užít piknik mezi návštěvami nedalekých vyhlídkových míst. Park je obzvláště oblíbený během jarní sezóny sakur, kdy kvetou třešně a davy lidí se shromažďují na večírcích hanami (prohlížení květin).

Ztraťte se v úzkých chodnících Higashiyama
Higashiyama je historická čtvrť, kde se můžete vrátit v čase do starého Kjóta. Nachází se zde některé z nejvýznamnějších městských chrámů a svatyní, stejně jako četná muzea, obchody, kavárny a restaurace. Projděte se úzkými dlážděnými chodníky Ishibei-koji, Nene-no-michi, Ninen-zaka a Sannen-zaka, abyste se ztratili v tomto zachovalém světě.

Vydejte se na túru na horu Atago za skvělými výhledy
Pěší turistika je skvělá volná aktivita a Kjóto nabízí úžasné přírodní scenérie, které můžete prozkoumat. Pokud se chystáte na výzvu, 924m (3031 stop) Mt. Atago je nejvyšší vrchol města a nabízí skvělé výhledy do okolí. Je také domovem poklidné svatyně, která údajně poskytuje ochranu před katastrofami souvisejícími s požáry, kam turisté každý 31. července přes noc podnikají pouť.

Podívejte se na působivou architekturu a propracovaný design v Higashi Hogan-ji
Jen severně od kjótského nádraží je chrám Higashi Hogan-ji rozlehlým komplexem působivé architektury a propracovaného designu. Jeho hlavní sál, ohromující Goei-do, je největší dřevěnou stavbou ve městě. Uvnitř o něco menší haly Amida-do můžete vidět obrovské spirály lidských vlasů, které darovali oddaní na výrobu lan, když chrám potřeboval rekonstrukci.


Projděte se tunely Fushimi Inari-Taisha
Komplex Fushimi Inari-Taisha Shinto s tisíci bran svatyně rumělkové torii vedoucími do lesa je jednou z nejpůsobivějších a nejpůsobivějších památek Kjóta. Putování nekonečnými červenými tunely, na které dohlížejí sochy strážných lišek, je nadpozemským zážitkem, který je překvapivě zcela zdarma. Jděte ráno nebo večer, abyste se vyhnuli davům.

Projděte se kolem velkolepého areálu Kjótského císařského paláce
Velký komplex Kjótského císařského paláce, kdysi rezidence japonské královské rodiny, se nachází vedle císařského paláce Sentō v rozsáhlém parku Kjótského císařského paláce v centru města. Areál lze prozkoumat zdarma – budovy nejsou přístupné veřejnosti – a park je příjemný na piknik nebo procházku.

Podívejte se na zdobené umění v Nishi Hogan-ji
Partnerský chrám Higashi Hogan-ji, Nishi Hogan-ji, je menší a trochu tišší a také zdobnější. Nenechte si ujít složitě vyřezávanou zvonici a bránu Kara-mon, které jsou samy o sobě uměleckými díly. Na pozemku je také obrovský ginkgo strom, který je obzvláště krásný na podzim, kdy se listy zbarvují do zářivě zlaté.

Strávit den pěší turistikou z Takao do Hozukyo
Tato trasa z vesnice Takao do stanice Hozukyō na západě Kjóta je jednou z nejlepších túr ve městě. Cesta vede po řece Kiyotaki zalesněným údolím s volitelnou zajížďkou k vodopádu Kuya-no-Taki a podél cesty je několik skvělých míst na piknik. Je to asi 11 km (7 mil) a dá se snadno zvládnout za den.

Vydejte se do posvátného lesa a uvidíte Shimogamo-jinja
Jedna z nejstarších a nejdůležitějších svatyní v Kjótu, Shimogamo, leží na rozcestí řek Kamo a Takano, obklopená starobylým a vzácným listnatým lesem Tadasu-no-mori. Svatyně je stará více než 1000 let a myslela si, že má chránit město před zlem, zatímco samotný les je posvátný, o kterém se říká, že je to místo, kde nelze utajit lži.

Ztraťte davy v Kamigamo-jinja
Neméně významná partnerská svatyně Shimogamo Kamigamo je o několik kilometrů dále po řece Kamo. Jeho malebný a prostorný pozemek je příjemně prostý davů a ​​je potěšením procházet se kolem. Podívejte se na dva velké písečné kužely před hlavním sálem, které údajně představují posvátnou horu za svatyní a mají očistný vliv.

Seznamte se s tradičním uměním a řemesly v muzeu Fureai-Kan Kyoto Museum
Kjótské muzeum tradičních řemesel Fureai-Kan má fantastickou bezplatnou stálou expozici, která představuje díla všech 74 tradičních kjótských umění a řemesel. Najdete zde vše od papírových luceren a lakovaného zboží až po potisky dřevěných bloků, bambusové flétny a různé styly vějířů. Pořádají se zde také pravidelné ukázky řemesel, kde máte vzácnou příležitost sledovat talentované řemeslníky při práci a dozvědět se více o autentických technikách, které používají.

Plánujte oslavy během festivalů a speciálních akcí
Kjótský kalendář je nabitý živými festivaly a zajímavými kulturními akcemi, z nichž mnohé jsou zdarma. Nejznámější je Gion Matsuri, který se koná po celý červenec a nabízí barevné průvody a živé pouliční večírky. Pokud se budou shodovat s vaší cestou, další pozoruhodné oslavy, které můžete navštívit, zahrnují Aoi Matsuri 15. května a Jidai Matsuri 22. října.

 

Zdroj: lonelyplanet.com