Překvapivě různé druhy tulipánů

Tulipány jsou neuvěřitelně osobitým druhem květin, který lze okamžitě identifikovat po celém světě.

V nejsušších vědeckých termínech je tulipán cibulovitá kvetoucí vytrvalá rostlina zahrnující asi 75 v současnosti akceptovaných divokých druhů patřících do čeledi Liliaceae. Tulipány historicky potřebovaly dobré zmrazení, aby kvetly, ale díky moderním zemědělským technikám jsou běžně dostupné po celý rok. Ale nejsme tu, abychom se učili historii. Diskutujeme o pozoruhodné rozmanitosti tulipánů, protože navzdory tomu, že jde o jednu z nejznámějších květin na zemi, má rostlina v zásobě spoustu překvapení.

Na každý archetypální tulipán se štíhlou cibulí a výraznou barvou pravděpodobně existuje několik dalších jedinečných druhů, které procházejí neznámo. Nádherné květy se mohou objevit v řadě tvarů a barev, některé jsou zcela k nerozeznání od druhu, který často najdete spojený s „holandským“ čímkoli. Shromáždili jsme zde několik nejdůležitějších druhů tulipánů v naději, že rozšíříme váš pohled na tuto důležitou květinu.

Standardní tulipány
Náš první výběr je ten, který většina lidí zná. Zatímco přichází v řadě konkrétních druhů, „standardní“ varianta vypadá přesně tak, jak byste očekávali. Toto jsou druhy, které uvidíte v sekci tulipánů v místním květinářství nebo v obchodě s potravinami a na jaře se rozšíří po místních zahradách. Standardní tulipány můžete rozdělit do podkategorií, ale toto jsou podrobné termíny, které necháme na hardcore zahradníky.
Jako tradiční řezaná květina jsou tulipány fantastické z několika důvodů. Zaprvé, jejich známost vytvořila po generace hluboké asociace se štěstím, jarem a pozitivními pocity. Dělají skvělé dárky! Většina standardních tulipánů má také trvale čistou barvu, díky čemuž jsou skvělým doplňkem pro květinová aranžmá. Výjimky z tohoto jednobarevného pravidla jsou často překvapivě krásné, s dvoubarevnými tulipány v nádherných, doplňkových kombinacích. Nejlepší ze všech? Standardní tulipány jsou na tak krásnou květinu poměrně levné.

Dvojitý květ
Význam jména dvojitý květ se vyjasní ve chvíli, kdy se na tuto květinu podíváte. Místo jediné vrstvy okvětních lístků, kterou lze vidět u standardních tulipánů, toto plemeno zobrazuje množství vrstev. Pravděpodobně je uslyšíte označované několika různými jmény, včetně květu pivoňky, ale my zůstaneme u dvojitého květu, protože je doslova popisný.

Ty tvoří jedinečný příspěvek ke kyticím a dodávají designu svěží a smyslný vzhled. I když jsou samy o sobě dokonale hezké, dvojité květy se dobře mísí s jinými květinami pro komplexní, vizuálně ohromující uspořádání. Vezměte prosím na vědomí, že některé varianty tohoto typu jsou sezónní a jsou k dispozici pouze několik týdnů v roce. Pokud jste na tento vzhled opravdu nastaveni a chcete je pro konkrétní příležitost, možná budete chtít plánovat kolem sezóny nebo zvolit méně konkrétní řadu květin.

Papouščí tulipány
Papouščí tulipány jsou skutečně jedinečnou nabídkou v rámci rodiny tulipánů. Jméno pochází z vzhledu nařasených okvětních lístků s více barvami, které odrážejí opeření tropického papouška!

Pojďme si vysvětlit, co odlišuje papouščí tulipán. Za prvé, rostou extra rychle. Samotné květy bývají větší, což představuje výzvu pro chovatele, kteří musí zajistit silné stonky, aby unesly váhu. Stonky se mohou ohýbat o něco více než u standardních plemen. Zatímco všechny papouščí tulipány jsou vícebarevné, otevírají se také do obrovských texturních květů. Díky tomu dodávají každému aranžmá skutečně jedinečný nádech.

Papoušek se ne vždy jeví jako rozpoznatelný tulipán, což může způsobit, že se přátelé zeptají, jaký druh květiny to je. Unikátní vzhled pochází z rychle rostoucí a relativně nezkrotné rostliny, neustále se posouvající a odolávající tvrdé definici.

Tulipány s třásněmi
„Fringed“ úhledně popisuje vzhled tohoto typu tulipánů. Docela podobný standardním tulipánům v obecném tvaru, okraje samotných okvětních lístků jsou třásnité, nabírané a mají téměř otrhaný, měkký vzhled. Třásněný efekt vytváří pozoruhodnou vizuální komplexnost a zvyšuje poutavou schopnost květiny v každé rozmanité barvě, kterou lze nalézt. Ty jsou nejlépe umístěny kolem štíhlejších, přímočařejších květin v aranžmá, aby opravdu vypadaly třásně. Nebo ještě lépe, použijte tyto jedinečné květiny samy o sobě!

Standardní dvoubarevné tulipány
Zatímco tradiční standardní tulipány mají tendenci být v plných barvách, standardní tulipány Bi-Color mají trochu více variací. Jsou o něco dražší než standardní tulipány, ale stále mají klasický tulipánový tvar.

Na obrázku je krásný kultivar tulipánů Prinses Irene, který má zářivě oranžové květy s bohatými fialovými znaky.

Rembrandt
Tyto okázalé vysoké tulipány se vyznačují bledými barvami, které jsou výrazně pestré nebo poseté tmavě fialovými nebo červenými „plameny“, a jak jste možná uhodli, jsou pojmenovány po slavném holandském malíři Rembrandtovi. Původně byly tyto pruhované krásky výsledkem viru, který poškodil cibule. Původní Rembrandtovy žárovky se již neprodávají, ale je k dispozici nevirová odrůda. Tyto moderní Rembrandty jsou stejně krásné jako originály.

Fosteriana tulipány
Tyto tulipány byly vyvinuty z divokého druhu tulipánu nalezeného v horách střední Asie a liší se výškou, ale všechny krásně kvetou s obrovskými, širokými okvětními lístky ve výrazných barvách. Běžněji známé jako císařské tulipány vypadají působivě, když jsou zasazeny do velkých záhonů, a budou se vracet rok co rok.

Tulipány Kaufmanniana
Tyto krásné květiny jsou na hony vzdálené standardním tulipánům a patří mezi první tulipány, které kvetou. Bývají krátké, takže jsou ideální pro skalky a nádoby. Květy mají špičaté okvětní lístky, které se za slunečných dnů otevírají téměř úplně ploché. Když se otevřou naplocho, vypadají tyto tulipány mnohem více jako lekníny než tulipány, odtud jejich alternativní název, Waterlily. Tyto květy patří mezi jedny z největších, největší měří 8 palců.

Lily kvetoucí tulipány
Tyto elegantní tulipány kvetou koncem jara a mají dlouhé špičaté okvětní lístky, které se na špičkách klenou. Stejně jako tulipány Kaufmanniana mají květy tvar květů lilie. Shora vypadají jako šesticípé hvězdy. Tyto krásky nejsou k dispozici v mnoha variantách, ale jejich tvar kompenzuje omezenou barevnou rozmanitost. Kultivar na obrázku je Aladdin, který má divoce červené okvětní lístky s kontrastními žlutými okraji.

Tulipány viridiflora
Tyto jedinečné tulipány jsou pojmenovány podle pruhu zeleně, který se nachází někde na každém okvětním lístku. Ty jsou v přímém, dramatickém kontrastu se základní barvou květu, zde znázorněnou růžovou. Kromě své krásy jsou tulipány Viridiflora známé pro své výjimečně dlouhé květy, což z nich dělá krásný a hodnotný doplněk každé květinové zahrady. Zde je zobrazen kultivar Groenland.

Darwinovy hybridy
Tyto křížence mezi tulipány Fosteriana a Darwinovými tulipány (které jsou nyní považovány za pozdně kvetoucí jednotlivé tulipány) jsou nejvyšší dostupné tulipány. Jsou nejlépe známé pro své obrovské květy, které mohou měřit v průměru 6 palců. Darwin Hybrids jsou ceněné pro své zářivé barvy a někdy jsou považovány za nejlepší tulipán pro řezané květiny.

Zatímco některé tulipány zůstávají krásné jen několik let, Darwinovy hybridy vypadají stejně krásně rok co rok, pokud po odkvětu neodstřihnete listy. Zde je zobrazen kultivar Daydream, výrazný žlutý květ s meruňkovými okraji.

Single pozdní tulipány
Tyto krásné tulipány kvetou, jak už jejich název napovídá, po každé jiné odrůdě tulipánů. Tento druh tulipánů se také nazývá Cottage tulipán nebo Mayflowering Tulip. Jedná se o krásné standardní tulipány ve tvaru poháru, které se dodávají v nejširší škále barev, jaké jsou pro tulipány možné, a dávají Darwin Hybrids šanci na titul nejvyššího tulipánu.

Výše jsou zobrazeny Single Late Tulips z kultivaru Esther, které mají růžové okvětní lístky se stříbrnými okraji.

Greigii tulipány
Tyto krasavce jsou obvykle kratší než většina ostatních odrůd, ale květy jsou obrovské v poměru k jejich výšce. Přicházejí ve výrazných barvách, jako je červená nebo žlutá, a květy mají tendenci se na slunci otevírat. Protože jsou tyto tulipány tak krátké, jsou ideální do skalek nebo nádob.

Jedním z nejnápadnějších rysů těchto tulipánů jsou pruhované nebo skvrnité listy. Zde je ukázán kultivar Červené karkulky.

Doufáme, že tento krátký rozbor překvapivé rozmanitosti tulipánů vám otevřel oči. Uvědomění si naprosté složitosti a rozsahu vzhledů tulipánů pro nás bylo zjevením. To, co bylo kdysi jen krásné, když těžkopádný vlajkonoš je nyní chápáno jako inovativní plemeno, kterým skutečně je!