Pěstování rajčat vzhůru nohama – zde je to, co potřebujete vědět

Převrácený sázeč rajčat může být zábavný způsob, jak pěstovat rajčata.

Pěstování rajčat vzhůru nohama je technika, která existuje již více než deset let. Přestože vzpřímená výsadba je ve většině případů lepší způsob, jak pěstovat rajčata, úspěšné pěstování rajčat vzhůru nohama je s trochou know-how možné. Závěsné sazeče rajčat jsou nejužitečnější tam, kde je omezený prostor na zahradě a sluneční světlo. Zde je vše, co potřebujete vědět o výrobě obráceného sázecího stroje na rajčata a pěstování rajčat v této jedinečné nádobě.

Pěstujte rajčata vzhůru nohama na správném místě
Před zasazením rajčete vzhůru nohama se nejprve ujistěte, že máte vhodné místo k zavěšení. Vezměte v úvahu plnou hmotnost květináče a dostupné sluneční světlo.
10 základních tipů pro pěstování rostlin rajčat v květináčích

Myslete na váhu
Převrácený sázeč rajčat je velmi těžký. Květináč, vlhká půda a rostlina plná ovoce mohou snadno vážit 50 liber nebo více. Nezbytné jsou pevné závěsné kování a bezpečná konstrukce pro montáž kování. Pokud je ve vaší oblasti problém s větrem, snažte se zavěsit nádobu na místo, které je chráněno před větrem.

Sluneční světlo
Sázecí stroje na rajčata vzhůru nohama jsou často zavěšeny na předvečer domu nebo na střeše verandy. Jedná se o robustní místa pro zavěšení těžkých kontejnerů, ale mohou postrádat klíčový prvek – sluneční světlo. Rostliny rajčat, ať už rostou na zahradě nebo v nádobě, vyžadují k produkci plodů více než 8 hodin přímého slunečního záření denně. Střechy verand, domy a blízké stromy mají potenciál vrhat stín na závěsný kontejner. Vyberte místo pěstování po analýze toho, jak slunce a stín ovlivňují prostor po celý den.

Rostliny dokážou rozeznat nahoru a dolů a udělají vše pro to, aby rostly vzpřímeně. Když rostlina rajčete roste vzhůru nohama v závěsné nádobě, stonky vyrostou ve tvaru U, aby orientovaly rostoucí špičky nahoru. Oblast podél stonku, která dělá obrat, může být slabá a snadno se poškodí pod tíhou ovoce nebo při silném větru.

Jak vyrobit sázeč rajčat vzhůru nohama
1. Sbírejte materiály.
Budete potřebovat 5galonový kbelík s pevnou rukojetí a víkem, vrtačku s pilovým nástavcem pro vytvoření 2palcové díry, zeminu do květináče (ne zahradní zeminu, která je příliš těžká a tak dobře neodtéká) a dva listy novin.
Pro pěstování rajčat vzhůru nohama je na trhu několik plastových síťových sáčků. Půda v těchto porézních pěstebních pytlích rychle vysychá. Je téměř nemožné udržet dospělou rostlinu rajčete v igelitovém sáčku hydratovanou v horkém a větrném dni. Pro pěstování rajčat vzhůru nohama použijte 5galonový kbelík.

2. Vyberte si správnou rostlinu rajčat.
Vyberte si drobnoplodý druh rajčete, například třešňové, hroznové, hruškové nebo rybízové rajče. Odrůdy typu Roma, biftek a kráječ produkují ovoce, které je příliš těžké pro větve zavěšeného rajčete. Mezi skvělé maloplodé odrůdy patří ‚Super Sweet 100‘, ‚Sun Gold‘, ‚Jasper‘, ‚Jolly‘ a ‚Valentine‘.

3. Vytvořte výsadbovou jamku.
Pomocí vrtačky a nástavce na pilu vytvořte ve spodní části kbelíku otvor o šířce 2 palce.

4. Přidejte zeminu a vodu.
Výsadbovou jamku zakryjte dvěma vrstvami novin. Naplňte kbelík do tří čtvrtin zeminou a dobře jej zalijte, poté na kbelík přiklopte víkem.

5. Připravte sazenici rajčat.
Vyjměte sazenice rajčat z nádoby ve školce a jemně obalte kořenový bal jednou vrstvou novin. Noviny ochrání kořenový bal, když je zaklíníte do otvoru ve dně kbelíku.

6. Zasaďte sazenici.
Postavte kbelík na bok, abyste měli přístup k výsadbové jámě. Opatrně udělejte díru v novinách zakrývající výsadbovou díru a odhrňte zeminu, abyste vytvořili místo pro kořenový bal sazenice. Umístěte sazenici do výsadbové jámy.

7. Zavěste květináč.
Zavěste svůj sázeč rajčat vzhůru nohama na pevné místo, které unese jeho plnou váhu. V případě potřeby sejměte víko nebo jej nechte na místě a podle potřeby vyjměte do vody.

Tipy pro péči o rajčata vzhůru nohama
Zalévejte sázecí nádobu na rajčata obrácenou vzhůru nohama jako kteroukoli nádobu. Denně kontrolujte vlhkost půdy. Pokud je horní palec půdy suchý, zalévejte nádobu hluboko, dokud voda nevyteče ze spodní části květináče. Snažte se udržovat půdu vlhkou, ale ne mokrou. Během zavlažování může dojít k vyplavení zeminy z nádoby. Nahraďte ztracenou zeminu tím, že nádobu podle potřeby doplníte čerstvou zeminou. Sklízejte rajčata, jakmile jsou zralá, abyste uvolnili stres na visících větvích.