Pelargonsjuka je barevným zahradním skandinávským trendem, který můžete letos vyzkoušet

Skandinávská posedlost muškáty inspirovala přenosnou zahradnickou techniku, kterou si budete chtít osvojit před zimou.

Pokud jde o design a útulné bydlení, není žádným tajemstvím, že Skandinávci dělají něco správně. Od stále oblíbeného skandinávského interiérového designu přes menší designové principy, jako je hygge a lagom, až po švédské smrtelné čištění (a nezapomínejme na IKEA), Skandinávci vědí něco o vytváření klidných a příjemných prostor. Nyní další slintání hodný Scandi trend přebírá zdroje sociálních médií – pelargonsjuka.

Tato přezdívka, volně přeložená na „pelargonickou nemoc“, odkazuje na lásku země k pelargoniím, běžně nazývaným muškáty. Tento zahradnický trend však není jen o pěstování pelargonií venku. Vzhledem k tomu, že pelargonia nemohou přežít chladné zimy (a Skandinávie zažívá notoricky chladné zimy), pěstují se v květináčích, které lze snadno přemístit dovnitř, když teplota začne klesat. Pak si je užívají celou zimu.

Pelargonie vs. Muškáty
Rostliny rodu Pelargonium se běžně nazývají muškáty, ale technicky to vůbec nejsou muškáty. Zcela samostatný a přitom blízce příbuzný rod zvaný Geranium obsahuje rostliny, které se od pelargonií výrazně liší vzhledem i péčí. V pelargonsjuce jsou pelargonie rostliny, po kterých toužíte, nikoli skutečné muškáty.

V pelargonsjuce najdete venkovní terasy, paluby, okenní truhlíky a zahrady plné květináčů s muškáty všech velikostí a barev. Spíše než naplnit naše prostory venkovní výzdobou je pelargonsjuka o „přijetí jednoduchosti a přirozené krásy pelargonií za účelem vytvoření příjemného a uvolněného prostředí,“ říká Gary Clarke, poradce pro renovaci zahrady ve společnosti Aussie Green Thumb. Pelargonium je uctívané pro svou nenáročnost na údržbu a téměř konstantní stav kvetení, díky čemuž jsou ideální jak pro zkušené zahradníky, tak pro začátečníky.

Zde je to, co potřebujete vědět, než vyzkoušíte tento skandinávský zahradní trend ve svém prostoru.

Jak vyzkoušet Pelargonsjuku u vás doma
Jak jdou trendy v zahradnictví, tento je jednoduchý a srozumitelný: Není potřeba žádné těžké zvedání ani terénní úpravy. Chcete-li vypadat dobře, musíte mít na paměti několik věcí.

Vsaďte na barvy a minimalismus
Za prvé, stejně jako mnoho různých designových trendů Scandi, i pelargonsjuka je o nalezení hranice mezi minimalismem a živostí barev, říká Clarke. Nejdeme zde o maximalistický styl (i když to můžete také zkusit). Chcete-li dosáhnout autentického vzhledu pelargonsjuka, umístěte pelargonia do popředí a uprostřed vaší venkovní výzdoby, zatímco vše ostatní bude minimální.

Vyberte si správné květináče
Zadruhé je důležitý výběr správných květináčů. I když můžete pelargonie zasadit přímo do země, dobře se jim daří v nádobách a jejich pěstování v květináčích usnadňuje jejich přemístění dovnitř, když teplota začíná klesat. Vzhledem k tomu, že pelargonia jsou jemné letničky, nepřežijí krutou zimu, pokud jsou ponechány venku.

V důsledku toho se rozhodněte pro květináče, které dobře fungují jak uvnitř, tak venku, takže nebudete muset rostliny přesazovat každý podzim a na jaře. To znamená volit nádoby s adekvátními drenážními otvory a odolávat letnímu slunci a horku.

Kromě praktických hledisek hrají květináče obrovskou roli při spojování celkové estetiky. Pokud chcete klasický, rustikální vzhled, terakotové květináče jsou skvělou volbou (navíc jsou v různých barvách a stylech a lze je natřít). Pokud dáváte přednost jednobarevnému nebo minimalistickému vzhledu, rozhodněte se pro bílé nebo béžové květináče. Možnosti jsou opravdu nekonečné!

Styling se počítá
A konečně, správný styling pelargonií má zásadní vliv na konečný vzhled. Umístěte několik nádob k sobě, abyste vytvořili plné a svůdné zobrazení. Seskupte nádoby různých výšek a tvarů, abyste vytvořili měřítko a rovnováhu, a umístěte několik květináčů na schody nebo stoly. Tyto kvetoucí rostliny milují slunce, takže si vybírejte světlé lokality, aby šťastně kvetly po celé léto.