Nejlepší zvonkohry 2023

Z jemných tónů trubkových zvonků a strašidelných ozvěny bambusu stačí svěží den k vytvoření krásné melodie s větrnými zvonkohrami, ale jak dělají své kouzlo? Pojďme to zjistit.

Co jsou to zvonkohry?
Větrné zvonky jsou více než jen dekorativní. Jsou to bicí nástroje jako kterékoli jiné a po staletí se používaly k řadě účelů, od plašení ptáků od plodin a strašení zlovolných duchů až po přilákání štěstí a zvýšení toku chi.

Zvonkohry vytvářejí to, co je známé jako náhodná hudba, protože série tónů, které hrají, se řídí pouze směrem větru. Jsou vyrobeny z různých materiálů zavěšených na struně, která při zamíchání vánkem narazí na střed a způsobí, že materiály vibrují a vytvářejí svůj charakteristický zvuk.

 

Anatomie větrného zvonu
Větrné zvonkohry mají čtyři základní části:

Závěsné šňůry – Jedná se o šňůrky, které drží zvonek pohromadě. Scházejí se nahoře ve tvaru jehlanu opatřeného háčkem na zavěšení. Středový díl a plachtu drží jediná středová šňůra.
Závěsná platforma – Jedná se o kruhový kruh materiálu, kterým protékají závěsné šňůry a drží pod nimi trubky nebo jiná média.
Klapka – Toto je středový díl, který naráží na trubky. Obvykle je kulatý, aby byl zajištěn konzistentní kontakt.
Plachta – Plachta je ozdobný kus materiálu, který visí ze středové šňůry. Jeho hmotnost poskytuje boční stabilitu a částečně určuje, kolik větru je potřeba k pohybu zvonku.
Každá část zvonkohry hraje roli ve své funkci, ale pocit ze zvuku, který vydávají, je většinou výsledkem druhu materiálů použitých k jejich výrobě.

Magie je v materiálech
Nejznámější typ zvonků se vyrábí pomocí kovových trubek, ale kreativitě se meze nekladou a rozmanitost objektů produkujících zvuk, které lze seskupit a vytvořit tak zvonkohru, je téměř nekonečná.
Od tradičních vyladěných trubkových vzorů až po řemeslně vytvořené výtvory vyrobené z recyklovaného příboru, plechových dóz a klíčů, zvonkohry mohou vydávat řadu zvuků od energického po klidné. Volba je na tobě.

Zde jsou některé běžné typy zvonění větru a druh zvuku, který můžete od každého očekávat:

Kov – Na rozdíl od jiných materiálů lze trubkové kovové zvonky vyladit tak, aby produkovaly specifické tóny. Při úderu vibrují více než jiné materiály a jejich zvuk se nese dále. Když je seskupený, dobře vyladěný kovový zvonek vydává jemný, harmonický zvuk.
Hliník – Lepší zvonkohry jsou vyrobeny z hliníku kvůli jeho vynikajícím vibracím, ale měď a mosaz jsou stále oblíbenější a mají podobný, ale měkčí zvukový efekt. Kvalitní ocelové zvonkohry mohou držet krok s hliníkem, ale levné ocelové zvonkohry mají tendenci produkovat drsný zvuk, který je více řinčivý než hudební.
Bambus – Bambusové trubky jsou duté a při úderu vytvářejí jemnou ozvěnu, ale tvrdý vnější povrch také přispívá k jasnému řinčení. Tyto dva zvuky dohromady vytvářejí vyvážený, tlumený tón.
Sklo – Skleněná zvonkohra vytváří lehké, hudební cinkání, ale protože nevibruje jako kovové trubky, zvuk se tak daleko nenese.
Clay – Clay větrné zvonkohry produkují širokou škálu tónů v závislosti na hustotě materiálu. Světlá hlína produkuje vysoký tón, téměř dutý zvuk, zatímco hustá hlína produkuje bohatší tóny blíže ke kovovým zvonkohře, ale bez dlouhotrvajících vibrací.
Mezi další oblíbené materiály patří:

Mušle
plastová trubka
Korálky
Krystal
Porcelán
Kamenina a další.

Co dělá zvonkohru skvělou
Zvuk, který zvonek vydává, je otázkou preferencí, ale existuje několik funkcí, které pomáhají lépe definovat typ tónu a výkonu, který můžete očekávat. Zde je několik tipů pro usnadnění výběru:

Čím větší je počet elektronek nebo jiných médií, tím větší počet odlišných tónů může produkovat. Dlouhé elektronky vydávají bohaté, nízké zvuky, zatímco krátké elektronky vibrují na vyšší frekvenci.
Zvuk z dutých trubek se šíří dále než z trubek plných.
Těžší plachty mají k pohybu více větru a nevydávají tolik zvuku jako zvonkohra s lehčími plachtami. Jejich značná hmotnost také činí šňůry méně náchylné k zamotání při silném větru.
V závislosti na materiálech, ze kterých jsou vyrobeny, mohou být zvonky těžké nebo lehké. Při hledání bezpečných míst k zavěšení zvažte jeho váhu.
Šňůry jsou citlivé na přírodní živly. Materiály jako nylon počasí déšť a sníh lepší než bavlna.
Myslete na své sousedy a na výběr větrné zvonkohry. Zvuky kovové a bambusové zvonkohry se nesou daleko.
Zvonkohra z barevného skla a křišťálu krásně odráží sluneční světlo.
Větrné zvonkohry dodávají každému prostoru rozměr zvuku a jedinečnou jiskru dekorativní přitažlivosti. Ať vám jeden přinese trochu magie.

1. Zvonkohra Woodstock Amazing Grace
Pokud máte rádi píseň „Amazing Grace“, pak tato zvonkohra, která je naladěna na úvodní tóny písně, bude dokonalým doplňkem vaší zahrady. Dřevo této zvonkohry je vyrobeno z krásné třešně a povrchová úprava, která je na ní, dává vyniknout kresbě dřeva. Elektronky jsou vyrobeny z hliníku, aby mohly ve větru vydávat krásný zvuk, a navíc jsou potaženy vrstvou odolnou vůči povětrnostním vlivům.

2. Krásné ruční zvonkohry Capiz
Tato krásná zvonkohra byla ručně vyrobena v Capiz, což je pobřežní indonéská vesnice. Mušle z pobřeží se používají k vytvoření této úchvatné zvonkohry, která je jedinečná a jasně zbarvená. Skořápky jsou zploštělé do kruhů a čtverců, které jsou červené, růžové, fialové, zelené, modré, žluté a oranžové. Bez ohledu na to, jaké rostliny pěstujete ve své zahradě, tato zvonkohra bude odpovídat květům, ale nejlépe bude vypadat zavěšená na verandě nebo terase.

3. Stříbrné větrné zvonkohry Woodstock Pachelbel Canon
Pro delší sadu zvonků bude tato 32palcová varianta vypadat skvěle mezi vašimi závěsnými rostlinami. Hlavní zvonky jsou stříbrné, ale mezi zvonky jsou čtyři menší černé trubice, které jsou navrženy tak, aby pomáhaly vytvářet tóny z písně Johanna Pachelbela „Canon“. Dřevěné části této zvonkohry jsou vyrobeny z jasanu, což je tmavší dřevo, které bude vypadat skvěle mezi zeleným listím vašich rostlin. Je také potažena povrchovou úpravou odolnou vůči povětrnostním vlivům, která pomáhá zajistit, že na vaší zahradě vydrží roky.

4. Korintské zvony
Měď je rustikální barva, která se hodí k zemitým tónům, které lze nalézt ve většině zahrad, ale také nabízí dokonalý barevný kontrast k živému květu, který možná pěstujete. Tato zvonkohra je 44 palců dlouhá, takže bude vypadat skvěle ve vertikálním prostoru vaší zahrady. Je navržen tak, aby vytvářel krásné tóny ve stupnici C, což znamená, že zvuk, který vytváří, bude docela příjemný.

5. Metal Agirlgle Tuned Wind Chime
Tyto zvonkohry jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku a následně potaženy bronzovou povrchovou úpravou, díky které nejen skvěle vypadají, ale navíc jim dodává voděodolnou vrstvu, která je chrání před deštěm. Dřevěná část této zvonkohry je navíc vyrobena z bukového dřeva, což je velmi odolné dřevo, které vydrží roky. Jedná se o 44palcový dlouhý zvonek, takže bude vypadat skvěle v každém vnitřním i venkovním prostoru.

6. Bellaa Sea Shell Capiz Wind Chime
Pokud hledáte větrnou zvonkohru, která by se hodila do zahrady se spoustou modrých květů, pak je to ideální závěsná dekorace. Mušle na zvoncích jsou modré a hnědé, které na světle vypadají nádherně. Větrná zvonkohra bude vypadat skvěle na terase, zvláště pokud máte v prostoru modrý dekor.

7. Čakrová zvonkohra Sedm kamenů
Tato zvonkohra vypadá trochu jinak než většina ostatních, protože obsahuje čakrové kameny. Kameny jsou umístěny přímo uprostřed zvonkohry na klapce a je zde sedm různých kamenů, které představují sedm základních čaker. Když jsou tyto čakrové kameny foukané ve větru, mohou vám pomoci uvést vaše tělo do rovnováhy a přinést vám mír. Zvonky jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku a dřevo je tmavý, výrazný jasan, který vytváří krásný kontrast.

8. Woodstock Pluto Wind Chime
Tato zvonkohra je součástí sbírky planet a každá z nich má jedinečný zvuk. Ten představuje Pluto, takže na stupnici bude spadat někam mezi vysoké tóny Merkura a nízké tóny Neptuna. Zvonkohry jsou vyrobeny z hliníkových trubek, ale jsou potaženy ochranným bronzovým povlakem, který vypadá úžasně. Jedná se o 27palcovou zvonkohru a dřevo má téměř červenou barvu, která vypadá skvěle oproti bronzovým zvonkům.