Pavouk se může skrývat pod vodou po dobu 30 minut

Tropický druh pavouka používá „film“ vzduchu, aby se skryl pod vodou před predátory po dobu až 30 minut (podle fakulty Binghamton University, State University of New York.)

Lindsey Swierk, odborný asistent výzkumu biologických věd na Binghamton University, State University of New York, pozoroval velkého tropického pavouka (Trechalea extensa), který prchal před lidmi a skrýval se pod vodou; tento druh nebyl dříve známý používat vodu k útěku. Swierk již dříve pozoroval kostarický druh ještěrky, který byl schopen zůstat pod vodou 16 minut, aby se skryl před predátory.

„Pro mnoho druhů je zmoknutí a nachlazení téměř stejně riskantní pro přežití jako jednání s jejich predátory,“ řekl Swierk. „Dříve nebylo známo, že by se pavouci Trechalea schovávali pod vodou před hrozbami – a rozhodně ne tak dlouho.“

Pavouk strávil pod vodou asi 30 minut. Když byl ponořen, držel na celém těle „film“ vzduchu. Swierk a její kolegové mají podezření, že chlupaté chloupky, které pokrývají jeho tělo, mu pomáhají udržovat tento vzduchový film, který pomáhá předcházet tepelným ztrátám pod vodou nebo brání vodě vstupovat do dýchacích orgánů pavouka.

Zdá se, že film vzduchu obklopující pavouka, když je pod vodou, je držen na místě hydrofobními chloupky pokrývajícími celý povrch pavouka,“ řekl Swierk. „Je tak úplný, že pavouk skoro vypadá, jako by byl ponořen do stříbra. Vzduchový film může sloužit k tomu, aby udržoval dýchací otvory mimo dosah vody, protože tito pavouci dýchají vzduch. Vzduchový film může také pomoci minimalizovat tepelné ztráty studeného proudu vody, do které se pavouk ponoří.“

Podle Swierka toto pozorování poskytuje nový pohled na to, jak se druhy mohou vypořádat s problémem najít útočiště pod vodou.

Tito pavouci a obecně jakákoliv zvířata, která se skrývají před predátory, musí udělat maximum, aby zvládli riziko,“ řekl Swierk. Pro některé druhy to znamená nechat území nebo páry nehlídané, nebo možná utrácet uloženou energii ve sprintu. U tohoto druhu mohou potenciální rizika využívání podvodního útočiště zahrnovat nedostatek dýchání a ztrátu tělesného tepla. Počínaje tímto prvním pozorováním existuje mnoho dalších otázek, které je třeba položit.“

Zdroj: sciencedaily.com, sci-news.com