Probiotika: Jednoduchý průvodce pro začátečníky

O bakteriích ve vašem těle se říká, že převyšují počet buněk vašeho těla v poměru 10:1. Nedávná studie však uvádí, že poměr se blíží 1:1.

Podle těchto odhadů ve vás žije 39–300 bilionů bakterií. Ať už je odhad nejpřesnější, je to jistě velké číslo.

Mnoho z těchto bakterií sídlí ve vašem střevě a většina z nich je zcela neškodná. Některé jsou užitečné a malý počet může způsobit onemocnění.

Mít správné střevní bakterie je spojeno s řadou zdravotních výhod, včetně následujících:

ztráta váhy
zlepšené trávení
zvýšená imunitní funkce
zdravější pleť
snížené riziko některých onemocnění
Probiotika, což je určitý druh přátelských bakterií, poskytují při konzumaci zdravotní výhody.

Často se berou jako doplňky, které mají pomoci kolonizovat vaše střeva dobrými mikroorganismy.

Tento článek zkoumá zdravotní přínosy probiotik.

Co jsou to probiotika?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které po požití poskytují zdravotní přínos.

Vědecká komunita se však často neshoduje v tom, jaké jsou přínosy a které kmeny bakterií jsou za to zodpovědné.

Probiotika jsou obvykle bakterie, ale jako probiotika mohou fungovat i určité druhy kvasinek. Existují také další mikroorganismy ve střevě, které jsou studovány, včetně virů, hub, archaea a helmintů.

Probiotika můžete získat z doplňků stravy, stejně jako z potravin připravených bakteriální fermentací.

Mezi probiotické potraviny patří jogurt, kefír, kysané zelí, tempeh a kimchi. Probiotika by se neměla zaměňovat s prebiotiky, což jsou sacharidy – často dietní vláknina – které pomáhají krmit přátelské bakterie, které se již nacházejí ve vašem střevě.

Produkty, které obsahují jak prebiotika, tak probiotika, se označují jako synbiotika. Synbiotické produkty obvykle kombinují přátelské bakterie spolu s nějakou potravou pro bakterie (prebiotika), vše v jednom doplňku.

Nejběžnější probiotické bakterie jsou Lactobacillus a Bifidobacteria. Jiné běžné druhy jsou Saccharomyces, Streptococcus, Enterococcus, Escherichia a Bacillus.

Každý rod zahrnuje různé druhy a každý druh má mnoho kmenů. Na štítcích uvidíte probiotika identifikovaná podle jejich specifického kmene (který zahrnuje rod), druhu, poddruhu, pokud existuje, a kódu kmene s písmenem.

Bylo zjištěno, že různá probiotika řeší různé zdravotní stavy. Proto je nezbytný výběr správného typu – nebo typů – probiotik.

Některé doplňky, známé jako širokospektrá probiotika nebo multiprobiotika, kombinují různé druhy ve stejném produktu.

Ačkoli jsou důkazy slibné, je zapotřebí více výzkumu zdravotních přínosů probiotik. Někteří vědci varují před možnými negativními účinky „temné stránky“ probiotik a vyzývají k opatrnosti a přísné regulaci.

SOUHRN
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při konzumaci v dostatečném množství posilují zdraví. Existuje mnoho různých druhů a můžete je získat z potravin nebo doplňků.

Význam mikroorganismů pro vaše střeva
Komplexní společenství mikroorganismů ve vašem střevě se nazývá střevní flóra, střevní mikrobiota nebo střevní mikrobiom.

Střevní mikroflóra zahrnuje bakterie, viry, houby, archaea a helminty – přičemž převážnou většinu tvoří bakterie. Vaše střeva jsou domovem komplexního ekosystému 300–500 druhů bakterií.

Většina střevní flóry se nachází ve vašem tlustém střevě neboli tlustém střevě, což je poslední část vašeho trávicího traktu.

Metabolické aktivity vaší střevní flóry se překvapivě podobají aktivitám orgánu. Z tohoto důvodu někteří vědci označují střevní flóru za „zapomenutý orgán“.

Vaše střevní flóra plní mnoho důležitých zdravotních funkcí. Vyrábí vitamíny, včetně vitamínu K a některých vitamínů B.

Také přeměňuje vlákninu na tuky s krátkým řetězcem, jako je butyrát, propionát a acetát, které vyživují vaši střevní stěnu a plní mnoho metabolických funkcí.

Tyto tuky také stimulují váš imunitní systém a posilují vaši střevní stěnu. To může pomoci zabránit tomu, aby se nežádoucí látky dostaly do vašeho těla a vyvolaly imunitní reakci.

Vaše střevní flóra je vysoce citlivá na vaši stravu a studie ukazují, že nevyvážená střevní flóra je spojena s řadou onemocnění.

Předpokládá se, že mezi tyto nemoci patří obezita, diabetes 2. typu, metabolický syndrom, srdeční onemocnění, kolorektální rakovina, Alzheimerova choroba a deprese.

Probiotika a prebiotická vláknina mohou pomoci napravit tuto rovnováhu a zajistit, aby váš „zapomenutý orgán“ fungoval optimálně.

SOUHRN
Vaše střevní flóra se skládá ze stovek druhů mikroorganismů. Tyto mikroorganismy plní řadu důležitých tělesných funkcí.

Vliv na zdraví trávicího traktu
Probiotika jsou široce zkoumána pro jejich účinky na zdraví trávicího traktu.

Důkazy naznačují, že probiotické doplňky mohou pomoci vyléčit průjem spojený s antibiotiky.

Když lidé užívají antibiotika, zvláště po dlouhou dobu, často pociťují průjem – dokonce i dlouho poté, co byla infekce vymýcena.

Je to proto, že antibiotika zabíjejí mnoho přirozených bakterií ve vašem střevě, což posouvá střevní rovnováhu a umožňuje škodlivým bakteriím prospívat.

Probiotika mohou také pomoci bojovat proti syndromu dráždivého tračníku (IBS), běžné trávicí poruše, snižující plynatost, nadýmání, zácpu, průjem a další příznaky.

Výzkumy týkající se účinnosti suplementace probiotik pro léčbu IBS jsou smíšené. Nedávný přehled uvedl, že sedm studií naznačovalo zlepšení IBS suplementací probiotik, ale čtyři nikoli.

Výzkumy ukazují, že probiotické doplňky s více kmeny přinášejí většinu zlepšení IBS, zvláště když jsou užívány déle než 8 týdnů.

O probiotické léčbě IBS však zůstává mnoho neznámého. Otázky, jako jsou následující, ještě nebyly zodpovězeny:

Které příznaky IBS zlepšují probiotika?
Která probiotika, respektive probiotické směsi, jsou nejúčinnější?
Jaké dávky a trvání probiotické léčby jsou nejlepší?
Vyžadují různé typy IBS různé probiotické léčby?
Výzkumníci považují rané výsledky probiotické léčby IBS za slibné, ale tvrdí, že jsou nezbytné další velké studie, než budou poskytovatelé zdravotní péče moci s jistotou předepisovat probiotickou léčbu pro IBS.

Některé studie také uvádějí přínosy probiotických doplňků proti zánětlivým onemocněním střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Vědci opět tvrdí, že je zapotřebí další výzkum, než se potvrdí, že léčba je účinná.

Probiotika mohou také pomoci v boji proti infekcím Helicobacter pylori, které jsou jednou z hlavních příčin vředů a rakoviny žaludku.

Pokud máte v současné době zažívací potíže, které se vám nedaří překonat, může být probiotický doplněk něčím, co je třeba zvážit. Nezapomeňte se však nejprve poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

SOUHRN
Probiotika mohou být účinná proti různým zažívacím problémům, včetně průjmu souvisejícího s antibiotiky a IBS.

Vliv na hubnutí
Některé výzkumy naznačují, že lidé s obezitou mají jiné střevní bakterie než ti, kteří jsou štíhlí.

Výzkum ukazuje souvislost mezi střevními mikroby a obezitou u kojenců i dospělých. Ukazuje také, že mikrobiální změny ve střevě jsou faktorem rozvoje obezity v dospělosti.

Proto se mnoho vědců domnívá, že vaše střevní bakterie jsou důležité při určování tělesné hmotnosti.

I když je zapotřebí další výzkum, zdá se, že některé probiotické kmeny napomáhají hubnutí.

Přesto vědci doporučují obezřetnost, abychom se k tomuto závěru unáhlili, a poznamenali, že stále existuje mnoho neznámých.

Mezi tyto neznámé patří:

konkrétní kmeny probiotik, které mají být použity
dávkování a trvání léčby
dlouhodobé účinky léčby
interakce věku, pohlaví, zdravotního stavu a životního stylu
V jedné studii 210 lidí s centrální obezitou, která se vyznačuje nadbytkem břišního tuku, užívalo denně probiotikum Lactobacillus gasseri. Účastníci ztratili v průměru přibližně 8,5 % svého břišního tuku během 12 týdnů.

Když účastníci přestali užívat probiotika, nabrali břišní tuk zpět do 4 týdnů.

Důkazy také naznačují, že Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis mohou napomáhat hubnutí a pomáhají předcházet obezitě – i když je zapotřebí další výzkum.

SOUHRN
Ačkoli je nutný další výzkum, některé důkazy naznačují, že určité probiotické kmeny mohou napomáhat hubnutí.

Vzestup psychobiotik
V posledním desetiletí výzkum ukázal, že střevo a mozek jsou propojeny v systému zvaném osa střevo-mozek. Tato osa spojuje centrální a střevní nervový systém těla, z nichž druhý řídí trávení.

Některé výzkumy ukazují, že určité mikroby ve střevě mohou ovlivnit váš mozek prostřednictvím této osy ve zdraví i nemoci. Tyto bakterie jsou součástí nově vznikajícího oboru zvaného „psychobiotika“.

Výzkum ukazuje, že psychobiotika mohou pomoci léčit kognitivní a neurologické poruchy, jako je autismus, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Které mikroby to jsou a jak interagují s mozkem, je předmětem mnoha současných výzkumů.

Někteří vědci naznačují, že pro některé lidi může být suplementace určitými kmeny probiotik vhodnější než užívání psychofarmak, aby se vyrovnali s duševním stresem, osamělostí a smutkem, které doprovázejí současnou pandemii COVID-19.

SOUHRN
Časné výzkumy slibují, že určité střevní bakterie zvané psychobiotika mohou pomoci léčit kognitivní a neurologické poruchy, jako je autismus, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Další zdravotní benefity
Probiotika mají mnoho dalších výhod. Mohou pomoci s následujícími podmínkami:

Zánět: Probiotika snižují systémový zánět, který je hlavní příčinou mnoha onemocnění.
Deprese a úzkost: Bylo prokázáno, že probiotické kmeny Lactobacillus helveticus a Bifidobacterium longum snižují příznaky úzkosti a deprese u lidí s klinickou depresí.
Cholesterol v krvi: U několika probiotik bylo prokázáno, že snižují hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu, i když výzkum zůstává kontroverzní.
Krevní tlak: Probiotika mohou také způsobit mírné snížení krevního tlaku.
Imunitní funkce: Několik probiotických kmenů může posílit imunitní funkci, což může vést ke snížení rizika infekcí, včetně těch, které způsobují běžné nachlazení.
Zdraví kůže: Existují určité důkazy, že probiotika mohou být užitečná při akné, růžovce a ekzému, stejně jako při jiných kožních poruchách (60).
Proti stárnutí. Ačkoli je výzkum extrémně omezený, existují důkazy, že probiotika mají potenciál prodloužit životnost zvýšením schopnosti buněk replikovat se.
Toto je jen malý výsek přínosů probiotik, protože probíhající studie naznačují širokou škálu potenciálních zdravotních účinků.

SOUHRN
Kromě potenciálních účinků na hubnutí, trávení a neurologické poruchy mohou probiotika zlepšit zdraví srdce, imunitní funkce a příznaky deprese a úzkosti.

COVID-19 a probiotika
Někteří vědci navrhují, že zlepšení střevního mikrobiomu prostřednictvím probiotických doplňků a stravy může být strategií v boji a léčbě infekce novým koronavirem SARS-CoV-2. Tato infekce může způsobit COVID-19, což je zkratka pro koronavirové onemocnění 2019.

Je známo, že COVID-19 poškozuje imunitní obranu těla prostřednictvím „cytokinové bouře“ nadměrných zánětlivých cytokinů. To je považováno za hlavní příčinu zhoršení zdraví a dokonce smrti.

Protože bylo prokázáno, že střevní flóra posiluje imunitní systém a bojuje proti zánětu, vědci se domnívají, že probiotické doplňky mohou pomoci urychlit zotavení z koronaviru tím, že inhibují nebo omezují tuto „cytokinovou bouři“.

Lidé s COVID-19 také hlásili gastrointestinální příznaky, jako je průjem, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a ztráta chuti k jídlu.

Někteří vědci se domnívají, že probiotika by mohla pomoci zabránit koronaviru tím, že zablokuje receptor enzymu konvertujícího angiotenzin (ACE), kde patogen SARS-CoV-2 vstupuje do těla, aby napadl gastrointestinální buňky.

Další navrhované spojení mezi COVID-19 a probiotiky zahrnuje to, co se nazývá „osa střeva-plíce“. Jedná se o systém komunikace a interakce mezi střevními a plicními tkáněmi, ke kterému dochází prostřednictvím mikroorganismů lidského mikrobiomu.

Je známo, že nerovnováha střevní flóry souvisí s plicními chorobami a infekcemi dýchacích cest. Výzkumníci naznačují, že náprava těchto nerovnováh může podpořit optimální zdraví plic, což může pomoci chránit se před patogeny, jako je SARS-CoV-2 .

Jiný výzkum naznačuje, že suplementace probiotik může obecně podporovat antivirovou aktivitu ke zlepšení imunitní, plicní a protizánětlivé odpovědi, která může pomoci odstranit infekci SARS-CoV-2 .

Všechny tyto hypotézy jsou v teoretické fázi. Vědci tvrdí, že k jejich potvrzení jsou zapotřebí další studie.

Jedna studie doporučuje opatrnost a naznačuje, že ne všechny probiotické kmeny budou mít stejné účinky. Klade si otázku, zda suplementace probiotik může změnit obsah střevního mikrobiomu dostatečně pro boj s COVID-19 .

SOUHRN
Některé současné výzkumy naznačují, že zlepšení střevního mikrobiomu prostřednictvím probiotických doplňků a stravy může pomoci léčit infekci SARS-CoV-2, která způsobuje COVID-19. Výzkum je předběžný a je zapotřebí mnohem více údajů a klinických studií.

Bezpečnost a vedlejší účinky
Probiotika jsou obecně dobře snášena a pro většinu lidí jsou považována za bezpečná. Předpisy se však mezi probiotiky liší, proto musíte být při výběru produktu opatrní.

Výběr probiotik
Když čelíte velkému výběru probiotik, které jsou nyní k dispozici, můžete se cítit ohromeni. Nejsi sám. Výběr může být obtížný.

Ve Spojených státech se probiotika obecně prodávají jako složky potravin, léky nebo doplňky stravy. Zatímco Food and Drug Administration (FDA) reguluje každý z nich různými způsoby, většina potravin a doplňků nevyžaduje schválení před uvedením na trh.

V důsledku toho některé společnosti využívají rozruch kolem probiotik k prodeji doplňků, které označují jako probiotické, a tvrdí, že nejsou podložena důkazy.

Předpisy týkající se probiotik se ve světě velmi liší, takže online objednávání z jiných zemí je riskantní. Neregulované potraviny, kosmetiku a doplňky lze v zahraničí snadno sehnat, ale jejich bezpečnost není potvrzena.

Hledání společností, které dodržují osvědčené postupy, jako je testování třetí stranou, vám může pomoci najít vysoce kvalitní doplňky.

Nejlepší volbou je nechat si vybrat poskytovatele zdravotní péče nebo požádat o návrhy. Mohou být schopni doporučit produkty, o kterých vědí, že jsou bezpečné a účinné.

Vedlejší účinky probiotik
V prvních dnech užívání probiotického doplňku můžete zaznamenat vedlejší účinky související s trávením, jako je plynatost a mírné břišní potíže.

Po úpravě by se však vaše zažívání mělo začít zlepšovat.

U lidí s oslabeným imunitním systémem, včetně pacientů s HIV, AIDS a několika dalšími onemocněními, mohou probiotika vést k nebezpečným infekcím.

Pokud máte zdravotní stav, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, než začnete užívat probiotický doplněk.

SOUHRN
Probiotické doplňky mohou způsobit zažívací potíže, které by měly odeznít během několika dnů. Mohou být také nebezpečné pro lidi s určitými zdravotními stavy.

Výzvy, kterým čelí výzkumníci
Věda udělala v posledních dvou desetiletích obrovský pokrok směrem k pochopení role, kterou probiotika hrají v lidském zdraví a nemocech. Přesto je probiotický výzkum v plenkách a je co učit.

Navzdory rozsáhlým studiím vědci stále pracují na identifikaci všech jednotlivých mikrobiálních druhů, které žijí ve vašem střevě. Jejich identifikace je zásadní pro pochopení toho, jak fungují v lidském zdraví.

Například vědci v roce 2019 oznámili identifikaci téměř 2 000 dříve neznámých druhů střevních bakterií. To byl významný krok ke kategorizaci mikrobů žijících v lidských střevech.

Po identifikaci mikroorganismů je dalším úkolem, kterému výzkumníci čelí, spojit různé druhy, poddruhy a kmeny mikrobů s jejich účinky na lidské zdraví – a to je místo, kde se věci stávají složitější.

Přestože tisíce studií hodnotily zdravotní přínosy probiotik u mnoha klinických stavů, výsledky si často vzájemně odporují.

Jedním z důvodů je to, že metody zpracování a analýzy probiotických dat nejsou na celém světě jednotné. To vede k protichůdným výzkumným analýzám publikovaných dat.

Standardizace výzkumu probiotik je náročná, protože lidské tělo obsahuje velký a různorodý soubor mikroorganismů, které se v jednotlivých zemích liší – a dokonce i mezi jednotlivci ve stejné zemi.

Navíc samotné bakteriální kmeny se neustále vyvíjejí, stejně jako zdraví a prostředí jejich lidských hostitelů.

Výzkumníci zabývající se probiotiky stojí před úkolem klasifikovat to, co by mohly být biliony neustále se měnících organismů v různých a vyvíjejících se prostředích.

Je to pouze vývoj výpočetní analýzy genomů kolektivních skupin mikrobů (nazývaných metagenomika) v posledních dvou desetiletích, který umožňuje tento herkulovský úkol vůbec .

Vědci musí standardizovat horu někdy protichůdných důkazů z tisíců studií a poté tyto důkazy převést do jasných doporučení pro terapeutické použití probiotik.

SOUHRN
Výzkumníci mají za úkol identifikovat veškerou mikrobiotu v rozsáhlém a měnícím se mikrobiomu lidského střeva. Potřebují také zavést systém pro standardizaci výsledků výzkumu s cílem vyvinout jasná terapeutická doporučení pro použití probiotik.

Sečteno a podtrženo
Udržování zdravých střev je více než užívání probiotických doplňků.

Každodenní strava a cvičení jsou stejně důležité, protože mnoho faktorů životního stylu ovlivňuje vaše střevní bakterie.

Probiotické doplňky však mohou nabídnout širokou škálu výhod s několika vedlejšími účinky. Jako takové, pokud máte zájem zlepšit své zdraví střev, mohly by stát za vyzkoušení.

Ujistěte se, že si nejprve promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že zkoušíte správné kmeny ve správném množství a vyhnete se jakýmkoli vedlejším účinkům.

Možná se ptáte, zda by probiotika mohla mít prospěch z konkrétního onemocnění, které máte. Pokud ano, možná budete chtít nahlédnout do Global Guidelines Světové gastroenterologické organizace. Uvádí probiotika, podmínky a doporučené dávkování.

Při zahájení s probiotiky se vždy doporučuje opatrnost. Ujistěte se, že používáte produkt s dobrou pověstí, začněte pomalu a nechte si poradit od důvěryhodného lékaře.