Různé druhy orchidejí (fotografie)

Orchideje jsou jemné, krásné květiny v zářivých odstínech, které jste možná viděli na prodej ve vašem místním supermarketu. I když vypadají jemně a mohou být pro člověka, který nedokáže udržet své pokojové rostliny naživu, poněkud zastrašující, ve skutečnosti se o ně dá velmi snadno pečovat a můžete si je užívat velmi dlouhou dobu. Členové čeledi Orchidae, jedné ze dvou největších odrůd kvetoucích rostlin, se mohou snadno starat o velmi širokou škálu, takže je nejlepší provést průzkum, než si domů přinesete jakoukoli rozmanitost orchidejí.

Orchideje jsou často považovány za tropické rostliny, a zatímco v tropech je mnohem větší rozmanitost orchidejí, realita je taková, že orchideje se nacházejí téměř v každém stanovišti na planetě; i za polárním kruhem! Mají příjemnou jemnou vůni, která je oblíbená mezi parfuméry a nadšenci, kteří sbírají různé druhy orchidejí. Vybrali jsme několik odrůd z tisíců, které lze snadno pěstovat uvnitř, bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte zelený palec!

Můra orchidej

Moth orchids, nebo phalaenopsis, jsou nejčastěji nalezené orchideje, dostupné za méně než 40 $ v místním obchodě s potravinami. Dlouhé květní klasy jsou půvabné, obloukovitě se klenou nad listy. Motýlí orchideje jsou široce pěstovány jako pokojové rostliny a patří mezi nejjednodušší na péči. Kvetou dlouho a přicházejí v odstínech bílé, růžové, červené, zelené, žluté, oranžové a fialové. Nejlépe se jim daří při teplotách mezi 50 – 75 stupni Fahrenheita. Moth orchideje byly mezi prvními tropickými odrůdami orchidejí, které se objevily ve viktoriánských sbírkách.

Orchidej dendrobium

Velmi široký rod orchidejí, orchideje dendrobium, které zahradníci často nazývají jen „dupá“, mají poměrně teplé prostředí a pocházejí z Himalájí. Orchideje Dendrobium, stejně jako orchideje můry, mají dlouhotrvající květy až měsíc. Mají rádi střední až jasné světlo a dobře se jim bude dařit s týdenní nebo dvoutýdenní zálivkou. Ve vaší zahradě porostou rychle přes léto, ale v zimě odpočívají.

Pantoflíčková orchidej

Lady’s Slipper neboli cypripedium jsou pojmenovány podle podobnosti s dámskou obuví. Pysky ve tvaru váčku odlišují tyto orchideje od ostatních odrůd. Některé druhy střevíčníků dokonce rostou v neobvykle chladných oblastech, jako je Aljaška nebo Sibiř, a na jaře často vyskočí ze sněhu. Dámské pantofle mají obvykle jeden květ na stonek, takže dávejte pozor na odrůdy, které mohou produkovat několik květů na stonek pro větší a nápadnější zobrazení.

Orchidej Cattleya

Orchideje Cattleya pocházejí z Kostariky a Malých Antil, ale lze je nalézt až na jih v Argentině. Mají široké, nápadné květy s jedním až dvěma květy na stonek, ačkoli některé odrůdy mohou mít až deset květů na stonek. Přicházejí ve všech barvách od modré a černé. Až do 80. let 20. století byly Cattleya široce používány v hybridizaci, takže mají tendenci vypadat jako naše ideální orchidej.

Jewel Orchid

Ludisia discolor, Jewel Orchid, pochází z jižní Číny a jihovýchodní Asie. Ve volné přírodě rostou na lesní půdě. Listy jsou sametově sytě vínové nebo kaštanové s červenými žilkami, které se táhnou podél listu, a kombinace listů s bílými květy s kroucenými žlutými sloupky je více než dostatečným důvodem k označení „klenot“ orchidej. Každý stonek má shluk malých květů. Tato odrůda potřebuje vysokou vlhkost a teplé teploty, aby prospívala, a má ráda nízké až střední světlo.

Orchidej jeptišky

Phaius tancarvilleae, jinak známý jako jeptiška nebo bahenní lilie, je odrůda orchideje, která roste z cibule v zemi a pochází z jihovýchodní Asie. Každý stonek může produkovat až šestnáct květů, které mají světle hnědé vnější okvětní lístky obklopující fialový a žlutý střed. Preferovaným stanovištěm rostliny jsou bažiny nebo pastviny.

Orchidej skořápky

Prothechea cochleata, nazývaná také škeble, je lépe známá jako černá orchidej v Belize, kde je národní květinou. Krásné drobné květy jsou tvarovány tak, aby efektně vypadaly vzhůru nohama. Tato varianta se běžně pěstuje pro svou jedinečnou strukturu květů a pro dlouhotrvající květy.