Připravte svůj dvůr na zimu podle tohoto kontrolního seznamu podzimní zahrady

Jak vegetační období končí, tyto podzimní zahradnické tipy vám pomohou připravit krajinu na chladnější měsíce.

Když se počasí na podzim začne ochlazovat, je čas zakončit zahradnickou sezónu a připravit všechny rostliny na zimu. Mezi základní podzimní venkovní práce na vašem seznamu úkolů by mělo patřit doplnění trvalé výsadby, jako jsou stromy, keře a trvalky, trochu TLC, úklid vaší zeleninové zahrady a zazimování trávníku. Trocha práce teď znamená, že budete mít na jaře více času na sázení zeleniny a barevných květin, než abyste se zabředli do úklidových prací a shánění zahradního nářadí.

Použijte tyto podzimní zahradnické tipy a kontrolní seznam k vyřešení několika úkolů denně a na zimu budete brzy připraveni. Pak můžete strávit čas procházením katalogů semen, zatímco budete snít plány zahrady na příští rok.

Připravte svůj trávník na zimu
Jak se počasí ochlazuje, podzimní péče o trávník je kombinací úklidu a podpory nového růstu. Je to také vhodný čas pomoci vaší trávě vzpamatovat se ze zašlapání při hrách na dvorku při chytání nebo třeba bocce letos v létě.

Připravte si tedy příští jaro cestu pro svěží a zdravou trávu pomocí těchto podzimních zahradnických tipů:

Vypořádejte se se spadaným listím. Travní tráva špatně snáší silné vrstvy listí, takže je nejlepší shrabat, co se dá. Pokud listů nemáte moc, vynechejte hrabání a sekejte je, abyste je nasekali na menší kousky, které dodají půdě živiny.
Osévejte nebo položte drn. Chladné teploty v kombinaci s pozdním podzimním deštěm vytvářejí ve většině regionů ideální podmínky pro zakládání nových trávníků nebo opravy.
Provzdušňujte svůj trávník. Plánujte každoroční provzdušňování oblastí s vysokým provozem, aby se uvolnila zhutněná půda; jinak bude stačit každé 2-3 roky.
Držte krok s plevelem. Mnoho běžných trávníkových plevelů se začne množit, když se teploty na podzim ochladí.
Zvedněte nůž sekačky. Udržování vyššího trávníku podpoří větší růst kořenů, což pomůže vaší trávě lépe přežít zimu.
Jak zazimovat sekačku, aby byla připravena na příští jaro
zblízka někoho, kdo vytrhává plevel ze zahrady

Připravte trvalkovou zahradu
Trvalky jsou zahradní pracanti. Po dlouhém vegetačním období jsou připraveni na zimní odpočinek. Zastavte odumírání na začátku podzimu a nechte nadzemní části stát i poté, co je zahubí mrazy (pokud nejsou problémem škůdci a choroby). Budou poskytovat jak jídlo, tak úkryt pro divokou zvěř. Pěvci si užijí bufet se semeny a mnoho opylovačů, jako jsou původní včely, přezimuje ve stojících stoncích a křoví.

Dokončete na podzim ve své trvalkové zahradě následující úkoly:

Odstraňte plevel. Vykliďte co nejvíce hned teď, abyste toho měli příští jaro méně.
Přidejte mulč. Poté, co půda zamrzne, přidejte 4 až 5 palců silnou vrstvu kůrového mulče přes korunu trvalek vysazených v tomto vegetačním roce a těch, které jsou ve vaší oblasti citlivé na mráz.
Vysaďte na jaře kvetoucí cibuloviny. Tulipány, narcisy a mnoho dalších na jaře kvetoucích cibulovin je nejlepší sázet koncem září nebo října.
Zlikvidujte nemocné rostliny nebo rostliny napadené škůdci. Odstraňte všechny listy, stonky a celé rostliny s chorobami nebo chybami, abyste snížili problémy v následujícím roce.
Zalévejte jednou týdně, pokud je suchý. Přestože trvalky na podzim spí, jejich kořeny stále aktivně rostou, dokud půda nezamrzne. Dobře hydratované rostliny lépe odolávají zimním stresům.

Osvěžte svou zeleninovou zahradu na příští rok
Ať už máte propracovanou kuchyňskou zahrádku nebo malou záplatu pro pěstování jedlých rostlin, věci se na podzim začnou zpomalovat, až budete sklízet poslední zbytky své chutné odměny. Jakmile několik mrazů konečně ukončí vegetační období, odškrtněte si tyto práce na zeleninové zahradě, abyste se připravili na sklizeň příští sezóny.

Vyčistěte postele. Odstranění veškerých rostlinných zbytků pomáhá zabránit škůdcům a chorobám, aby ve vaší zahradě přezimovaly a na jaře se vracely ještě hůř.
Odložte kolíky, štítky a další příslušenství. Při odstraňování rostlin nezapomeňte shromáždit předměty, jako jsou štítky, kolíky a klece. Uložte je tam, kde je budete moci příští rok znovu použít.
Přidejte kompost. Rozložte na své záhony 2 až 3 palce silnou vrstvu kompostu, abyste obohatili půdu. Není třeba to dolévat; srážky a půdní organismy to udělají za vás.
Krycí plodiny rostlin. Na podzim vysévejte krycí plodiny, jako je hořčice, hrách nebo jetel, abyste zabránili erozi. Poté je na jaře překlopte do půdy, abyste dodali živiny.
Rozšiřte oblasti výsadby. Pokud byste chtěli zvětšit prostor pro výsadbu, podzim je skvělý čas pro založení nových vyvýšených záhonů nebo založení zahrady na lasagne, kde chcete udusit trávu pro záhon v zemi.

Péče o stromy a keře
Věděli jste, že podzim je skvělý čas na sázení stromů a keřů? Tehdy byste měli založit nový živý plot nebo založit nový stínící strom na vašem dvoře, protože půda je stále dostatečně teplá, aby kořeny před zimou trochu vyrostly. Navíc trocha podzimní péče o vaše založené stromy a keře jim pomůže lépe přečkat chladnější měsíce.

Postupujte podle těchto podzimních zahradnických tipů pro stromy a keře:

Vysaďte nové stromy a keře. Listnaté stromy a keře přidejte asi měsíc, než půda obvykle zamrzne. Stálezelené druhy můžete vysadit i na podzim, ale lépe se jim daří, když je vysazujete na jaře.
Zajistěte dostatek vody. Nově vysazené stromy a keře – a ty založené – lépe snášejí drsné zimní podmínky, když jsou na podzim dobře zalévány. Stejně tak je na podzim nezbytná další voda pro stálezelené rostliny.
Doplňte mulč. Kolem stromů a keřů přidejte čerstvou vrstvu mulče, jako jsou dřevěné štěpky nebo drcené listí, abyste ochránili kořeny před zimními teplotami. Dbejte na to, aby se mulč nedotýkal kmenů, abyste zabránili hnilobě a dalším chorobám.
Po zahájení dormance prořezávejte. Stříhání po srpnu spustí křehký nový růst, který se v zimě snadno poškodí. Místo toho počkejte s prořezáváním, dokud z listnatých druhů neopadnou listy.
Chraňte kmeny proti poškození jeleny a sluncem. Mladší stromy a keře mohou zničit jeleni třením paroží o kmeny. Navíc jejich tenčí kůra může být poškozena opařením od slunce. Použití zábalu nebo ochranného krytu na strom na podzim může zabránit oběma problémům.

Uspořádejte si své nářadí a zahradní potřeby
Jak se vegetační období chýlí ke konci, nezapomeňte připravit své zahradní nářadí na zimu. Vyčištění a osvěžení budou vaši oblíbení zahradní pomocníci připraveni, až budete, jaro.

Čisté ruční nářadí. Odstraňte nečistoty a kovové konce zahradních hladítek, pleček a dalších nástrojů umístěte do kbelíku s pískem prosyceným rostlinným olejem.
Naostřete čepele. Nůžky a nůžky se mohou při častém používání otupit, stejně jako lopaty a rýče. A nezapomeňte na nože sekačky. Pomocí pilníku obnovte jejich ostré hrany. Poté potřete trochou rostlinného oleje, abyste zabránili rzi přes zimu.
Vypouštěcí hadice a zavlažovací vedení. Než nastane mrazivé počasí, odstraňte veškerou vodu ze zahradních hadic a zavlažovacích hadic.
Připravte malé motory. Vypusťte plynové potrubí sekaček, sekaček plevele a kultivátorů. Před uskladněním strojů v suchých, krytých prostorách na zimu vyměňte olej podle potřeby.
Vyčistěte postřikovače. Vyprázdněte a vymyjte stříkací zařízení mýdlem a vodou, uvnitř i vně. Před uložením na zimu je opláchněte a nechte uschnout na vzduchu. A pokud vám zbydou chemikálie, uložte je na bezpečném místě, kde nezmrznou.

Vyčistěte letničky a nádoby
Barevné letničky jsou často prvními rostlinami, které podlehnou mrazivému podzimnímu počasí. Jakmile je zažene silný mráz, budete chtít uklidit záhony a květináče, aby byly připraveny k opětovnému naplnění příští jaro.

Prázdné nádoby. Cyklus zmrazování a rozmrazování může popraskat nádoby, zejména ty, které jsou vyrobeny z hlíny plné zalévací směsi. Po vyčištění uložte květináče a květináče na chráněné suché místo, jako je kůlna nebo garáž.
Vyčistěte květinové záhony. Jakmile mráz uschne jednoleté rostliny na vašich zahradních záhonech, je čas je vytrhat, aby byl váš výsadbový prostor na jaře připraven pro nové květiny.
Sbírejte a skladujte semena. Můžete uložit semena mnoha druhů oblíbených letniček, jako je celosia, petúnie, kosmos a lichořeřišnice. Každý druh semen vložte do označené obálky a uložte je na chladné a suché místo, dokud je na jaře nezasejete.
Vykopejte jemné žárovky. Cannas, jiřiny, caladium a několik dalších tropických cibulovin a hlíz nepřežijí zimu v severních oblastech. Vykopejte je krátce poté, co listy na podzim zhnědnou, a uložte je na chladném a suchém místě pro výsadbu venku příští jaro.
Vezměte řízky pro pěstování uvnitř. Odřízněte větvičky květinových záhonů a oblíbených nádob, jako jsou coleus, muškáty a sladké brambory, než teploty klesnou pod 50 °F. Snadno zakoření ve vodě a poskytují trochu zimní barvy. Můžete je dokonce nechat v chodu dostatečně dlouho na to, abyste je na jaře zase vysadili venku.