Různé druhy růží

Růže jsou nejoblíbenější květinou ve Spojených státech. V roce 1986 byly dokonce pojmenovány jako oficiální květina národa!

Díky jejich rozšířené známosti by si náhodný pozorovatel mohl myslet, že o růžích se toho moc naučit nedá. Pravda je překvapivě složitá a jemná. Pro začátek existují tři hlavní kategorie rostlin: divoké, staré zahradní a moderní zahradní růže.

Růže je dřevitá trvalka rodu Rosa, zastoupená více než 100 různými druhy. Zatím tu nejsme, abychom vyjmenovali všechna jednotlivá plemena; tento článek je navržen tak, aby vám poskytl pevný přehled o hlavních kategoriích této důležité květiny. Za tímto účelem se snažíme rozebrat hlavní rozdíly mezi standardními a zahradními růžemi a vysvětlit, čím se divoké růže odlišují.

Divoké růže
Toto jsou předchůdci každé růže řezané květiny, kterou dnes uvidíte. Tyto odrůdy jsou nedotčené lidským zásahem a rostou stejně přirozeně jako před tisíciletími. Divoké růže typicky vypadají jako velké popínavé nebo keřovité rostliny s jednotlivými plochými květy kvetoucími na jaře, se semeny následují na podzim. Mohlo by být užitečné představit si, že tyto květiny jsou vlky psům zahradních růží. Sdílejí mnoho stejných vlastností, ale bez přesné hybridizace a kultivace z generací lidských rukou jsou pozoruhodně odlišné.

Divoké růže se nikdy nepoužívají jako řezané květiny, ale lze je vidět růst v mnoha zahradách. Rostlinná těla jsou často rozlehlé porosty, přičemž samotné květy se objevují v lehkých posypech na vrcholu zeleně. Vzhledem k tomu, že jsou divocí, jsou relativně neotesaní a hůře ovladatelní než jejich hybridní potomci. To je hlavní důvod, proč neuvidíte divoké růže v místním květinářství! Cibule jsou stále krásné, ale nejsou tak ušlechtilé, plné nebo výrazné jako růže zahradní odrůdy.

Knockout Roses
Růže Knockout byla představena v roce 2000 šlechtitelem růží z Wisconsinu Williamem Radlerem. Tento druh růže je vyšlechtěn tak, aby byl velmi odolný vůči chladu a teplu, a přitom je stále nádhernou rostlinou s mnoha květy. Knockout růže jsou odolné proti chladu do zóny 5 a tepelně odolné kdekoli v USA.
Knockout růže se dodávají v 7 různých odrůdách a mohou se lišit v barvě od třešňově červené přes broskvově růžovou až po jemně žlutou. Díky obrovskému množství nádherných květin, které tento keř produkuje, je ideální pro zahradnictví a terénní úpravy, protože dodává velmi barevný nádech. Když jsou vysazeny jednotlivě, jsou úžasným středobodem květinového záhonu. Když jsou vysazeny ve skupinách, růže Knockout vytvářejí nádherný živý plot nebo barevné pozadí.

Rodina růží Knockout je ohromující, přesto nevyžaduje zvláštní péči kvůli své odolné konstituci, což z ní činí nejprodávanější růži v Severní Americe. Tyto květiny jsou odolné vůči chorobám, takže se o to nikdy nebudete muset starat. Pro maximální využití růží Knockout se doporučuje řez brzy na jaře po posledním mrazu. Zalévání v případě potřeby, používání běžného krmiva pro růže a nějaká zimní ochrana je vše, co potřebujete, aby vaše růže Knockout zůstaly zdravé a šťastné.

Staré zahradní růže
Staré zahradní druhy, někdy označované jako dědičné růže, jsou ty, které byly populární před 20. stoletím. Mnohá plemena nesou nápadnou odolnost, snesou chladnější zimy a nemoci. U rostliny, která má přidat vaší zahradě přitažlivost, je důležité počítat s odolností jako s vlastností. Staré zahradní růže jsou často voňavější než moderní protějšky a často se objevují s výrazně hustšími vrstvami okvětních lístků. I když ne všechna stará zahradní plemena jsou tak hluboce okvětní, některé druhy byly označovány jako „zelné“ růže pro jejich mnohonásobné vrstvy a zaoblený tvar.

Díky často zvýšené vůni a počtu okvětních lístků se miskovité květy dále odlišují nařaseným vrstveným vzhledem. To jim umožňuje stát se oblíbeným záskokem pro pivoňky v aranžmá, když pivoňky nejsou v sezóně. Jednou z hlavních nevýhod starých zahradních růží je jejich snížená životnost ve vázách. Po oříznutí prostě nevydrží tak dlouho jako jejich moderní nástupci, kterým se daří maximálně týden ve srovnání s celými dvěma týdny, s náležitou péčí a zacházením.

Moderní zahradní růže
Zde máme květiny, které si pravděpodobně představíte, když se vás zeptáte na růže. Nejpůsobivější podtřídou moderních růží jsou hybridní čajové růže, které mohou nepřetržitě kvést po celou sezónu. Naproti tomu staří zahradní předkové pokvetou jen jednou za rok.

Generace specifických a složitých šlechtitelských postupů nám přinesly větší velikosti květů a prodlouženou životnost váz, často za cenu výrazné vůně. Květiny mohou být vizuálně úchvatnější, ale prostě nevoní tak mocně jako jejich předkové. Jak jsme již zmínili u divokých růží, lidský zásah hybridizace přinesl do světa moderních růží sníženou odolnost a odolnost vůči chorobám. Výsledkem samozřejmě je, že na celém světě je jen málo květin tak ceněných a milovaných pro svou krásu jako moderní růže.

I když bychom mohli strávit hodiny diskusemi o obrovském množství individuálně zajímavých druhů růží, doufáme, že tento stručný přehled hlavních frakcí byl poučný. Růže jsou oceňovány po staletí a s trochou znalostí je snadné pochopit proč. Jsme fascinováni jejich krásou, složitostí a silou a pokračujeme v žonglování s těmito třemi aspekty, jak se květina vyvíjela.