Různé druhy lilií

Velké, krásné květy lilie jsou jedny z nejznámějších květin na světě. Květina je ve skutečnosti tak populární, že mnoho květin s „lilie“ v názvu není ve skutečnosti skutečnými liliemi! Denivky, kaly, lekníny a konvalinka jsou jen některé z desítek „lilií“, o kterých jste možná slyšeli.

Pravé lilie patří do rodu lilium, ale tyto květiny jsou tak široce hybridizovány pro různé tvary, barvy, velikosti a vzory, že velmi specifické druhy lilií lze jen těžko určit. Místo toho budeme diskutovat o některých větších typech lilií.

Lilie je kvetoucí rostlina, která vyrůstá z cibule a má velké výrazné květy. Jsou vytrvalé a mohou dorůst do výšky dvou až šesti stop. Mají různé barvy od žluté, bílé, oranžové, růžové, červené a fialové. Některé mohou být dokonce modré! Hojně se pěstují v soukromých a okrasných zahradách v mírných a tropických oblastech.

Lilie mají rády slunce, takže slunné nebo částečné místo na zahradě bude ideální. Také se snadno ukládají do kontejnerů, pokud byste raději měli doma voňavé květy, nebo pokud máte hodně jelenů nebo králíků, kteří rádi jedí lilie.

Lilie rostou nejlépe ve volné, dobře odvodněné půdě, která je volně zalévána. Velmi vysoké rostliny by měly být nasazeny tak, aby neklesly. Poté, co květy začnou mizet, budete muset odříznout stonky.

Nejlepší způsob, jak si své lilie užít co nejdelší dobu, je zasadit různé lilie, které pokvetou od jara do podzimu, a poskytnou vám krásnou, pulzující zahradu po celé vegetační období, která přitahuje širokou škálu motýlů.

Trubková Lily

Trubková lilie, nazývaná také Aureliánská lilie, je nejikoničtější lilií díky trubkovitému tvaru květů. Trubkové lilie jsou velmi voňavé a mohou naplnit váš dům nebo zahradu krásnou vůní. Ve vaší zahradě pokvetou lilie trumpetové obecně před liliemi orientálními a po asijských.

Velikonoční lilie

Další ikonická lilie, lilium longiflorum, je velmi oblíbenou lilií během křesťanských oslav Velikonoc. Velikonoční lilie pocházejí z japonských ostrovů Ryukyu a stonky mohou dorůst až metr vysoké. Tyto nedotčené bílé květy mají tvar trubky a jsou obecně tenčí než lilie Trumpet. Bílé květy směřují ven a mají lehkou vůni. Přestože jsou tyto rostliny krásné a jedlé pro lidi, zvláště velikonoční lilie je pro kočky toxická, takže majitelé koček by měli být opatrní, aby si tyto rostliny přinesli do svých domovů.

Asijská lilie

Asijské lilie mají jedny z největších květů v rodině liliovitých a jsou známé řadou barev, tvarů a vzorů hybridů v této kategorii. Květiny se mohou pohybovat od jemných pastelových barev až po zářivé, výrazné červené, růžové, oranžové – jakékoli barvy kromě modré. Asijské lilie jsou jednou z nejjednodušších lilií na pěstování a péči, pravděpodobně kvůli vysoké hybridizaci těchto lilií. Tyto lilie mají tendenci kvést na podzim a na rozdíl od jiných odrůd jsou obvykle bez vůně. Pokud máte rádi jemné růžové, zkuste si na zahradě zasadit kultivar „Corsica“.

Orientální lilie

Orientální lilie, stejně jako asijské lilie, jsou jednou z nejoblíbenějších okrasných odrůd lilií. Mají kolosální květy v jemných barvách, které jsou často zvýrazněny pihami, pruhy nebo skvrnami na okvětních lístcích. I když tyto lilie nejsou nejjednodušší na pěstování, mají krásné svinuté okvětní lístky a vypadají, jako by mohly patřit do pohádkové zahrady. Pro krásné, měkké růžové květy vyzkoušejte kultivar „Stargazer“.

Martagon Hybrid Lily

Zatímco ostatní čtyři odrůdy lilií mají obvykle stejný tvar, s rozdíly ve velikosti a poloze okvětního lístku, hybridní lilie Martagon jsou možná nejvíce odlišné. Lilie Martagonová mají velmi vysoké stonky s mnoha malými květy, které směřují dolů, podobně jako vypadá konvalinka. Květy také často obsahují pihy nebo skvrny.